Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

St. Petersburg Metrosunda Terör Saldırısı: 'Saldırgan Kırgız Asıllı'

 > 
81PAYLAŞIM

Dünyanın sayılı metrolarından biri olan, St.Petersburg  metrosunda dün gerçekleştirilen terör saldırısında can kaybı 14'e yükseldi. Yaralı sayısına ilişkin çelişkili bilgiler var, aktarılan bilgiler 50 civarında insanın yaralı olduğu yönünde. Saldırıyı şimdiye kadar hiçbir örgüt üstlenmedi. Rus basını, saldırganın Kırgızistan doğumlu Rusya vatandaşı olduğunu aktarıyor. 

Rus Interfax Haber Ajansı, saldırganın Kırgızistan doğumlu Rusya vatandaşı olduğunu duyurdu. Ajans, bu bilgiyi, Kırgız güvenlik kaynaklarına dayandırdı.

Basına yansıyan bilgilere göre, Kırgızistan Ulusal güvenlik kurumu GKNB'nin sözcüsü, saldırının failinin 1995 yılı Osh kenti doğumlu Akbarzhon Jalilov olarak belirlendiğini ifade etti, ancak ayrıntı vermedi.

Putin, St. Petersburg'taki saldırının gerçekleştiği yere çiçek bıraktı.

EPA

Rus gazeteci Smirnov, Leningrad Bölgesi Valisi Drozdenko'nun bugün işe metroyla gittiği bilgisini paylaştı.

Ne olmuştu?

St. Petersburg metrosunun mavi hattında yer alan 'Sennaya Ploshchad' (Sennaya Meydanı) ve 'Tekhnologichesky Institut' istasyonları arasında patlama gerçekleşti.

Yetkililer, patlamanın metrodaki iki ayrı vagonun içerisinde yaşandığını açıkladı

Rusya Sağlık Bakanı Veronika Skvortsova saldırıda 10 kişinin hayatını kaybettiğini ve 6'sı ağır olmak üzere 47 kişinin de yaralandığını duyurdu. 

İlerleyen saatlerde can kaybının 14'e yükseldiği aktarıldı.

Rusya Başsavcılığı sözcüsü Aleksandır Kurennoy, St. Petersburg metrosunda meydana gelen patlamanın "terör saldırısı" olduğunu söyledi.

Kuennoy patlamayla ilgili geniş çaplı soruşturma başlatıldığını belirtti.

Putin de bir toplantı için St.Petersburg'da bulunuyordu.

St. Petersburg'daki tüm metro durakları kapatıldı.

Patlamalardan birinin güvenlik birimlerince gerçekleştirilen kontrollü patlama olduğu aktarıldı.

Rusya Ulusal Terörle Mücadele Komitesi'nden yapılan açıklamada, yeni bir patlama olması ihtimaline karşı St. Petersburg'da güvenlik önlemlerinin artırıldığı belirtildi.

Rus basını, saldırıda parça tesirli bombalar kullanıldığını duyurdu.

Facebook, St.Petersburg metrosundaki patlamanın ardından 'Güvenlik Durumu Kontrolü' (Facebook Safety Check) uygulamasını devreye soktu.

Kentte bugünden itibaren uygulanmak üzere 3 günlük yas ilan edildi.

Sosyal medyada, olay yerinden fotoğraflar paylaşıldı 👇

Sosyal medyada #PrayforSaintPetersburg (Saint Petersburg için dua et) etiketiyle destek mesajları paylaşılıyor.

Kaynaklar: RT, BBC Türkçe, Sputnik, Reuters

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ
Görüş Bildir