Sosyal Medyada Tepkilere Neden Olan Karikatür, Mizah Dergisi Gırgır'ın Sonu Oldu

 > -
Abone ol

Ünlü mizah dergisi Gırgır, Hz.Musa ile ilgili yayınlandığı büyük tepki çeken karikatür sonrası alınan karar ile bugünden itibaren kapatıldı. Yayıncı şirketin avukatı yaptığı açıklamada, 'Buna sebep olan çizer ve çalışanlar hakkında yayıncı firma olarak Cumhuriyet Savcılığı'na suç duyurusunda bulunacağız' dedi.

Küçükçekmece Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından "halkın bir kesiminin benimsediği dini değerleri aşağılamak" suçu işlendiği gerekçesiyle soruşturma başlatıldı.

Haftalık olarak yayımlanan Gırgır mizah dergisinin yeni sayısında Hazreti Musa ile ilgili bir karikatür yayımlandı.

Kamuoyunda büyük tepki toplayan karikatür ardından tepkilerin odağına yerleşen Gırgır dergisi, sosyal medyanın da gündemindeydi.

Tepkiler üzerine derginin Twitter hesabından özür mesajı paylaşıldı

Ancak özür mesajı da tepkileri dindirmedi...

Özür mesajının ardından tepkiler dinmedi ve sosyal medyada #GırgırDergisiKapatılsın etiketi ile paylaşılan mesajlar üzerine yayıncı şirketin avukatı tarafından bir açıklama daha yapıldı. Ve derginin kapatılmasına karar verildi

Yayıncı şirketin avukatı tarafından yapılan açıklamada, derginin kapatılmasına ve dergide çalışan herkesin işten çıkarılmasına karar verildiğini belirterek, ‘Gırgır dergisinin son sayısında yayınlanan hoş olmayan karikatür nedeniyle yayıncı şirket Gırgır dergisinin kapatılmasına ve dergide çalışanların tamamının işten çıkarılmasına karar vermiştir. Bu karikatürün yayınlanması en başta toplumumuzu rahatsız ettiği gibi, yayıncı şirketi de çok rahatsız etmiştir. Karikatürün firmayı zor durumda bırakmak amacıyla kötü niyetli çalışan kişi veya kişiler tarafından yayınlandığını düşünüyoruz. Kasti bir tutum söz konusudur. Dini değerlerin aşağılandığı bu karikatür kötü niyetli bir tutumla çizilerek, yayıncı şirkete danışılmadan, adeta gizlenerek, son anda habersizce yayına verilmiştir. Bunu yapan çalışanlar dini değerleri aşağılamak suretiyle suç işlemiştir. Buna sebep olan çizer ve çalışanlar hakkında yayıncı firma olarak Cumhuriyet Savcılığı’na suç duyurusunda bulunacağız' denildi.

'Halkın bir kesiminin benimsediği dini değerleri aşağılamak' suçu işlendiği gerekçesiyle soruşturma başlatıldı

Küçükçekmece Cumhuriyet Başsavcılığından yapılan yazılı açıklamada, derginin 7. sayısının 10. sayfasında yayınlanan "Musa Kızıldenizi ayırır ve Yahudileri kurtarır" başlıklı karikatürün "hakaret" içermesi nedeniyle resen soruşturma başlatıldığı belirtildi. Açıklamada, karikatürün, Hz. Musa başta olmak üzere Musevilik ve İslam gibi semavi dinlere hakaret içerdiğine ilişkin hususların soruşturulabilmesi için şüpheliler hakkında "halkın bir kesiminin benimsediği dini değerleri aşağılamak" suçundan soruşturma açıldığı kaydedildi.
BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ
Görüş Bildir