Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

Sinema Yerine Tiyatroya Gitmek İçin 20 Neden

 > -

1. Tiyatro oyununun bir parçası olabilirsin...

2. Oyunun türüne göre her türlü duyguyu doruklarda yaşarsın

3. Oyuncularla tanışabilir, hatta oyun sonrasını imza gününe çevirebilirsin

4. Gördüklerin gerçektir- sinemadaki gibi efektlerle kandırılmazsın

5. Kızları etkilemek için süper fırsat- ne kadar entelektüelsin!

6. Fuayede ilginç kişilere ve sohbetlere şahit olabilirsin

7. Oyuna başlamadan yarım saat reklam izleme ihtimalin yoktur

8. Gösterinin sadece sana canlı canlı yapılmasının ayrıcalığını yaşarsın-değerli hissettirir:)

9. Oturduğun yerden oyunun gidişatını belirleyebilirsin

10. Bazı sahne kazalarına şahit olabilirsin:)

11. Sinema sevgilinin resmini öpmekse, tiyatro sevgiliyi öpmektir

12. 3D gözlük almak zorunda kalmazsın, tiyatro oyunu zaten 3 boyutludur

13. Tiyatro oyununu ekstra bir çaba göstermeden yüksek kalitede izleyebilirsin

14. Tiyatro oyunun sonunu söyleyene pek rastlanmaz

15. Yer gösterici yoktur, özgürce kendi yerini bulur kendin oturursun

16. Tiyatroda kostüm, sinemadakinden daha önemli ve göz alıcıdır

17. Tiyatro oyuncuları diksiyona dikkat eder

18. Sinemanın ticari kaygısına karşın, tiyatro manevidir, samimidir

19. Samimidir dediysek o kadar da değil...B.kunu çıkarmamak gerekir!

20. Tiyatro için manken veya popstar olmanız yetmez. Eğitim şarttır.

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

Bu içerik tamamen eğlence amaçlı üretilmiş olduğundan kullanılan görsel ve metinler haber değeri taşımamaktadır.


BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
enis-baydemir

gitmemek için bir tek neden; para yok. dışarda kahve içmeye bile çıkamıyoruz. bedava tiyatro olsa cepte yol parası yok. maaş faturalara yetmiyo

ogulcangetirmez

Hayatlarında sadece bir tane oyun izlemeye gitmiş oda çocuklarını çocuk oyununa götürmüş yada belediyenin amatör oyunlarına katılmış insanlar burada sevmiyorum diyorlar saygı duyuyorum sevmeye bilirsiniz ama biraz büyük tanınmış kültür merkezlerindeki oyunlara gitseniz (Mecidiyeköy-Bakırköy vb) anlarsınız tiyatronun nasıl birşey olduğunu. Hele birde tiyatronun içinden geliyorsanız herşeyi ayrıntısına kadar anlarsınız. Ve evet oyunun içine dahil olmak, Ayşen Gruda ile aynı sahnede bulundum. Mecidiyeköy Kültür Merkezinde.

bitengri7

Bir tek ben mi sevmiyorum tiyatroyu? Yıllardır gözümüze gözümüze soktular çok iyidir, çok güzeldir diye. Kaç kere gittim beğenemedim arkadaş, çok yavan geliyor bana. Yani benim gibi düşünen var mı yoksa tiyatro toplumun şişirdiği bir balon mu? Hayır birde elitist bir hava taktılar bu kavrama. Giden insanlar bir tık daha kültürlü havası, gitmeyenler anlamayanlardır havası. (belkide öyledir) Tamam eyvallah 1000 yıl öncesi için müthiş bir etkinlik, müthiş bir sanat olabilir ama günümüzde sinema varken ben tiyatroya odaklanamıyorum. Basit kalıyor.

iparla

İyi yönetildiğinde ve iyi oynandığında iyi bir film kadar ve bazen daha çok fazla zevk verebiliyor. İkisi için de en temel amaç "anlatmak"tır, "anlatı"dır. İkisinin de anlatı araçları vardır: tiyatronun temel anlatı aracı insandır, sinemanın temel anlatı aracı resimdir. Sinema da anlatı aracı olarak insan da vardır, fakat o resimdeki insanın nasıl çekildiğine göre anlatısı değişebilir. Sinemanın anlatı araçları fazladır, ama canlı insanla anlatma imkanı yoktur. Hangi anlatı aracını tercih ederseniz. Tiyatroya gidince sinema anlatı araçlarını veya benzer hissiyatı beklediyseniz belki memnun kalmamış olabilirsiniz; ama tiyatronun anlatım araçları çerçevesinde düşünürseniz, anlatısını çok başarılı yapan tiyatro oyunları var. (Tabi burada yazılmış oyunu değil, oyuncusuyla yönetmeniyle dekoruyla kostümüyle sahnelenmiş oyunu kastediyorum. Yönetmene oyuncuya göre oyun fazla değişkenlik gösterebiliyor çünkü)

iparla

Bir de bu yorumum çok fazla elitistmiş gibi durdu, derdim sadece durumu çözümleyip açıklamaktı. Tiyatro için toplumda belirli insanlarda -herkeste değil- elitist bir hava var, buna katılmakla birlikte saçma buluyorum. Sonuçta herkes izleyip bir şeyler anlıyor. Ama tiyatronun balon olduğu fikrine katılmıyorum. Sinema beklentisiyle izlemezseniz çok güzel oynanan oyunlar var. Hatta berbat yazılmış metinleri bile bir şeye dönüştürüp güzel oynayan tiyatro ekipleri var :D

donnie-darko

Tiyatro da beğenilmediği zaman #9 da ki gibi sandalye atamadığıma göre gidişatı değiştiremiyorum. -.-

ezgisen

tiyatrolar gününüz kutlu olsun :)

Görüş Bildir