Sigarayı Bırakmak İstiyorsanız Şimdi Tam Zamanı! Ramazan Ayında Sigarayı Bırakmanın Yolları

292PAYLAŞIM

Sigarayı bırakmak istiyor, bir türlü başaramıyorsanız uzmanlar bunun için en doğru zamanın Ramazan ayı olduğunu söylüyor. İradenize her anlamda hakim olmaya çalıştığınız şu dönemde bazı alışkanlıklarınızı değiştirerek sigaradan kurtulabilirsiniz. İşte bunun için verebileceğimiz birkaç küçük tavsiye;

1. Gün boyu içmediğiniz sigaraları iftar ve sahur arasına sıkıştırmaya çalışmayın.

Azaltarak bırakma yöntemi sizin için uygunsa, iftar ve sahur arasındaki zamanda normal bir günde ne kadar sigara içecekseniz o kadar için. Doğal olarak azaltmış olacaksınız.

2. İftar ve sahur arasında, kısa süre içinde, çok fazla sigara içmeye başlamanın size normalden çok daha fazla zarar vereceğini aklınızdan çıkarmayın.

Uzmanlara göre bu şekilde ard arda içilen sigara nikotinin ve sigara içindeki tüm zehirli maddelerin yüksek dozda alınması demek. Bunun sonucunda çarpıntı, kalp krizi, beyin hasarları, felç ya da daha birçok sağlık sorunuyla karşılaşılabilir.

3. İftar saatini beklerken, içeceğiniz sigaralara değil yiyeceğiniz yemeklere odaklanın.

Gün boyunca aklınızı bunlar meşgul edecek. Siz sigaradan çok yemekleri düşünün. İftar saati geldiğinde masayı yemeyin tabii ki, çorbayla başlayıp ara vere vere...😅

4. Hem açlık hem sigarasızlık işinize ya da derslerinize odaklanmanızı zorlaştıracaktır.

Böyle durumlarda kendinize 2'şer dakikalık izinler verin. Gözlerinizi kapatın, arkanıza yaslanın ve düzenli, derin nefesler alın.

5. Kahve, çay gibi içeceklerin yanında sigara içmeyi çok seviyorsanız bu süreçte bu gibi şeylerden de uzak durun.

Onun yerine bol bol su, taze sebze ve meyve suları tüketin. Tabii ki hayatınızdan tamamen çıkarmayın ama suya ve vitamine fazlaca ihtiyaç duyulan oruç döneminde hem sağlığınız açısından bu içecekler daha faydalı olacak hem de sigarayı daha az hatırlamış olacaksınız.

6. Bunu geçici bir dönem olarak görmeyin.

Ramazan bittiğinde iradenizin de kırılacağını düşünmeyin. Unutmayın alışkanlıklar 21 günde kazanılır. 💪

7. İftardan sonra mutlaka yürüyüş yapın.

Hem temiz hava size oldukça iyi gelecek hem de sigara dışında bir şeye odaklanmış olacaksınız. Yürüyüş, kötü alışkanlıklardan kurtulmak için sık sık kullanılan bir yöntem. Ayrıca iftar ve sahur arasında yapılan yürüyüş, oruç sürecinde sağlığınız için son derece faydalı olacak.

8. İftarınızı dışarda yapıyorsanız, mutlaka sigara içmenin yasak olduğu yerlerde yapın.

Birçok kişi sigara içmek için iftar saatini bekliyor olacak. Bu yüzden aynı anda sigara içmeye çalışan birçok kişiyle aynı ortamda kalabilirsiniz. Ne olursa olsun,  evde bile olsanız, sigara içilen ortamlardan bir süre mümkün olduğunca uzak durun.

9. İş, okul ortamında pek mümkün değil biliyoruz ama stresli ortamlardan mümkün olduğunca uzak durun.

Herkesin kendince stresle baş etme yöntemi vardır. Bu süre içinde kendiniz için yeni yeni yöntemler keşfedin. 😅

10. Bir uzmandan destek alın!

Bu dönem sizi biraz yıpratabilir. İradenize hakim olmaya çalıştığınız bu dönemi fırsat olarak görüp bir uzmanın da desteğiyle bu süreci daha kolaylıkla atlatabilir, sigaradan kolaylıkla kurtulabilirsiniz.

Peki sizin bu konuda tavsiyeleriniz ya da deneyimleriniz var mı? 🙃

Dio İçerik Altı Banner
BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
serkanbakar

16 sene günde bir buçuk paket içerken bir günde bırakan biri olarak, ilk bilinmesi gereken keyif vs. gibi konulardan içiliyor değil, dudak tiryakiliği diye bir konu da yok, tamamiyle nikotin başta olmak üzere birçok mataryele olan bağımlılıktır ve nikotin bağımlılığının en büyük etkisi ilk 72 saattir sonrasında giderek düşüyor isteği. Keyif veya bi sigara molası denilen konu bağımlılığın verdiği metabolizmanın düşmesi ve normal insan seviyesine çıkarmak için tekrar nikotin alma zorunluluğunun olması. ben istediğim zaman bırakırım diyenlere tabi tabi diyorum öyle olur o iş.

terminatort-800

yav sana ne kardeşim ciğerlerimi rahat bırak.

psyhedelichead

Sigarayı bırakmak istemiyorum. Açık ve net! İstersem bırakırım.. Bir de tam zamanıymış du bi daha yakayım şu an tam zamanı sigara içmenin :)

iyiherif

sigarayı bırakmanın en kolay yolu hergün başka marka sigara içeceksin bi noktada tiksinip birakacaksin tecrübeyle sabit.haa bi de bıraktığını kimseye söylemeyeceksin ki moralini bozup dayanamazsın yapamazsin edemezsin diyenlere kızıp tekrardan başlamayasın

hic-benci

Ateistler bunu beğenmedi.

Görüş Bildir