Selim Güneş’in Ellerinden Beyaz Perdeye Yeni Bir Uyarlama: Düş Kırgınları

-

"Düş Kırgınları"; Selim Güneş'in, Sabahattin Ali'nin "Ayran" öyküsünden uyarladığı "Kar Beyaz" filminden sonra şimdi de Türkiye'nin önemli edebiyatçılarından Mehmet Eroğlu'nun "Düş Kırgınları" adlı romanından uyarladığı ikinci filmi.

Peki "Düş Kırgınları" neyi anlatıyor?

Genç kız aşkı arar. Yazar ölümü bekler, arkadaşı ise yazarı...

Kuzey, arkadaşı Sami ile Eski Foça'da Karayel isimli oteli işletmektedir.

1998 yılında Rum köyleriyle ilgili araştırma yapmak için Eski Foça'ya gelen genç ve güzel Şafak, Karayel Oteli'nde kalır. Şafak, Kuzey'e aşık olur, Kuzey ise Şafak'ı sadece sever. Şafak, beş kez Kuzey'den ayrılır, ama geri döner... Arabasıyla çıktığı son ayrılışında kaybolur. Tüm aramalar sonuçsuz kalır, Şafak kayıptır. Kuzey, arkadaşı Balıkçı Yunus ile birlikte Şafak'ı beş yıl boyunca aramaya devam eder...

2003 yılında otele Kuzey'in abisinin yardımcısı olan Çiğdem gelir. Çiğdem iflas etmekte olan otelin borçlarını üstlenir ve oteli kurtarır. Bu sürede Çiğdem de Kuzey'e ilgi duyar. Bu, Kuzey'e sadece Şafak'ı yine yeniden hatırlatır.

Balıkçı Yunus'un Şafak'ın arabasının kalıntılarını deniz altında bulduğunu söylemesinden sonra Kuzey otelden ayrılır ve Şafak'la buluşmaya aynı yere gider...

"Düş Kırgınları", başarılı oyuncu kadrosuyla göz doldurmayı başaran bir film.

Mert Tanık (Kuzey), Denise Ankel (Şafak), Bahar Yanılmaz (Çiğdem), Buğra Koçtepe (Sami), Hakan Emre Ünal (Yunus), Cansu Fırıncı (Şükrü), İlyas Özçakır (Şuayip), Dilek Koldaş (Mücella) ve Lila Gürmen (Handan)'den oluşan başarılı kadro, izleyicilerine görsel bir şölen yaşatırken aynı zamanda oyunculuklarıyla seyirciyi adeta filmin içine almayı başarıyor.

Selim Güneş; ikinci filmi "Düş Kırgınları" hakkında şunları söylüyor:

"Düş Kırgınları" aşk-sevgi ikilemi, pişmanlık ve ölüm üzerine bir film.

Bu film, Ege'de bir kasabada gönüllü sürgününü yaşayan Kuzey'in hikayesi. Ben bu filmdeki hikaye ve duyguları 4 epizotta anlatmaya çalıştım; Karşılaşma, Aşk-Sevgi, Ayrılık, Kavuşma. Bu 4 epizot; Kuzey'in Şafak'la aşkını, sevgisini, ayrılıklarını, Sami'yle dostluğunu, kavgalarını, kaybolan bir köpeği aramasını ve Kuzey'in acılarını, pişmanlıklarını yani hüzünlü dünyasını anlatıyor."

15 Haziran 2018'de vizyona girecek olan "Düş Kırgınları", kesinlikle kaçırılmaması gereken bir film.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
levent-cengizhan

Güzel haber, heyecanla bekliyoruz

Görüş Bildir