Sinemaseverler Toplaşın! Başlangıç'ın Yönetmeni Christopher Nolan Filmlerinden 28 İlginç Detay

1.6bPAYLAŞIM

Christopher Nolan film dünyasına defalarca damga vurmuş, efsane bir yönetmen... Filmleri ile ilgili birbirinden ilginç gerçekleri sizler için BuzzFeed'den derledik. İşte sinemaseverlerin ortamlarda hava atmasına yardımcı olacak detaylar.

Kaynak: https://www.buzzfeed.com/erendesangma/28...

1. Dunkirk filminin final müziğinde duyulan tik tak seslerini, Hans Zimmer, Nolan'a ait bir cep saati kullanarak kaydetti.

2. Nolan'ın Başlangıç (Inception) filminin senaryosunu yazması tam 10 yıl sürdü.

3. Leonardo DiCaprio, Başlangıç filmindeki Cobb rolü için değerlendirilen tek oyuncuydu.

4. Interstellar (Yıldızlararası) filmindeki tüm robotların isimleri anagramdır.

5. Dunkirk posterindeki 3 renkli tema hava, deniz ve toprağı simgeliyor.

6. Interstellar (Yıldızlararası) 15/70mm IMAX kameralarla yapılmış en çok kayıt materyaline sahip film.

7. Memento'nun çekimleri sadece 25 gün sürdü.

8. Heath Ledger, Kara Şovalye'deki Joker tiplemesini kendi yaratmıştı. Nolan bundan o kadar etkilendi ki makyaj ekibine aynısını yapmasını söyledi.

9. Interstellar (Yıldızlararası)'nın yönetmeni aslında Steven Spielberg olacaktı.

10. Nolan, Cillian Murphy'nin gözlerini o kadar beğendi ki Batman Başlangıç filminde sürekli gözlüklerini çıkarmasını istedi.

11. Christian Bale'in Batman kostümüyle rahat olmaması karakterin sesinin o unutulmaz tonda çıkmasına sebep olmuştu.

12. Joseph Gordon-Levitt, Başlangıç'ın seçmelerine katılırken senaryoyu kısaca okuyup 'ne olur ne olmaz' diyerek takım elbiseyle gitmiş.

13. Batmobil, Chicago'daki çekimlerden sonra yerinden kaldırılırken, alkollü araç kullanan bir sürücü uzaylıların saldırısı olduğunu düşünerek Batmobil'e çarptı.

14. Dunkirk filminde görülen balıkçı teknelerinden 12 tanesi gerçekten Dunkirk kurtarma operasyonunda kullanılan gemilerdi.

15. Batman Başlangıç'ta Ken Watanabe'nin kullandığı dil, aslında tamamen kendi uydurduğu anlamsız sözlerden oluşuyor. Fakat filmin jeneriğinde Urduca olduğu yazıyor.

16. Başlangıç filmindeki Saito rolü, özel olarak Watanabe için yazıldı çünkü Nolan, Batman Başlangıç filminde kendisine yeteri kadar rol verilmediğini düşünmüştü.

17. Nolan, çekimleri daha gerçekçi yapabilmek için Dunkirk'te görülen Spitfire ile gerçekten uçtu.

18. Görüntü yönetmeni Mark Vargo, Memento'nun senaryosunu anlamadığı için Nolan ile görüşmeye gitmeyi reddetti. Sonradan hata ettiğini açıkladı.

19. Matthew McConaughey, Interstellar (Yıldızlararası)'nın senaryosunu yapımın tamamı bitene kadar eşine bile anlatmamış.

20. Heath Ledger, Joker rolüne hazırlanırken 6 hafta boyunca ucuz bir otel odasında kaldı. Karakteri için gerçekten delirmesi gerektiğini düşünüyordu!

21. Dunkirk kurtarma operasyonunda hayatta kalmış 30 kişi, filmin Londra'daki prömiyerine katıldı. Hikayenin tam tamına aynı işlendiğini fakat filmin seslerinin bombalardan bile daha yüksek olduğunu anlattılar.

22. Interstellar'daki zamanda yolculuk konsepti fizikçi Kip Thorne'un işlerini baz alıyor.

23. Takip (Following) filmi sadece 6.000 dolar bütçe ile çekildi ve sinema tarihinin en ucuz filmlerinden biri olmuş oldu.

24. Başlangıç filminin Japonya'daki gösterimlerinde, kafa karışıklığına mahal vermemek için sahnelerin altında 'rüya' ya da 'gerçek' olarak belirtiliyor.

25. Memento'da amnezi yaşayan Sammy Jankis'i canlandıran Stephen Tobolowsky, gerçek hayatta da bir böbrek ameliyatından sonra amnezi yaşamıştı.

26. Insomnia senaryosunun son taslak halini tamamen Christopher Nolan yazmış olsa da, filmin resmi bilgilerinde 'senarist' olarak yer almadı.

27. Takip filminde Cobb karakterinin çaldığı saat, Memento'daki saat ile aynı.

28. Başlangıç filmindeki karakterlerin isimlerinin ilk harflerini alırsanız; Dom, Robert, Eames, Arthur, Mal ve Saito, İngilizce rüya anlamına gelen 'dreams' kelimesi çıkar.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
waltor

Editör eline sağlık güzel içerik olmuş . Süper kahraman tarzı çekilen filmlerde beni etkileyen bir Batman serisi diğeride Logan filmiydi . Başlangıç ve Yıldızlararası zaten film sektöründe ayrı bir yeri var.

uwuwewe-onyetenwewe-ugweuhem

Batman üçlemesini yeniden izleyesim geldi.

amd

zeki adam.

hamza12

Dahinin önde gideni kardeş. "Zeki" demek yetersiz olur:)

turan-c.-babayev

İnception`da Dicaprio karaterinin adı Cobb. Dom değil.

_oishii_

Dunkirk çok abartıldığı için beklentiyi çok yükselterek hayal kırıklığı olmuştu benim için.. ama Nolan'ın notunu düşürmek için asla yeterli değil elbette:) üstad her zaman

Görüş Bildir