Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

Siyasi Nostalji: Türkiye'de Bu Zamana Kadar Yapılmış Açık Oturumlardan Sonra Neler Yaşandı?

29PAYLAŞIM

Türkiye siyaset noktasında belirli geleneklere sahip bir ülke. Geçtiğimiz pazar günü ekranın başına oturup yıllar sonra izlediğimiz açık oturumun ardından geçmişten günümüze açık oturumları sizler için derledim.

22 Ekim 1983: 12 Eylül'den sonra seçimlere gireceği belli olan 3 partinin adayları canlı yayında halka seslendi.

Bu oturumda eski asker yeni siyasetçilere karşı hükümet tecrübesi ile öne çıkan Özal, kamuoyu nezdinde tartışmanın galibi olmuştu. Öyle ki yayın sonrasında Kenan Evren de Özal'ın devlet tecrübesini yansıttığını ve devletin pek çok kademesinde görev aldığı için cevapları da duraksamadan verdiğini söylemişti. Özal sonraki yıllarda ülkeyi vefat edene kadar üst düzeyde yönetecekti.

En Ünlü Açık Oturum: Ekim 1991'de liderler Türkiye ekonomisini tartışıyor.

Kadro siyaset açısından adeta şampiyonlar ligi gibiydi. Dönemin başbakanı Mesut Yılmaz, Süleyman Demirel, Necmettin Erbakan, Bülent Ecevit, Erdal İnönü ve Doğu Perinçek bu oturumun konuklarıydı. Seçimlere Refah’la ittifak kurarak giren Alparslan Türkeş ise bu programa katılmamıştı.

ANAP iktidarının kan kaybederek girdiği 1991 seçimleri öncesinde 1983'te olduğu gibi açık oturum düzenlendi. Siyasetin kurtlarından Demirel sorularıyla Mesut Yılmaz'ı terletmiş ve Yılmaz'ın cevapları da kamuoyu nezdinde tam karşılık bulamamıştı. Perinçek hırçın, Ecevit sakin, Erbakan da kendinden emindi. Birden fazla aday iyi performans sergilemişti. 1991'den 2002'ye Türkiye koalisyon hükümetleri ile yönetildi.

Tarihi Oturum: 3 Kasım 2002 seçimleri öncesinde Uğur Dündar moderatörlüğünde AKP lideri ve genel başkanı Recep Tayyip Erdoğan ile CHP lideri Deniz Baykal tartışmıştı.

Kamuoyu anketleri ANAP ve DYP'nin bittiğini, MHP'nin de barajı geçemeyeceği konusunda verilerle doluydu. Sol kesimin oyu artık CHP'ye yöneliyor DSP kan kaybediyordu. Tüm bu dengeler arasında Türkiye'nin artık AKP-CHP koalisyonu ile devam edebileceği konuları tartışılırken program kamuoyunda büyük bir ses getirmişti. Erdoğan Anayasa mahkemesi tarafından yasaklıydı ancak kurucu üyeliği ve genel başkanlığı devam ediyordu. AKP'ye kapatma davası açılmıştı. Program da bu soruyla başladı. Türkiye’yi bir ‘kanun devleti’ olarak belirten Erdoğan’ın ilk cümlesi ise ‘Türkiye’yi kanun devletinden, hukuk devletine dönüştüreceğiz’ oldu.

CHP lideri Baykal da Erdoğan'ın bu durumu için kötü bir yorumda bulunmamış, onu destekleyen ifadeler kullanmıştı.

‘Gerçekten yadırganacak bir tabloyla karşı karşıyayız. Dünya siyaset alanında bir başka benzeri var mı bilemiyorum.
Türkiye’nin önemli bir partisinin genel başkanı pozisyonundaki arkadaşımız milletvekili olamıyor, seçimlere katılamıyor, hükümet sorumluluğunu üstlenme şansı yok ve partinin başında ve göreve devam ediyor. Bu Türkiye’de hukuk ve siyaset alanında ilişkinin çarpıklığını gösteriyor.
Sayın Erdoğan’ın siyasi düşüncelerinden dolayı milletvekili olmasının önüne engel konulmuştur. Bunu doğal karşılamak mümkün değildir. Bu doğru değildir. Türkiye bu yanlışı acil düzeltmelidir.’

Erdoğan İBB hizmetlerini ve yaptıklarını, Baykal da geçmişten gelen tecrübeyi ve gelecek planlarını anlatmıştı. 

3 Kasım 2002'de gelen sonuçlar neticesinde AKP %34, CHP %19 almış, diğer partiler de baraj altında kalarak koalisyon hükümetleri dönemi son bulmuştu. AKP %66 ile meclis çoğunluğunu elde etmişti.

Tanık olduğumuz son açık oturum ise 16 Haziran 2019'da gerçekleşti. Yani 17 yıl sonra.

Yenilenecek olan İstanbul Büyükşehir Belediyesi seçimleri ile isteyen bütün kanal ve yayıncıların yayınlayabileceği açık oturum gazeteci İsmail Küçükkaya moderatörlüğünde gerçekleşti. Çok gergin geçmeyen yayında her adaya da eşit süreler verilerek aynı sorular soruldu.

Türkiye Ekran Başında Buluştu: İmamoğlu Yıldırım Ortak Yayınını İzleyen Vatandaşlar - onedio.com
Türkiye Ekran Başında Buluştu: İmamoğlu Yıldırım Ortak Yayınını İzleyen Vatandaşlar - onedio.com

Peki siz açık oturumlar hakkında ne düşünüyorsunuz? Daha sık yapılmalı mı?

Kesinlikle evet.
Hayır gerek yok.

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
amd

90 larda demokrasi varmış. şimdi ise ne olduğu malum.

veli-durak

Hiçbir açık oturum M.Ali Birand'ın 32.Gün programında Ertuğrul Kürkçü, Doğu Perinçek ve Bülent Uluer'in konuk olduğu açık oturumun önüne geçemez :)))

Görüş Bildir