Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

Teksas'ta Alışılmadık Bir Yasa Tasarısı: Mastürbasyon Yapan Erkeklere Ceza mı Geliyor?

 > 
72PAYLAŞIM

Teksas Temsilciler Meclisi üyesi Demokrat milletvekili Jessica Farrar, geçen hafta erkekleri 'hedef' alan farklı bir yasa tasarısı ile gündeme geldi. Tasarıya göre erkekler mastürbasyon yapmaları durumunda cezalandırılacak. Tasarının, kanunlaşması pek mümkün olmasa da, kadın siyasetçinin asıl amacı; kadınların hamilelik ve kürtaj ile ilgili kararlarına yasalar tarafından yapılan müdahalenin katılığını göstermek.

Teksaslı siyasetçi Jessica Farrar, özellikle erkekleri hedef alarak, mastürbasyon yapan kişilere "doğmamış çocukları her yerde korumak adına" 100 dolar (82 sterlin) para cezası kesilmesi için meclise bir yasa tasarısı sundu.

BBC'nin haberine göre, siyasetçi Jessica Farrar, kadınların üreme sağlığı hizmetlerinde yapılan düzenlemelerde adil davranılmadığını vurgulamak için "Erkekler İçin Hakkını Öğrenme Yasası"nı oluşturdu. 

Geçtiğimiz hafta Farrar tarafından sunulan yasa tasarısına göre erkekler vajina veya tasdik edilmiş bir tıbbi klinik dışına boşalmaları halinde cezalandırılacak. Farrar'a göre bu kadar tartışma yaratan bu tasarı aslında, Teksas eyaleti tarafından kadınların gebeliğini sona erdirmek isteyip istemediğiyle ilgili karar verme mekanizmalarına yapılan kısıtlamalardan çok daha fazlası değil.

Teksas'ta kabul kabul edilen tasarıdan sonra kürtaj yaptırmak neredeyse imkansız hale gelmişti.

Şehir merkezlerindeki ve ulaşılabilir alanlardaki bütün kürtaj merkezlerinin kapatıldığı Teksas'ta, San Antonio ve El Paso arasındaki 885 km'lik mesafe arasında bir tane bile kürtaj kliniği bulunmamakta. Kürtaj karşıtları, karar verme mekanizması olmayan bir canlının, fetusun, yaşam hakkının elinden alınmasının ahlaki açıdan asla kabul edilemeyeceğini savunmaktayken, feminist gruplar konu hakkında keskin cümleler kuramasa da, bir insanın elinden bu hakkın alınmasının kabul edilemeyeceğini söyleyerek kürtaj kısıtlamalarının yanlışlığını savunanların yanında yer aldı.

Jessica Farrar, bu katı kurallardan önce önem verilmesi gereken daha önemli konuların olduğuna dikkat çekiyor. Örneğin, gebelikte anne ölümünün en çok Teksas'ta görülmesi gibi daha acil konulara önem verilmesi gerektiğini savunuyor.

Alışılmışın dışında sunmuş olduğu bu tasarı hakkında Farrar; "Bence şu an bu noktada olmamızın sebebi, insanların artık her şeyi tolere edebilir durumda olmasından kaynaklanıyor. Umarım sunduğum bu tasarı ile birilerini uyandırmayı başarabilirim." diyor.

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ
Görüş Bildir