Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

Sıra Dışı Bir Öncü! İhtişamlı Yaşamı ve Muhteşem Hikâyesi ile Pablo Picasso

508PAYLAŞIM

Kübizm'in öncüsü, ömrüne binlerce eser sığdırmış, modern resmin en büyük ve tanınan temsilcilerinden biri Pablo Picasso. Ölümünün üzerinden geçen 45 yılda, eserlerine hala paha biçilemiyor. 

Sanatın ne kadar etkili bir araç olduğunu kanıtlamış, savaşa tuvaline yansıttıkları ile direnerek bir ikon haline gelmiş İspanyol Sanatçı Pablo Picasso kimdir ve sanata adanmış ömründe neler yaşamış, sizler için derledik.

Kaynak 1, Kaynak 2, Kaynak 3.

İlk kelimesi "kalem" olan bir çocuktu, henüz 7 yaşında resme başladı. Yıllar sonra geleceği aşamanın sinyallerini küçüklüğünde vermişti.

Don José Ruiz y Blasco ve María Picasso y López çiftinin ilk çocukları olarak 25 Ekim 1881'de Malaga'da dünyaya geldi. İlk resim eğitimini, müze müdürü ve sanat öğretmeni olan babasından aldı.

Kardeşinin ölümünden sonra taşındıkları Barselona'da ileri seviye dersler alabilmek için sınava girdi, diğer öğrencilerin 1 aya yakın sürede geçebildikleri sınavı 1 haftada geçmeyi başardı.

Kardeşinin ölümünden sonra Picasso, Barselona'da eski evine duyduğu özlem ve nostalji ile yaşadı. Disiplinden yoksun bir öğrenciydi ancak hayatı boyunca onu etkileyecek arkadaşları ile bu yıllarda tanıştı. 

Ardından Madrid'te San Fernando Güzel Sanatlar Akademisi'ne başladı. Ancak okul hayatındaki disiplin onu itti ve bir süre sonra derslere katılmayı bıraktı. Madrid'i gezmek onun için daha ilgi çekiciydi. Burada bir başka ressam olan El Greco'yu keşfetti. El Greco'nun resimleri, onu içine çekmişti. Picasso'nun daha sonraki eserlerine de El Greco'nun esintileri yansımıştır.

Kariyerinin ilk adımlarını attığı yıllarda eserlerinin çoğunu, arkadaşıyla kaldığı evi ısıtmak için yaktı.

1900 yılında gittiği Fransa'da tanıştığı ve bir süre beraber kaldıkları Max Jacob ile evlerini ısıtmak için pek çok eserini yaktı. Madrid'e geri döndüğünde anarşist arkadaşı Francisco de Asís Soler'in çıkardığı Arte Joven (Genç Sanat) dergisinde çizimler yaptı.

1897'de sembolizmin etkisine giren Picasso'nun kariyerinin diğer yılları farklı aşamalarda değerlendirildi.

Modern kentte yalnızlığı, yabancılığı, modern kentlere ayak uyduramayanları, acı çekenleri resmetti.

Picasso ikinci kere Paris'in yolunu tutmuştu. İnsanların yüzü, kentin yüzü, her şey yabancıdır ve üstüne üstüne gelen yalnızlığı hissetmektedir. Temelde, modem kentte toplum dışına itilenlere özgü bir yoksunluktur. Bohem bir yaşama sıkıca tutunur.  Picasso, profesyonelliğe adımını bu yıllarda atar, ardından sanatı evrim geçirmeye devam eder.

Evrim geçiren bir sanattır Picasso'nunki, yıllar geçtikte pek çok farklı şekle girmiştir.

Picasso'nun eserleri 9 farklı dönemde inceleniyor, ömrü boyunca hem kendi yaşadıkları hem de dünyadaki gelişmelerin yön verdikleri tuvaline yansımıştır.

Bu dönemler, Mavi Dönem (1901-1904), Pembe Dönem (1904-1906), Afrika Sanatı ve Primitif Dönem, (1907-1909), Analitik Kübizm (1909-1912), Sentetik Kübizm (1912-1919), Neoklasizm ve Sürrealizm (1919-1929), Büyük Depresyon ve Güzel Sanatlar Müzesi (1930-1939), 2. Dünya Savaşı ve Sonrası (1939-1949) ve 1973'teki ölümüne kadar geçen süre.

Picasso'nun sanat yaşamında tematik bir tutarlılık aramak boşunadır. Hemen hemen birçok sanatçıda izleyebileceğimiz, tutarlı bir gelişim evresine Picasso’da rastlayamayız. Ondaki sürekli bir dönüşümdür.

Picasso gerek Kübizm’de olduğu gibi nesneleri parçalayarak, gerek figürlerine ilkel budunların büyüsel ve ürkütücü gücünü katarak ve gerekse sıradan nesneleri dahi heykele, resme dönüştürerek, yani salt biçimlerle oynayarak sanatın kalıplarını da yıkmış ve seyrini değiştirmiştir.

91 yıllık ömründe 50 binin üzerinde sanat eseri üretmiştir, üstelik sadece resim değil, heykel ve şiir ile de ilgilenmiştir.

Heykel, şiir, seramik, binlerce çizim, halı ve kilimler... Dünya daha çok kendisini tablolarıyla tanısa da Picasso sanatın her alanında üretkendi.

İki kez evlenen Picasso'nun hayatına pek çok kadın girdi.

Sanatını besleyen faktörlerden biri olarak da hızlı geçen aşk hayatı göz önünde bulundurulabilir. Yere bakan yürek yakan ressam iki kere evlendi ve onlarca sevgilisi oldu. Kimi eserlerinde resmettiği kadınları bu linkten detaylıca görebilirsiniz.

Savaş karşıtı geçen bir ömür, sanatla silahın karşısına geçen bir ressam, özünde "Duygulsal bir komünist."

Pek çok eserinde savaşa karşı tutumunu ortaya koyan Picasso, İspanya'nın faşist diktatörü Francisco Franco'yu "Franco'nun Rüyası ve Yalanı" eserinde, BM ve ABD'nin Kore Savaşı'ndaki tutumunu "Kore'de Katliam" eserinde ve İspanya'daki iç savaşı "Guernica'da eleştirmiştir.

Picasso, özünde komünizme yönelmişti. 2003'te açıklanan bir bilgide, 1940 yılında başvurduğu Fransız vatandaşlığından, "aşırı komünist tavırları" yüzünden reddedildiği ortaya çıkmıştır. Sonraki yıllarda Fransa Komünist Partisi'ne de katılan ressamın arkadaşı, Picasso'nun komünizme politik değil, duygusal bir yaklaşımda bulunduğunu yazmıştır.

Modern Dönemin Başyapıtı: Guernica

Modern dönemin en büyük eserlerinden olan Guernica, özelde faşizme, genelde de tüm savaşlara bir başkaldırı niteliğinde. Eşsiz yapıtı `Guernica'da da Picasso yıllarca kafasından geçen imgeleri bir araya getirip resmetmiştir. Picasso, ülkesinden, İspanya'dan gelen haberleri dinlerken yaşadığı üzüntüyü bu esere yansıtmıştır.

İkinci Dünya Savaşı sırasında Nazi işgali altında olan Paris'teki evini incelemeye gelen Nazi subayı, Guernica'nın fotoğrafını inceldikten sonra Picasso'ya dönüp "Bunu sen mi yaptın?" diye sordu. Picasso'nun cevabı "Hayır, siz yaptınız." oldu.

Bu tablonun gücünü gösteren başka bir örnek de 6 Şubat 2003'te dönemin ABD Dışişleri Bakanı Colin Powell'in Afganistan'ın işgali ile ilgili Birleşmiş Milletler toplantı salonunda yapacağı konuşmadan önce sahnenin arkasında tüm görkemi ile duran tablonun üzerinin mavi bir örtüyle kaplanmasıdır.

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
unknown_member

Deha dizisinde Antonio Banderas'ın meşhur aktörlüğüyle izledik hepsini :)

gzm-ynklr

Özel yetenekli insanlar dünyada da ender çıkıyor.

Gizli Kullanıcı

Hayatının belgeselini ara ara izliyorum güzel bir adam ama çok çapkın

Görüş Bildir