Görüş Bildir
Haberler
Taliban Uleması IŞİD'i 'Fitneci' İlan Etti: 'Uzak Durun'

Taliban Uleması IŞİD'i 'Fitneci' İlan Etti: 'Uzak Durun'

Taliban, Afganistan'ın başkenti Kabil'de 3 bin 500 ulemanın katılımıyla din alimleri toplantısı düzenledi. 3 gün süren toplantı sonrası yapılan yazılı açıklamada, Irak Şam İslam Devleti'nin (IŞİD) Horasan kolu olarak bilinen IŞİD-H 'fitneci' olarak nitelendirildi ve Afgan halkına 'uzak durun' çağrısı yapılarak bu örgütle temas yasaklandı.

İçeriğin Devamı Aşağıda

Euronews Türkçe'nin aktardığına göre Taliban yetkilileri tarafından cumartesi günü yayınlanan bildiride 'Ulusumuza sesleniyoruz. IŞİD-H adlı fitneci olgu günümüz çağının geçersizidir ve İslami ülkemizde fesat yayan sahte bir mezheptir. Onlara yardım etmek ya da bağlantıya girmek yasaktır' denildi.

Toplantı sonunda yayınlanan 11 maddelik bildiride ayrıca Afganistan'ın İslami bir yönetim sistemine sahip olduğu ve 'bu sisteme karşı silahlı muhalefetin isyan ve yolsuzluk olarak kabul edildiği' belirtildi. İslami şeriat ve ulusal çıkarlara yönelik her türlü muhalefetin 'yolsuzluk ve yasa dışı eylem olduğu' ifade edildi.

Bildiride, bölge ve dünya ülkeleri, Birleşmiş Milletler ve İslami örgütlerin Taliban liderliğindeki Afganistan'ı tanıması istenirken, Taliban'ın ülkenin kontrolünü ele geçirmesinin ardından uygulanan tüm yaptırımların kaldırılması ve yurt dışındaki dondurulmuş Afgan varlıklarının serbest bırakılması çağrısında bulunuldu.

IŞİD-H örgütü nedir?

IŞİD-H örgütü nedir?

Irak Şam İslam Devleti'nin bir kolu olarak kabul edilen IŞİD-H, Horasan bölgesinde faaliyet göstermesinden dolayı bu adı almış durumda. Horasan Afganistan ile Pakistan'ın bir kısmını kapsıyor. 

Afganistan'da 2015'ten beri faaliyette bulunan örgüt, Afgan sivillere karşı saldırılar düzenleme ve bu olaylarda binlerce kişinin hayatını kaybetmesinden sorumlu tutuluyor. 

IŞİD-H, her ne kadar IŞİD'in bir kolu olarak görülse de iki örgüt arasındaki bağ net olarak kanıtlanabilmiş değil. İki örgütün ideoloji ve taktikleri paylaştığı gözlemleniyor fakat örgütlenme ve komuta kontrol açısından aralarındaki ilişkinin derinliği tam olarak tespit edilemiyor. 

ABD istihbaratı örgütün 15 kadar en üst düzey yetkilisinin tespit edildiğini belirtirken, Horasan kanadının üyeleri arasında Suriye'de savaşmış kişilerin ve bir miktar yabancının da bulunduğu düşünülüyor. 

Ayrıca Stratejik ve Uluslararası Çalışmalar Merkezi (CSIS), örgüt üyeleri arasında Pakistan'dan kaçarak diğer silahlı gruplardan ayrılan Pakistanlı militanlar bulunduğunu da kaydediyor. 

Uzmanlar 2021'de örgütün üye sayısının 2 bine yaklaştığını fakat şu anda bu sayının daha da artmış olabileceğini söylüyor.

Yorumlar ve Emojiler Aşağıda
BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
8
0
0
0
0
0
0
ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?
Yorum Yazın
Trabuzeni

Terör örgütleri birbirlerine düştüler

Yigit Karabey

bak sen!!!!!!!!!! benim bildigim it iti isirmaz!!