Suudi Kadınlar Sosyal Medyada Bir Araya Geliyor: #Ayağımın Altındaki Nikap

 > 
578PAYLAŞIM

Kadın hakları konusunda dünyanın en kötü siciline sahip olan Suudi Arabistan, son yıllarda yaptığı atılımlarla bu imajını düzeltmeye çalışsa da kadınlara verilen hakların toplumsal hayatta pek geçerli olduğu söylenemez. Geçtiğimiz mart ayında çarşaf zorunluğunun kalktığı ve peçe kullanımının zorunlu olmadığı Suudi Arabistan'da kadınlar sosyal baskılardan dolayı bu kıyafetleri hala giymek zorunda kalıyor. 

Sadece gözleri açıkta bırakan nikap adlı peçeyle sokağa çıkabilen kadınlar sosyal medyada başlattıkları bir protestoyla nikapları ayakları altına alıyor ve '#Ayağımın altındaki nikap' etiketiyle bu eylemin fotoğrafını paylaşıyor.

Suudi Arabistan'da 1 Sene İçinde Kabul Edilip Kendi İçinde Çağ Atlamasını Sağlayan Kadın Hakları - onedio.com
Suudi Arabistan'da 1 Sene İçinde Kabul Edilip Kendi İçinde Çağ Atlamasını Sağlayan Kadın Hakları - onedio.com

Kadınlar için tesettürün zorunlu olduğu Suudi Arabistan’da yüzü örten peçeye karşı sosyal medya üzerinden protestolar düzenleniyor.

Euronews'den Hüseyin Koyuncu'nun haberine göre,Suudi kadınlar ülkedeki kıyafet baskısını protesto etmek sosyal medyada "#Ayağımın altındaki nikap" etiketiyle eylem başlattı.

Bazı kadınlar, Twitter, Instagram ve Facebook gibi platformlarda ayakları altına aldıkları peçe fotoğrafını paylaşarak, kadınların zorla yüzlerinin kapatılmaması çağrısında bulundu.

Suudi Arabistan'da peçe takmak mecbur olmasa da kadınlar sosyal baskıdan dolayı yüzü örten nikap ile çıkmak zorunda kalıyor.

Eyleme katılan kadınlardan biri eylem hakkında "Peçeyi bıraktığım için duygusal şantaj ve sözlü tacize maruz kaldım. Ben nikabı seçmedim, buna zorlandım" ifadelerini kullandı.

Öte yandan kampanyaya karşı çıkan bazı kişiler de, "Peçe takmak istemiyorsan bu senin seçeneğin ama bu isteyerek takan kadınlara karşı saygısız olamazsın" diyerek eylemi eleştirdi.

Geçtiğimiz kasım ayında da, Suudi kadınlar, sosyal medya üzerinden buna benzer bir kampanya yürütmüştü. Feracelerini (abaya) ters giyerek fotoğraflarını sosyal medyadan paylaşmışlardı.

Suudi Arabistan'da çarşaf artık mecburi değil

Suudi Arabistan Dolu Dizgin Gidiyor! Şimdi de Çarşaf Zorunlu Olmaktan Çıkıyor - onedio.com
Suudi Arabistan Dolu Dizgin Gidiyor! Şimdi de Çarşaf Zorunlu Olmaktan Çıkıyor - onedio.com

Kadınlara yönelik başlattığı reformla dikkat çeken Veliaht Prens Muhammed bin Selman, geçtiğimiz mart ayında yaptığı bir açıklamada, kadınların mütevazı giyinmelerinin yeterli olacağını, çarşaf giymenin zorunlu olmaması gerektiği söylemişti.

'Kadınla erkek kesinlikle eşittir'

Suudi Arabistan'ın 1979 öncesinde kadınların haklarının tanındığı ılımlı bir ülke olduğunu ve o duruma geri dönülmesini istediğini söyleyen Selman, ''Kadınla erkek kesinlikle eşittir. Hepimiz insanız. Aramızda hiçbir fark yok'' vurgusu da yaptı.

Suudi kadınlar yıllar içinde feracelerini renklendirmeyi başarsa da halka açık alanlarda abaya giymek zorunda.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ
Görüş Bildir