Görüş Bildir
Haberler
Stephen Hawking’in Yazılımını Artık Herkes Kullanabilecek

Stephen Hawking’in Yazılımını Artık Herkes Kullanabilecek

Dünyanın en büyük bilim insanı ve teorisyenlerinden olan Stephen Hawking’in insanlarla ve dünyalarla iletişimi sağlayan yazılım, artık herkes tarafından kullanılabilecek.

21 yaşındayken geçirdiği amyotrofik lateral skleroz (ALS) hastalığından ötürü sinir sistemi felç olan ve tekerlekli sandalyeye mahkum olan Stephen HawkingIntel’in ürettiği yazıları sese dönüştüren bir bilgisayar sayesinde dünyayla iletişim haline geçebiliyor. Şirket, Hawking için geliştirilen bu yazılımı artık herkese ücretsiz olarak sunmaya başlayacak.

Assistive Context-Aware Toolkit (ACAT) adındaki bu yazılım, mühendislere, geliştiricilere, araştırmacılara ve sinir sistemiyle ilgili rahatsızlıkları bulunan hastalar için daha iyi bir yaşam standardı yaratılması için oluşturulmuştu. Bu yazılım, standart bilgisayar arayüzünün kullanılmasının mümkün olmadığı durumlarda bilgisayarların kullanılabilmesini sağlıyor.

İndirebilmeniz için Github üzerinden bedava olarak sunulan yazılım, Intel tarafından belgeleme, videolar ve kullanıcıların başlamalarına yardımcı olmak için ayrı bir site olarak da sunulmuş durumda.

Sonuç olarak Stephen Hawking’in kullandığı bu teknolojinin artık ihtiyacı olan herkesin kullanımına sunulduğunu söyleyebiliriz.

Webcam tabanlı bir yüz tanıma sistemi ile kullanan kişinin kontrolünü sağladığı ACAT’ın geliştiriciler tarafından daha da iyileştirilebileceği söyleniyor ki yazılım şu anda bile rahatlıkla kullanılabilir durumda.

Chip

İçeriğin Devamı Aşağıda
BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
3
1
1
0
0
0
0
ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?
Yorum Yazın