Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

Sinemanın Sessiz Nefesi Kim Ki Duk'un; İnsanı Derin Düşüncelere Sevkeden 20 Filmi

81PAYLAŞIM
Sinemanın Sessiz Nefesi Kim Ki Duk'un; İnsanı Derin Düşüncelere Sevkeden 20 Filmi

Kim Ki-Duk; Güney Kore'nin bir taşra köyünde 1960 yılında dünyaya gelir. Seoul'e taşındıktan sonra maddi imkansızlıklardan dolayı tarım eğitimi aldığı okulundan ayrılıp bir fabrikada işci olarak çalışmaya başlar. Daha sonra Deniz kuvvetlerine katılan Kim Ki-Duk; 5 yıl çavuş olarak görev yapar. 1990'da sanat eğitimi almak için Fransa'ya gider ve geçimini sağlamak için kendi resimlerini sattığı ve kısa bir süre budist rahipliği yaptığı da söylenmektedir.  Kim Ki-Duk; Fransa'da bulunduğu sırada yani 30'lu yaşlarında hayatının ilk sinema filmini izlemiştir. Bu film ise; 1991 yapımı The Silence of the Lambs yani Kuzuların Sessizliği'dir. Daha sonra Fransız filmleriyle de tanışan ve sinemadan çok etkilenen Kim Ki-Duk; senaryo yazarlığına adım atmaya karar verir. 1993'de tekrar Kore'ye dönen yönetmen, film senaryosu yazmaya başlar ve bir yarışmada iki senaryosu birden ödül kazanır. 1996'da ilk filmi olan Crocodille' i çeken Kim Ki-Duk'un  yönetmenlik serüveni böylelikle başlar. İlk filmleriyle ağır eleştirilere maruz kalan Kim Ki-Duk; genel olarak filmlerinde az replik kullanmasıyla ve benzersiz sinemasal anlatımıyla tanınır.

20. Crocodile 1996

19. Wild Animals 1997

18. Birdcage Inn 1998

17. The Isle 2000

16. Real Fiction 2000

15. Address Unknown 2001

14. Bad Guy 2001

13. The Coast Guard 2002

12. Spring, Summer, Fall, Winter... and Spring 2003

Bu film; yönetmenin Amerika'da en uzun süre vizyonda kalan filmidir.

11. Samaritan Girl 2004

10. 3 Iron 2004

9. The Bow 2005

8. Time 2006

7. Breath 2007

6. Dream 2008

Filmin setinde yaşanan bir kaza nedeniyle başrol oyuncusu hayati tehlike atlatır. Bu durum Kim Ki-Duk'ta derin yaralar açar ve bir süre film yapmaz. Kendini dağ evine kapatır.

5. Arirang 2011

Yönetmenin otobiyografik filmidir. Dream'in setinde olan kaza ve ardından yakın çalışma arkadaşları tarafından uğradığı ihanet neticesinde bir kaç yılını dağ evinde geçirir. O süreçte kendi yaşamını, iç hesaplaşmalarını ve yalnızlığını filme alır.

4. Amen 2011

3. Pieta 2012

2. Moebius 2013

1. One on One 2014

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

Dio İçerik Altı Banner
BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
lara-croft

İzlemek lazım

klemenjero

oo süper içerik. direk favorilere. eline sağlık jerar

jerardepardio

rica ederim. iyi seyirler.

musikisinas-don-vito

Henüz 3 filmini izlemişim. İlk izlediğim filmi Time idi, gayette güzel bir filmdi, daha sonra birkaç kez daha izlemiştim. Keza Spring, Summer, Fall, Winter... and Spring de güzel filmdi, insan senaryodan çok doğaya kapılıp gidiyor. Dream'i çok garipsemiştim. Finale kadar sorun yoktu aslında ama final sahnesinde koptu bende herşey, bir daha da izlemedim anlamak için.

jerardepardio

İlk filmleri zor filmler hakikaten fakat filmografisinin orta kısımlarındaki filmleri daha başarılı buluyorum. Favorim bad guy. Şiddetle tavsiye ederim.

musikisinas-don-vito

İzleyeceğim :) İşin garibi kendisi alaylı bir adam. Temelden yetişmemesine rağmen filmlerini Kore'den çıkarıp dünyaya kabul ettirebiliyor.

jerardepardio

Sanırım doğuştan gelen bi anlatı yeteneği mevzubahis. Keza kendisi çok hassas, "sanatçı ruhlu" ve çok duygusal birisi arirang isimli otobiyografik filmini izlediğinizde bana hak vericeksiniz.

Görüş Bildir