Sırbistan'dan 5 Bin Ton İthal Edeceğiz: Erdoğan, Kılıçdaroğlu'nun 'Besmele' Hassasiyetini Beğendi

 > 
198PAYLAŞIM

Sırbistan'dan ithal edilecek etler için 'besmelesiz kesildiler' eleştirisinde bulunan Kemal Kılıçdaroğlu'na hükümet kanadından ilk yanıt geldi. Tarım Bakanı Fakıbaba eleştiriye yönelik olarak 'bizim orada resmi veterinerlerimiz, Müslüman kasaplarımız var. Kendi dini kurallarımıza göre hayvanlar kesiliyor' yanıtını verdi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan geçtiğimiz hafta gerçekleştirdiği Sırbistan ziyareti sırasında yaptığı konuşmada ülkeden '5 bin ton et ithal' edeceğimizi duyurmuştu.

Et ithalatının duyurulmasının ardından Kemal Kılıçdaroğlu da eleştiri de bulunarak 'etler besmelesiz' kesiliyor demişti...

Kılıçdaroğlu'nun sözlerine ise hem Tarım Bakanı Fakıbaba'dan hem de Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan yanıt geldi.

Sırbistan'dan et ithalatı için sözleşme yapıldığını ancak henüz bir alımın olmadığını söyleyen Fakıbaba, "Sayın Kılıçdaroğlu'nun söyledikleri doğru değil. Bu konuda düzenlemelerimiz var. Bizim orada resmi veterinerlerimiz, Müslüman kasaplarımız var. Kendi dini kurallarımıza göre hayvanlar kesiliyor ve buraya gelinceye kadar da kontrol altında tutuluyor." diye konuştu.

Polonya dönüşünde uçakta gazetecilerin sorularını yanıtlayan Erdoğan, 'besmele konusunda öyle bir hassasiyet sergilemesi kendi adına önemli bir gelişme' dedi.

AK Parti hükümeti bu tür alımlarda bunu en ince teferruatına kadar inceler, alımlarını da ona göre yapar. Bir kısmı canlı, bir kısmı karkas, bir kısmı da löp et. 5 bin tonun bin 500 tonunun da Sırbistan’ın Sancak bölgesine verilmesini teklif ettik. Oradan da alalım ki ekonomik olarak Sancak’ta bir hareketlilik olsun diye düşündük. Kılıçdaroğlu, Sancak’ta kimlerin yaşadığından haberdardır inşallah. Yine de besmele konusunda öyle bir hassasiyet sergilemiş olması, kendisi adına önemli bir gelişme.”

Türk siyasetindeki 'besmele' tartışması sosyal medyanın da gündeminde 👇

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ
Görüş Bildir