Tam Kapanma Sürecinde Vatandaşın Karşılaştığı Anlamsız Uygulamalar ve Sistemdeki Bazı Açıklar

1.9bPAYLAŞIM

Nereden tutsan elinde kalıyor!

Türkiye, 29 Nisan Perşembe günü saat 19:00'da başlayan ve 17 Mayıs Pazartesi saat 05:00'e kadar sürecek olan bir tam kapanma sürecinde. İstisnalar ve çalışma izni alan 20 milyona yakın insan dışında çoğumuz evlerdeyiz.

Daha kapanmanın ilk gününde yollardaki ve toplu taşımalardaki yoğunluğu görünce "Bu nasıl kapanma?" sorusunu sorduk. Kapanmanın başladığı günden itibaren de birçok mantıksız uygulama ve sistemde anlam veremediğimiz açıklar olduğunu gördük.

Biz de bunları anlatmak istiyoruz sizlere.

Öncelikle neden bu kadar çok kişi sokakta sorusunun cevabı bu görseldeki 4. maddede. E-devlet üzerinden istisna olsun olmasın binlerce insan belgeyi indirip, elle doldurup iş yerlerine onaylattılar. İstisna olmadıkları halde bu belgeyi indirip işlerine devam eden birçok iş yeri var.

Mutlaka bu süreçte "Bu istisna değil, neden dışarıda?" dediğiniz insanlar olmuştur. Onlar bu yöntemle dışarıda. Islak imzalı belge, farklı amaçlarla kullanılıyor maalesef. Yetkililerin bunu düşünememiş olması üzücü.

Bazı illerde de ilçelerden il merkezine gitmek için E-devlet üzerinden seyahat izin belgesi alınması gerekiyormuş. Bizim bildiğimiz bu belge il değiştirirken alınıyordu. Buradaki mantığı da anlayamadık.

Diyelim ki bir köyde yaşıyorsunuz ve köyünüzde bakkal/market gibi yiyecek alabileceğiniz bir yer yok. Bu ihtiyacınızı karşılamak için ilçeye gitmek isterseniz de seyahat izin belgesine ihtiyacınız varmış. Nereden baksan elinde kalan bir uygulama...

Sistemde o kadar açık var ki bakın hastaya izin yok fakat refakatçısına izin var. Gülsem mi ağlasam mı bilemedim.

@sutlumalibu

Bir de bu mesele konuşuluyordu birkaç gündür. İş yeri sahiplerine izin verilmemiş fakat çalışanlar izin alabilmiş.

@diyebilseydik

Bir mantıksız uygulama daha. Yakınınızda bulunan yere gitmek için daha uzak bir bölgeye gidip izin almanız gerekiyormuş. 😂

@burhaneren57

Bir de tanıdık muhtarlar sayesinde bakıcılık belgesi alanlar varmış.

Sistem ne yapacağını şaşırdı resmen. Bir gün öyle bir gün böyle...

@birgaripberber

Turistlere her şeyin serbest olduğu, vatandaşa ceza üstüne ceza yazıldığı ve üstüne onlarca anlamsız açığın bulunduğu bir kapanma yaşıyoruz.

Umarız sağ çıkabiliriz! 

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
canbaz67

Askerlik için nizamiye'nin kapısından içeri girdiğin andan itibaren, mantık arama deniliyordu. Zira sivil hayatta bir halt olamamış, çavuşlar ve onbaşılar vardı başımızda. Olay aynen ona döndü, bu ülkede mantık falan aramayın, liyakatsiz kişiler yönetiyor bu ülkeyi.

fbw36

Bir tarafta coronalı olup telefondaki uygulamayı silip yeniden yükleyip sağlıklı gözüküp kuaför, AVM gezen umursamaz, bencil, şımarık insanlar var, diğer yanda markete gidip alışverişini yapamayan, bir sürü engele ve yasağa takılan insanlar. Cahil bir kesim yüzünden herkesin cezalandırılması, hayatının zora sokulması gibi saçma bir durum var ortada. Doğru düzgün denetleme olmayınca süreç uzadıkça uzuyor, süreç uzadıkça insanların sabrı tükeniyor artık.

aysegul-yildiz-tekdas

siz onu diyorsunuz, ben geçen sene yani 2020 mayıs ayında ki yasakta izin almam gerekti ama maalesef alamadım onaylanmadığına dair mesaj bu sene yani 2021 nisan ayında geldi şaka gibi ....

deaelisa

Ben Jeoloji nişanlım jeofizik mühendisi, ne tarım amaçlı kullanılacak sulama suyu araması için, ne de benim başvurmak zorunda olduğum kuyu ruhsatı için izin alabiliyorum. Şantiyeler açık kalsın diyorlar zemin etüdünü yapacak sözleşmeli jeoloji jeofizik mühendisine izin çıkmıyor.Hepsini geçtim jeotermal arama ruhsatına başvuracaksam izin var ama şuan elimde olan araması devam eden teknik nezaretçisi olarak gitme mecburiyetinde bulunduğum jeotermal kuyuma gidemiyorum.En mükemmeli bunları anlatmak için valiliğe gittigimizde bize siz okumuş adamsınız genelgeye bakmadınız mı girmiyorsunuz işte dediler. Yarın birgün izin çıkarsada muhtemelen evimden ofisime gitmeye izin çıkar,çünkü biz mühendislerin ofisimizde yeraltı araştırması yaptığımızı sanıyorlar.Ülkede ne iş yaptığımızı bilen olmadığı ve mühendislik odaları umarsanmadığı için duvara konuşuyoruz işte.

Gizli Kullanıcı

2km ötedeki şantiyeye işçilerin kullanması için gereken malzemeleri arabayla götürmeme izin vermediler. dedim polislere memur bey ben mimarım. öyle paspal durduğuma bakmayın şantiyeye gideceğim. arabayayla 5 dakika sürecek işi tek başıma 3 saatte yapabildim. yarrak gibi bir işletim sistemine sahip ülke ya hahaha

Görüş Bildir