Suudi Arabistan Veliaht Prensi Selman'dan 'Darbe' Baskını: 20 Prensin Tutuklandığı İddia Edildi

 > 
68PAYLAŞIM

ABD basını, Suudi Arabistan Veliaht Prensi Muhammed bin Selman’ın yönetimdeki gücünü artırmak amacıyla ülkedeki üst düzey isimlere karşı yeni bir gözaltı dalgası başlattığını yazdı. En az 20 prensin daha Selman’ın emriyle tutuklandığı öne sürüldü.

ABD basınına göre, Suudi Arabistan Kralı Selman bin Abdülaziz’in kardeşi Ahmed bin Abdulaziz (Prens Ahmed) ile ev hapsinde tutulan eski veliaht prens Muhammed bin Nayif ve kardeşi Prens Navaf bin Nayif, Veliaht Prens Muhammed bin Selman’ın (34) emri ile tutuklandı.

Baskın, yüzü maskeli ve siyah giyimli kraliyet mahkemesi muhafızları tarafından cuma sabahı gerçekleştirildi

Wall Street Journal (WSJ) tutuklama sebebinin ‘darbe girişimi ve vatana ihanet’ olduğunu öne sürdü. Yaşlı kralın oğlu Prens Muhammed’in bu tutuklamalar ile gücünü daha da pekiştirdiğine dikkat çekildi.

Tutuklu sayısı daha fazla iddiası

Middle East Eye haber portalı, Suudi Arabistan Kralı Selman bin Abdülaziz'in kardeşi Ahmed bin Abdulaziz'in (Prens Ahmed) tutuklanmasının ardından kraliyet ailesinden en az 20 kişinin daha veliaht prens Muhammed bin Salman'a ''darbe girişiminde'' bulunduğu iddiaları üzerine tutuklandığını iddia etti.

Yabancı güçlerle görüşüp darbe planladılar iddiası

Haberde, Veliaht Prens Muhammed'in tutuklattırdığı diğer prensleri kendisine darbe girişiminde bulunmak için aralarında Amerikalıların da olduğu yabancı güçlerle görüşmekle suçladığı ileri sürüldü. Tutuklama emrinin altında Kral Selman'ın da imzasının olduğu öne sürüldü. 

Eski Veliaht Prens Nayef'in ise çevresine kraliyet ödeneklerinin kesilmesinden yakındığı belirtilen haberde, tutuklamaların ardından Veliaht Prens Muhammed'in kraliyet ailesindeki diğer prenslerden Twitter'dan kendisine sadakatleri konusunda paylaşımda bulunmalarını istediği ve üç prensin sosyal medyada bu emri yerine getirdiği iddia edildi.

Cuma günü gözaltına alınan Muhammed bin Nayif, 2017 yılına kadar veliaht prenslik görevindeydi

ABD ile iyi ilişkileri olan ancak 2015’te Kral Selman’ın tahta çıkmasından sonra yetkileri daralan Prens Nayif’in devlet içinde hâlâ önemli bir nüfuzunun olduğu biliniyor. Prens Ahmed ise Prens Muhammed bin Selman’ın göreve gelmesinden bu yana genel olarak siyasetten kaçınıyor. Ancak 2018 yılında Londra’daki evinin önünde kraliyet karşıtı açıklamalarından dolayı ülkesine çağrılmış ve sonrasında Prens Ahmed sessizliğini korumuştu.

Muhammed bin Selman, 2017 yılında yolsuzluk operasyonu kapsamında 11 prens ve bakanı gözaltına almıştı👇

Suudi Arabistan'da 'Yolsuzluk Operasyonu': 11 Prens ve Onlarca Bakan Yolsuzluk Suçlamasıyla Gözaltında - onedio.com
Suudi Arabistan'da 'Yolsuzluk Operasyonu': 11 Prens ve Onlarca Bakan Yolsuzluk Suçlamasıyla Gözaltında - onedio.com
BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ
Görüş Bildir