Suudi Arabistan'dan 'Devrim' Niteliğinde Adım: 13 Üyesi de Erkek, Kadınlar Konseyi Kuruldu

 > 
1.7bPAYLAŞIM

Kadınların sosyal hayattan soyutlandığı Suudi Arabistan'da 'cinsiyet eşitliği' konusunda önemli bir atıldı denilebilir. Ülkenin Kassım kentinde, kadınların kamusal alanlardaki varlığını ön plana çıkaracak adımların atılması için Kraliyet tarafından 'Kadınlar Konseyi' oluşturuldu. Fakat büyük bir eksikle: Kadınlar. 

Kassım Kadınlar Konseyi kuruluş toplantısı fotoğraflarında sadece 13 erkek görülüyor. Verilen bilgiye göre, bir başka odada kadınlar da vardı ve video bağlantısıyla toplantıya bağlanmıştı. Ama toplantının kamuya yansıyan yüzü yine erkekler oldu.

BBC Türkçe'de yer alan habere göre Suudi yönetiminin yeni oluşturduğu Kadınlar Konseyi Kassım vilayetinin valisi Prens Faysal bin Mişal'in girişimiyle kuruldu.

Prens Faysal bin Mişal böylesi bir platformun ülkedeki ilk örneğini oluşturmaktan gurur duyduğunu söyledi:

"Kassım vilayetinde biz kadınları erkeklerin kardeşleri olarak görüyoruz ve kadınlar ile genç kızların çalışma hayatına katılımı için daha çok imkan yaratmaktan gurur duyuyoruz."

Prens Faysal konuşmasında kadınların toplumun yarısını oluşturduğunu da söylediyse de fotoğraflardan bu sonucu çıkarmak kolay görünmüyordu.

Kadınlar Konseyi'ne aslında fotoğrafta olmayan bir kadın, Prensin eşi Prenses Abir bint Salman başkanlık ediyor.

Dünyada kadınların araba kullanmasının serbest olmadığı tek ülke Suudi Arabistan ve hak savunucusu kadınlar araba kullanırken yakalanırsa tutuklanabiliyor

Suudi Arabistan'da akraba olmayan erkek ve kadınların aynı mekanda bulunmamaları kuralı da resmi düzeyde hala epey sıkı bir şekilde uygulanıyor.

Fakat "2030 programı" diye anılan bir reform planı çerçevesinde hükümet bazı adımlar da atıyor.

Programda kadınların Suudi iş gücü içindeki yüzde 22 olan oranının dönem sonunda yüzde 30'a yükseltilmesi de öngörülüyor.

Arabistan'ın 'devrim' niteliğindeki adımı sosyal medyada konuşuluyor

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ
Görüş Bildir