Görüş Bildir
Haberler
Tacizcisini Öldüren Lise Öğrencisi İlk Duruşmada Tahliye Oldu

etiket Tacizcisini Öldüren Lise Öğrencisi İlk Duruşmada Tahliye Oldu

Emre Ordu
05.07.2022 - 20:47 Son Güncelleme: 05.07.2022 - 21:09

Kars’ta kendisi 14 yaşından itibaren üç yıl boyunca taciz eden adamı öldüren 18 yaşındaki lise öğrencisi A.E ilk mahkemesinde tahliye oldu. A.E, kendisini 'Korktum öldürdüm” diyerek savundu.

İçeriğin Devamı Aşağıda

3 yıl boyunca taciz etti

3 yıl boyunca taciz etti

Olay, 1 Mart 2022 tarihinde Arpaçay ilçesi Kardeştepe köyünde meydana geldi. Şehit Engin Yılmaz Anadolu Lisesi 11'inci sınıf öğrencisi A.E. (18) köy meydanındaki çeşmede hayvanları sularken yanına Birdal Doğan geldi. 3 yıldır genç kızı taciz eden Doğan, iddiaya göre bu kez kaçırmakla tehdit etti. 

Bu sözler üzerine A.E. Doğan'ı, babasına ait ruhsatsız tabancayla vurdu. Vücuduna 4 kurşun isabet eden Doğan, olay yerinde hayatını kaybetti. Doğan'ın cansız bedeni, otopsi yapılmak üzere Harakani Devlet Hastanesi morguna kaldırıldı. Olaydan sonra gözaltına alınan A.E., çıkarıldığı çıkarıldığı hakimlikçe tutuklanarak cezaevine gönderildi.

Hakkında 12 yıl hapis cezası istemiyle dava açılan A.E.'nin yargılanmasına bugün başlanıldı. Kars 1'inci Ağır Ceza Mahkemesi'nde görülen ilk duruşmada savunmasını yapan A.E. beraatını istedi. Kendisini 3 yıl boyunca taciz eden 3 çocuk babası Birdal Doğan'ı bilerek ve kasten öldürmediğini belirten Erdağ, 'Babama ait hayvanları çeşmeye götürdüm. Birdal Doğan karşıma geçip 'Seni kaçıracağım, kendime karı yapacağım. O....u olacaksın. Sonra seni başkalarına satacağım' diye sözler söyledi. Zaten 3 yıldır hep rahatsız ediyordu. Beni kaçırması için birilerine para bile vermişti. Onun korkusundan okulda maket bıçağı ve biber gazı taşıyordum. O gün de annem ve abim hastaneye gideceği için okula gitmedim ve babama yardım etmek için köyde kaldım. Hayvanlara su içirmek için çeşmeye gittim ve yanıma silah aldım. Çeşmede benim yanıma gelen Doğan, bana ağır hakaretlerde bulundu. Ben de yanımda taşıdığım silahı çıkarıp korkumdan gözümü kapatarak ateş ettim. Maksadım korkutmaktı. Onun yüzünden okulumu tamamlayamadım. Eğitim hayatım yarım kaldı. Genç yaşta hapse girdim. Tahliyemi ve beraatımı istiyorum' diye konuştu.

Tahliye edildi

Tahliye edildi

Mahkeme heyeti, olay tarihinde 18 yaşından küçük olan ve 12 yıla kadar hapis istemiyle hakkında dava açılan A.E. ile ilgili; ‘haksız bir fiilin meydana getirdiği hiddet veya şiddetli elemin etkisi altında’ cinayetin işlendiğini, üzerine atılı suçun vasıf ve mahiyeti, delillerin toplanmış olması, Suça Sürüklenen Çocuk'un (S.S.Ç) delil karartma ihtimalinin bulunmaması, tutuklama koruma tedbirinin istisnai uygulaması gereken bir tedbir olması, tutuklamadan beklenen amaç ve gayenin adli kontrol tedbirlerinin uygulanması ile elde edilmesi mümkün ise öncelikli olarak adli kontrol tedbirlerinin uygulanmasının usul kuralları gereğince gerekli oluşu, SSÇ’nin dosya kapsamı itibarı il aleyhindeki mevcut delil durumu ve tutuklu kaldığı süre dikkate alındığında bu aşamadan itibaren orantılık ve ölçülülük ilkeleri uyarınca atılı suçtan tahliyesine karar verdi. Tutuksuz yargılanacak A.E.'nin duruşması 3 Kasım’ ertelendi.

"Türk adaleti cesurca bir karar verdi"

"Türk adaleti cesurca bir karar verdi"
İçeriğin Devamı Aşağıda

Avukat Sinan Erdağı, 'Bu çok vahim ve trajik bir olaydı. Maalesef lise öğrencisi olan 17 yaşındaki A.E'min başına talihsiz bir olay geldi ve korkusundan 3 yıldır taciz ve takip eden, kaçırmak için planlar yapan Birdal Doğan isimli kişiyi silahla vurarak öldürmüştü. Yargılama tutuklu olarak devam etmekteydi, bugün ilk duruşma yapıldı. Sizlerin de malumu olduğu üzere 5’inci ayda Türk Ceza Kanununun 123. Maddesine ‘Israrla Takip Suçu’ diye bir fıkra eklendi. Sosyal medya, iletişim araçları ve fiziki takip ile insanları rahatsız eden kişilerin cezalandırılması ile ilgili bir madde bu. A.E. bu fıkranın doğrudan mağduruydu yine müvekkilim cinsel saldırı suçunun mağduruydu, tacizlerin mağduruydu. Bugün Türk adaleti hakikaten cesurca bir karar vererek ilk duruşmada müvekkilimi tahliye etti.' dedi.

Yorumlar ve Emojiler Aşağıda
BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
637
221
9
6
6
5
4
ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?
Yorum Yazın
metin hakas

helal olsun sanan iyi yapmışsın işte böyle adalet yaparsanız kimse tacize tecavüze kalkışamaz öldürme hakkı verilsin

Art Ankara

Umarım beraat eder ve başına bir şey gelmeden hayatını sürdürür.

Orçun

Hayır yani bilerek vursa dahi bu kıza ceza vermek ne derece mantıklı ? 3 sene boyunca kalkacaksın 3 çocuk babası eşek kadar herif olmana aldanmadan iğrenç bi... Devamını Gör