Tacizcilere Ağır Ceza Geliyor: Fransa'da 15 Yaşından Küçüklerle Cinsel Temas Tecavüz Kapsamına Alınıyor

 > -

Fransa hükümeti cinsel taciz olaylarının önüne geçmek için katı bir kural getirmeye hazırlanıyor. Hükümet cinsel ilişkiye rıza yaşını 15 olarak belirleyecek ve bu yaşın altındaki çocuklarla kurulacak her türlü cinsel teması tecavüz suçu kapsamına alacak.

Fransa Eşitlik Bakanı Marlène Schiappa, doktor ve hukukçuların görüşleri alınarak hazırlanan bu yeni düzenlemeyi memnuniyetle karşıladığını açıkladı.

📷 Reuters

Mevcut düzenlemeler kapsamında, 15 yaşından daha küçük çocukları kapsayan davalarda tecavüz suçlaması yöneltilebilmesi için cinsel temasın zorla gerçekleştiğinin kanıtlanması gerekiyor.

📷 AFP

BBC Türkçe'de yer alan habere göre, eğer temasın şiddet veya zorlama içerdiğinin kanıtlamaması halinde, faillere tecavüz değil, çocuk tacizi suçundan ceza veriliyor. Çocuk tacizi için yasada öngörülen en yüksek cezalar da beş yıl hapis ve 75 bin euro para cezası.

Yapılan eylemin tecavüz suçu kapsamına alınması halinde ise daha ağır cezalar öngörülüyor.

Fransa'da Kasım ayında 11 yaşında iki kız çocuğuna tecavüz eden iki erkeğin beraat etmesi büyük tartışma yaratmıştı.

Bu olayın ardından hükümet harekete geçerek, cinsel istismar ve tacizle mücadele için öngörülen cezaların ağırlaştırılması için çalışmalar yapmaya başlamıştı.

Cinsel ilişkiye rıza için 13 ve 15 yaş seçenekleri ortaya atılmıştı. Ancak yüksek yaş üzerinde karar kılınmasını birçok dernek memnuniyetle karşıladığını açıkladı.

Türkiye'de de çocuk istismarının önüne geçilmesi için Meclis ilerleyen günlerde çalışmalara başlayacak.

Hukukçular Çocuk İstismarıyla İlgili Tasarı Hakkında Ne Düşünüyor? 12 Yaşın 'Sınırmış Gibi Tartışılması Tehlikeli...' - onedio.com
Hukukçular Çocuk İstismarıyla İlgili Tasarı Hakkında Ne Düşünüyor? 12 Yaşın 'Sınırmış Gibi Tartışılması Tehlikeli...' - onedio.com

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ
Görüş Bildir