Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

Şu Efsaneyi Artık Netleştirelim: Samsung Apple'a 1 Milyar Dolarlık Tazminatı Bozuk Parayla mı Ödedi?

19PAYLAŞIM

Sahiden Samsung borcunu öderken isteksizliğini anlatmak için böyle yaman bir şakaya mı başvurmuş?

Söz konusu Apple olunca sürekli bir ilginçlik duymaya alıştık. Steve Jobs şunu demiş, Apple şuna şöyle yapmış...

Bunlar arasında en yaygını sekiz yıldır orada burada kulağımıza çalınan ve artık nerede duyduğumuzu bile unuttuğumuz bir tanesi. Hatta öyle ki bu olaydan şüphe duyan bile kalmamış, ara sıra bu hareketi hatırlatmak için paylaşımlarla canlandırılıyor.

Efsaneyi hatırlayalım, buyurun sohbete. 👇

İki teknoloji devi Samsung ve Apple sürekli birbirlerini dava ediyorlardı bir ara, belli yazılımsal ve donanımsal birimler konusunda anlaşmazlıklar bitmiyordu. Şimdi de bittiği söylenemez. Bundan sekiz yıl önce yine iki dev arasındaki patent anlaşmazlığı sonucunda iş mahkemeye gidiyor ve mahkeme de yaptığı araştırma sonucunda Apple'ı haklı buluyor

Olay buradan sonra başlıyor.

Mahkeme Samsung'u 1 milyar dolar tazminat cezasına çarptırıyor.

Samsung da durur mu, yapıştırıyor cevabı.

Efsaneye göre 1 milyar dolarlık bu ceza, yukarıdaki meşhur görselden de anlaşılacağı üzere bozuk para şeklinde, 30 kamyona yüklenerek Apple genel merkezine yollanıyor. 

Bu olay sosyal medyanın yanında haber sitelerinde, gazetelerde bol bol alıntılanıyor, Türkiye'ye dek namı ulaşıyor.

Türkiye dahil birçok ülkeye ithal edilen bu haberin kaynağı bir mizah sitesi. Türkiye'deki Zaytung'un muadili.

Site ceza sonrası yaman bir şaka yapmak istiyor ve böyle bir şey ortaya çıkıyor, zaten haber siteleri yazıyı sonuna dek okusalar sitedeki yazarların da bunun ciddiye alınacağı endişesiyle bir açıklama eklediğini görürlerdi.

Ancak halen akla gelen bir soru var, Samsung böyle bir ödeme yapıp Apple'a tepkisini gösterse nasıl olurdu?

1 milyar dolarlık bir cezayı bozuk parayla, daha doğrusu 5 cent'le ödemeyi bir deneyin.

İhtiyacımız olacak 5 cent'lik bozuk para sayısı tam 20 milyar. Hacmini bir kenara bırakalım, bu kadar parayı bir arada bulduğumuzu varsayarsak elimizde 100.000 tona yakın bir para yığını olacak. Belki konuya hakim değilsinizdir, bir kamyonun taşıyabileceği yük ortalama 20-25 ton. Hesabı siz yapın.

Bu kadar ağır ve hacmen devasa bir yükü 30 kamyonla taşıma fikri çok naif değil mi?

Paranın nakli için binden fazla kamyon gerekiyor, tabii bunların taşınması, paraları yükleyip indirecek kişiler tutulması, bir de bu kadar kamyonun Güney Kore'den ABD'ye nasıl yollanacağı konusu... Anlayacağınız daha bu soruları bile yanıtlarken iş zorlaştı.

Biz olsak "1 milyar dolarlık cezayı 1 dolarlık banknotlarla ödedi" şakası üzerinden yola çıkardık. En azından bir uçağa doldurup Apple'a yollanmış olurdu, yine komik olurdu.

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
everjennie

Orospu çocukları ülkede bozuk para bırakmamışsınız.

metin-akalp

Normalde nasıl olduğunu hayal ediyorsunuz? Adam bir bavul parayı vezneye teslim edip makbuz mu alacaktı? Bu tip ödemeler bankalar aracılığıyla yapılır. Elden alınmaz. Uyuşturucu alışverişi değil bu. O kadar parayı saymak bile problem. Bankadan yapılır, ödemeye 3. kişiler şahitlik eder. Öyle bir şey olsa bile kamyonla parayı teslim alacak kişi bunu kabul etmez, geri çevirir. İster seve seve, ister öpe öpe uygun şekilde ödemek zorunda kalırsınız.

soyledim-gitti

Öyle olsa bile verir merkez bankasına bütünletir. Esas eziyet o kadar parayı toplamak olurdu.

irem.altay.167

ben ödenicek paranın %10 nu böyle yaptı diye duymustum

mehmet-metin-baki

Samsung tarafından Apple'a Kamyon dolusu bozuk para gönderildiği doğru ama bu 1 milyar dolarlık tazminat bedeli değil. Aynı döneme denk getirilmiş bir 125 bin dolarlık bir PR çalışması. 1 milyar dolar toplamak 20 milyar adet 5 cent gerekir ki bırak ABD'yi Dünya'da o kadar 5 cent yoktur. Onun dışında o kadar para 30 kamyona sığmaz bu da doğru hacimsel olarak 1 milyar doları sığdırmak için 56 kamyon gerekiyor, Ayrıca paranın 78 bin 650 ton olan ağırlığını da hesaba kattığımız zaman kamyon başına 1400 ton düşer ki o kamyonların bu kadar ağırlığı taşıması imkansız. o kadar parayı nakledebilmek için 1388 tane kamyon gerekiyor.

delisoyka

Boş zamanı olan bir matematikçiyi okudunuz 👏

Görüş Bildir