Son İki Ayda Üç Balon Kazasının Meydana Geldiği Kapadokya'da Hava Trafik Kontrolü Neden Yok?

 > 
133PAYLAŞIM

Kapadokya’da her gün yüzlerce balonun havalanıyor. Son iki ay içinde 3 büyük balon kazası yaşandı, 2 kişi öldü 50'den fazla kişi de yaralandı. Bölgedeki pilotlar hava trafiğini yerdeki çalışanlarla telsiz vasıtasıyla kontrol etmeye çalışıyor. Oysa 2014 yılında bölgede bir hava kontrol kulesi yapıldı, ancak çalışmıyor. Çünkü bürokratik nedenler yüzünden elektrik hizmeti alamıyor.

Son iki ay içinde Kapadokya’da üç büyük balon kazası yaşandı. 2 kişinin hayatını kaybettiği 50’den fazla kişinin yaralandığı kazalar tüm dikkatleri bölgeye topladı.

Kazalara neden olarak, genelde ters rüzgar ve balonların rüzgar tellerine takılması gösteriliyor.

'Pilotlara göre en büyük sorun hava trafiğinin kontrol edilmemesi.'

Hürriyet gazetesinden Ömer Erbil bölgeye giderek pilotların nabzını tuttu. Kazaların ortak sebebinin ani hava değişimi olduğu söylense de bölgedeki uzman pilotlara göre en büyük sorun hava trafiğinin kontrol edilmemesi.

Uçuş kulesi bürokratik nedenlerden ötürü elektrik hizmeti alamadığı için atıl bir şekilde bekliyor

Bu konuda üç yıl önce atılan adımlar da bürokratik engellere takılmış. Bölgedeki hava değişimini ve hava trafiğini takip edecek uçuş kulesi Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü tarafından inşa edilse de bürokratik nedenlerden ötürü elektrik hizmeti alamadığı için atıl bir şekilde bekliyor.

Arazinin engebeli olmasınınsa kontrolü güçleştirdiği belirtiliyor.

Kapadokya’da balon şirketleri, bölge de ani değişimleri ölçebilecek özel bir sistem kurulmasını talep ediyor.

İddialar arasında, böyle bir sistemin 1 milyar avroyu bulduğu, meteoroloji müdürlüğünün buna bütçe ayırmadığı var.

'Pilotlar telsizle haberleşiyor'

Anatolia Balon’un sahibi pilot Halil Uluer konuyla ilgili şunları söyledi: “Kulenin katkısı büyük olur. Neden açılmıyor anlamak mümkün değil. Pilotlar balondan dolayı üstlerini göremezler. Yükselmek istediklerinde diğer pilotlarla ya da yerdeki ekiple telsizlerle haberleşiyorlar. Oysa kule olsa bu trafiği çok daha rahat yönetir. Aynı zamanda meteorolojik değişimleri de anında pilotlara bildirler.”

'Kazalar denetim yetersizliğini ortaya koyuyor.'

Üç turistin öldüğü 22’sinin yaralandığı 2013 yılında yaşanan kazadan sonra Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü bölgede ciddi tedbirler almış. Her balona sicil numarası ve kalkıştan önce izin şartı getirilmiş. Ancak tüm bunlara rağmen yeterli denetim yok. Kaç kişilik sepete kaç yolcu bindiriliyor, propan gazı kalitesi yeterli mi, balonu kullanacak pilot geçerli uçuş süresini tamamlamış mı gibi hayati önemdeki denetimler yapılmıyor. SHGM yetkilileri ani baskınlarla denetim yaptıklarını ileri sürseler de yaşanan kazalar denetim yetersizliğini ortaya koyuyor.

Sosyal medya ve Ekşi Sözlük kullanıcıları da yaşanan kazalarla ilgili tepki gösterdi

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ
Görüş Bildir