11 Yılda 128 Eser: Memleketinin Sokaklarını Tek Tek Tabloya Yansıttı

 > 
3.4bPAYLAŞIM

Denizli'nin Sarayköy ilçesinde yaşayan 64 yaşındaki mimar Orhan Güler, emekli olduktan sonra İstanbul'dan gelerek yerleştiği memleketinin sokak sokak gezerek, suluboya tablolara yansıttı.

11 yılda 128 suluboya tablo

İstanbul'da mimarlık yaptıktan sonra memleketi olan Sarayköy'e dönen ve çocukluğunun geçtiği sokakları resmetmeye başlayan Orhan Güler, 11 yılda 128 suluboya tablo ortaya koydu.

'Emekli olduktan sonra kendimi resme verdim'

AA muhabirlerine konuşan Güler, "Gözlerimi Sarayköy'de açtım, hayalim ressam olmaktı. Ama mimar oldum. Ressamlık aklımdan hiç çıkmadı. Mimar olduğum için iş hayatımda proje çizmekten resme çok fazla vaktim kalmıyordu. Emekli olduktan sonra kendimi resme verdim." dedi.

Kenti bisikleti ile gezip, gördüklerini resmetti

Sarayköy'ün her yerini bisikleti ile gezdiğini söyleyen Güler, sözlerini şöyle sürdürdü:

''Girmediğim, dolaşmadığım sokak kalmadı. Sokak sokak çekip topladığım fotoğrafların hepsini sulu boya tekniğiyle çizerek 128 tablo oluşturdum. Arşiv niteliğinde olacak bu eserlerimin çatı katında bırakılacağı düşüncesi beni üzüyor.''

'Bu çalışmalarımın Sarayköy halkına armağan edilmesini istiyorum'

Yaptığı eserlerin yaşatılmasını istediğini ifade eden Güler, "Vasiyetim olarak ben de bu çalışmalarımın Sarayköy halkına armağan edilmesini istiyorum. Tabloya yansıttığım bazı evler yıkıldı ve yerine başka evler yapıldı. Eski Sarayköy'ü bilmek isteyenler için güzel bir arşiv oluşturdum" dedi.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ
Görüş Bildir