Soyağacı Uygulaması Harekete Geçirdi: Göçmen Olduğunu Öğrenenlerden Çifte Vatandaşlık Hamlesi

 > -

Soyağacı bilgilerini vatandaşlarla paylaşan e-Devlet uzun süredir sosyal medya gündemini meşgul ediyor. Uygulama sayesinde birçok kişi göçmen olmadığını, bazıları ise köklerinin Avrupa'ya dayandığını öğrendi. Dedelerinin AB üyesi ülkelerden göç ettiğini öğrenenler de çifte vatandaşlık için harekete geçti. 

Alt-üst soyağacı uygulaması kısa süre önce yaşanan yoğunluk nedeniyle sıra sistemine geçmişti.

Soyağacı İçin e-Devlet'ten Yeni Çözüm: Sıraya Gir - onedio.com
Soyağacı İçin e-Devlet'ten Yeni Çözüm: Sıraya Gir - onedio.com

Soy araştırması sırasında kökenlerinin Avrupa'ya dayandığını öğrenen vatandaşlar da çifte vatandaşlık için harekete geçti.

Türkiye'den Ebru Karatosun'un haberine göre, özellikle Avrupa Birliği’ne (AB) üye ülkeler Bulgaristan, Makedonya, Yunanistan ve Romanya göçmeni olduğunu öğrenen vatandaşlar, çifte vatandaşlık almak için harekete geçti.

Bulgaristan, Bosna-Hersek, Makedonya ve Romanya çifte vatandaşlık veriyor.

Yunanistan ise Mübadele Anlaşması gereği vatandaşlık vermiyor. Ancak annenin, babanın, dedenin, anneannenin ya da babaannenin ‘Yunan kimliği’ olan kişilere vatandaşlık yolu açılabiliyor.

Çifte vatandaşlık almak isteyen kişiler bizzat kendileri ya da bu işi yapan hukuk büroları aracılığıyla ülkelerin Adalet, Dışişleri ya da İçişleri Bakanlıkları veya konsolosluklara başvuracak.

Başvuru yaparken, gerekli belgelerin tercümesi yapılmış ve noter tasdikli olması gerekiyor. Bulgar göçmeni olduğunu öğrenen kişiler Bulgaristan Adalet Bakanlığı’na bağlı çalışan Vatandaşlık Genel Müdürlüğüne başvuru yapmaları gerekiyor.

Dedelerinin Romen ve Boşnak olduğunu öğrenen vatandaşlar ise Bosna Hersek ile Romanya vatandaşlığı alabilmeleri için bu durumu kanıtlayan belgelerle ilgili konsolosluklara başvuracaklar.

Makedonya vatandaşlığına başvurmak isteyenler ise gerekli evrakları tamamladıktan sonra İçişleri Bakanlığı’na başvuru yapabiliyor. Vatandaşlık başvurusu reddedilen kişilerin, ilgili ülkede dava açma hakkı var. Bu kişilerin uluslararası platformlarda ya da Türkiye’de dava açma hakları bulunmuyor.

Uzmanlardan güvenlik uyarısı: Paylaşmak çok tehlikeli

Siber güvenlik uzmanları, "alt-üst soy raporunu" "e-Devlet" sistemi üzerinden öğrenen vatandaşların bu bilgileri sosyal medyada paylaşmasının çeşitli mağduriyetlere sebep olduğunu belirtti. Bilişim Teknolojileri Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Yavuz Sultan Selim Yüksel “Soyağacı hizmeti faydalı ama bu bilgilerin sosyal medyada paylaşılıyor olması çok riskli. Çünkü bilgisayar korsanları, soyağacından elde ettikleri bilgileri dolandırıcılık için anahtar olarak kullanıyor. Örneğin, bir bankayı aradığınızda annenizin kızlık soyadı sorulur. Siz sosyal medyada, soy raporunu açık şekilde paylaştığınızda bu bilgileri de vermiş olursunuz” dedi. Siber güvenlik uzmanı Ali Keskin de "E-Devlet, bütün kişisel bilgilerinizin barındığı sistem olması sebebiyle size özeldir. Bir başkası ile asla paylaşılmaması gereken önemli bir konudur” ifadelerini kulandı.

E-Devlet'te Soyağacı Özelliğinin Yeniden Açılmasıyla Goygoya Son Sürat Devam Eden 18 Kişi - onedio.com
E-Devlet'te Soyağacı Özelliğinin Yeniden Açılmasıyla Goygoya Son Sürat Devam Eden 18 Kişi - onedio.com

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ
Görüş Bildir