Sosyal Medyanın Diğer Yüzü: Tanımadığı Birinin Fotoğraflarını İki Yıldır Birebir Taklit Eden Kadın

-

Instagram taklitçiliğinde çığır açan gencin ortaya çıkışını ve sonuçlarını sizler için Metro'dan derledik.

Kaynak: https://metro.co.uk/2018/11/21/instagram...

Üniversite yöneticileri, sınıf arkadaşının fotoğraflarının birebir aynısını çektiği için suçlanan öğrenciye karşı soruşturma açtı.

Chloe Cowan, son dönemler Instagram hesabının başka bir öğrencinin hesabıyla birebir aynı olduğunu gördü. Fotoğraflara baktığında ise daha da şok oldu. 21 yaşındaki genç, iki yıldır fotoğraflarının bu şekilde taklit edildiğinin hiç farkında olmadığını söyledi.

Daily Record'a göre taklitçi hesap, Dundee Üniversitesi'nden bir hukuk öğrencisine ait.

Chloe, hesabını taklit eden öğrencinin hem kendisiyle aynı kıyafetleri giydiğini hem de aynı pozları verdiğini söyledi.

Fotoğraflardan birinde Chloe, Mickey Mouse kulakları ve yuvarlak gözlükler takıyor.

Aynı şekilde taklitçinin hesabında da aynı gözlükler ve kulaklar takılmış bir şekilde, aynı pozun verildiğini görüyoruz. Hatta Chloe'nin yazdıklarını da aynı şekilde fotoğrafların açıklamasına kopyalıyor.

Chloe ve kardeşi Linzi, taklitçi gencin hesabına baktıklarında iki yıldır hesabının kopyalandığını fark etti.

Bazı fotoğraflar, Chloe paylaştıktan yalnızca saatler sonrasında paylaşılmıştı. Pazartesi günü Linzi, sosyal medya kullanan diğer arkadaşlarını da uyarmak amacıyla konuyla ilgili söyleyeceklerini Facebook'ta paylaştı.

27 yaşındaki genç, fotoğrafları da alarak polise gittiğini belirterek şunları yazdı:

"Nereden başlayacağımı bile bilmiyorum ama yalnızca insanların, sosyal medyanın tehlikelerini bilmelerini istedim. Kız kardeşim Chloe, Dundee Üniversitesi'nde okuyor ve Dundee'den başka bir kız (bu haftaya kadar kardeşim bilmiyordu) iki yıldır kardeşimin Instagram'da paylaştığı her şeyi kendi hesabından paylaşıyor. Bu kızın takip düzeyi oldukça fazla ki Chloe, vefat eden babamızın fotoğrafını paylaştığında onu bile taklit etmiş. Düşündükçe tüylerim diken diken oluyor. Bu kız, kardeşimin hesabını takip etmiyor. Onu takip edebilmek için sahte bir hesap açmış. Taklit edilmek, insanın gururunu okşuyor ama bu kadarı fazla. Davranışları normal değil. Ben yalnızca insanların, sosyal medyanın ne kadar korkutucu olabileceğinin farkında olmalarını istedim."

Linzi'nin paylaştığı bu gönderi Facebook'ta 11 binden fazla paylaşım aldı. Hem Chloe'nin hem de taklitçisi Honey Basra'nın hesapları Instagram'dan silindi.

Dundee Üniversitesi sözcüsü ise şunları söyledi:

"Dundee Üniversitesi öğrencilerinin refahı son derece önemli. Bu iddiaların farkındayız ve okul ekibimiz bu durumdan etkilenenlere destek veriyor."

Konuyla ilgili şikayetin son durumunun ne olduğu ise henüz bilinmiyor.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
ibrahim-dag2

Ya ana tarafından ya da baba tarafından çinli olabilir.:)

badboybaha

aman tanrım didim :)

furkan-mustafa

DERDİ VEREN ALLAH DERMANIDA VERİR. :)

hikka-mikazuki

Stalker'lık bizde milli bir gelenek olduğundan çoğu kişiye korkutucu gelmemiş :D Valla bana biraz ürkütücü geldi açıkçası, hatun sapık gibi bunun hesabını dakika dakika takip ediyor. Başka bir zararı olmamış ama gene de her saniye seni takip eden biri olması rahatsız edici.

savas-oztekin

derdinizi sikeyim ya tüyleri diken diken oluyormuş bir de bak şu işe yaa ne kadar kötü bi durum

Görüş Bildir