Şuşa Kenti 28 Yıl Sonra Kurtarıldı: Azerbaycan'da Yaşanan Coşkuya Türkiye de Ortak Oldu

 > 
0PAYLAŞIM

Azerbaycan lideri İlham Aliyev, Dağlık Karabağ'ın ikinci büyük kenti Şuşa'yı ele geçirdiklerini açıkladı. Azerbaycan'da başta Bakü olmak üzere binlerce kişi sokaklara çıkarak sevinç gösterilerinde bulundu. Türkiye'den siyasi isimler de Şuşa'nın kurtarılmasını kutlayan mesajlar paylaştı. 

28 yıl sonra Şuşa'da ezan sesinin duyulacağını söyleyen İlham Aliyev, "Zafer yürüyüşümüz devam ediyor. Ermenistan yönetimi taleplerime yanıt vermezse sonuna kadar gideceğiz." dedi.

Detaylar için 👇

Aliyev, Azerbaycan Ordusunun Şuşa Kentini İşgalden Kurtardığını Duyurdu - onedio.com
Aliyev, Azerbaycan Ordusunun Şuşa Kentini İşgalden Kurtardığını Duyurdu - onedio.com

Şuşa kenti neden önemli?

1752'de Karabağ hanı Penahali han tarafından kurulan Şuşa, hem çok sayıda tarihi anıta sahip olduğu için hem de çok sayıda seçkin bilim ve kültür adamının burada doğması dolayısıyla sadece Şuşalılar için değil, tüm Azerbaycanlılar için önemli bir kent.

Şuşa, Azerbaycan tarih ve kültürünün simgelerinden olan bir şehir olmanın yanı sıra hem bölgeye hakim coğrafi konumu hem de Dağlık Karabağ'ın en büyük şehri Hankendi'ne giden yolun üzerinde bulunduğu için stratejik önem de taşıyor.

Erdoğan: "Azerbaycanlı kardeşlerimizin Şuşa zaferini tebrik ediyorum"

AKP'nin Kocaeli'deki 7. Olağan İl Kongresi'nde konuşan Cumhurbaşkanı Erdoğan, "Azerbaycanlı kardeşlerimizin Şuşa zaferini tebrik ediyorum. Şuşa'nın kurtuluşu, işgal altındaki toprakların kalan kısmının özgürlüğüne kavuşmasının yakın olduğunun da işaretidir" dedi.

Azerbaycanlılar Şuşa'nın kurtarılmasını kutladı

Başta Başkent Bakü olmak üzere pek çok bölgede Azerbaycanlılar, kentin 28 yıl sonra işgalden kurtarılmasını kutlamak için sokaklara akın etti.

📌 Türkiye'den Şuşa için yapılan paylaşımlar

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ
Görüş Bildir