Sıra Dışı Bir Uygulama: İsrail'de Hristiyan Ramazan Davulcusu

 > -

İsrail'de en eski yerleşim birimlerinden Akka'da Ramazan'da Müslümanları bir Hristiyan sahura kaldırıyor. Asıl işi inşaat işçiliği olan Mişel Eyüb, bunun farklı inançların birlikte yaşaması, sevgi ve barış için çok önemli olduğunu söylüyor.

Akka, İsrail'in Akedniz kıyısında yer alan yaklaşık 50 bin nüfuslu bir kenti.

Tarihi milattan önce 1400 yıllarına dayanan bu eski yerleşim biriminde Müslümanlar, Yahudiler ve Hristiyanlar birlikte yaşıyor. 

Akka'da Ramazan ayında Müslümanları sahura kaldırmak için sürdürülen Ramazan davulculuğunu son yıllarda bir Hristiyan yapıyor.

"Bu birlikte yaşamanın sembolüdür, davulcunun kim olduğunun bir önemi yok"

Ramazan dışında inşaat işçiliği yapan Mişel Eyüb, 'Müsaharat' denilen sahur davulcuğununun 1400 yıllık bir gelenek olduğunu belirtirken, "Bu birlikte yaşamanın, sevginin, barışın sembolüdür. Burada davulcunun kim olduğu önemli değil, davulcu basit bir insan" diyor.

"Allah bana güzel bir ses lutfettiği için üstlendim"

Ayoub, geleneği sürdürmenin önemine vurgu yaparken yaptığı işin halktaki karşılığı için  "Benim küçüklüğümde sahur davulcusunu hep duyardım. Bir mahalleden diğerine giderdi. Bu gelenek uzun süredir kaybolmuş durumda. Allah bana güzel bir ses lutfettiği için ben sahur davulculuğunu üstlendim. İnsanlar seviyor bunu, çünkü eksi bir geleneği canlandırıyor. Allaha şükür herkes memnun" ifadelerini kullanıyor. 

Reuters

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ
Görüş Bildir