Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

Seks Yapmaktan Bacaklarını Sakatlayan Kaplumbağa Yaşamını Tekerlekli Olarak Sürdürüyor!

-

22 yaşındaki Afrika kaplumbağası Bert, çok fazla seks yaptığı için sakatlanan bacakları yerine artık tekerleklerle yaşıyor!

Bert'in durumu ilk olarak arka bacaklarındaki şişkinlik sayesinde fark edildi.

Bu sevimli canlının hareket kabiliyetini kısıtlayan şişkinlik, 2011 yılında bir üreme programına katılmasından sonra baş gösterdi. Şişkinlik zamanla Bert'ün hareket kabiliyetini kısıtlamaya ve şirin dostumuza sıkıntı vermeye başladı.

Dahil olduğu program kapsamında, iki ayda beş farklı dişiyle çiftleşti.

Ve süreç boyunca düzinelerce yavrunun dünyaya gelmesini sağladı. 100 kilogram ağırlığıyla oldukça büyük bir kaplumbağa olan Bert, zamanla artrit belirtileri göstermeye başladı.

Programdan döndükten sonra gittikçe kötüleşen ve ağrı çeken Bert'ün hastalığı, hayvanat bahçesindeki yetkililer tarafından çözülmeye çalışıldı.

Bert'ün acısına son vermek için alınan önlem ise, arka ayakları yerine tekerlek kullanmasını sağlamak ve ağrı kesici ilaçlarla Bert'ün şikayetlerini ortadan kaldırmaktı. Artritin sebebi ise şüphesiz arka bacaklarının aşırı sevişmenin baskısına dayanamamasıydı.

Bert ve diğer Afrika mahmuzlu kaplumbağaları, senede 60-70 kadar yavru sahibi olabiliyorlar.

Bert'ün tekerlekleri onun hem rahat hareket edebilmesine, hem de kan dolaşımını düzene sokarak hastalığının iyileşmesine katkı sağlıyor. Ayrıca tekerleklere sahip olması Bert'ün hayvanat bahçesinde ziyaretçilerin ilgi odağı olmasını da sağlıyormuş.

Bert'ün çocuklar arasında "Biyonik Kaplumbağa" diye ismi bile çıkmış...

2007 yılından beri hayvanat bahçesinde bulunan Bert, 60 yıla kadar yaşayabilen Afrika mahmuzlu kaplumbağalarının bir üyesi. Sağlığına kavuşup tekerleksiz yaşamına geri dönebilmesi içinse hâlâ biraz vakit var.

İrlandalı veteriner Peter Wedderburn, Bert'ün türü için 30 yaşından önce artrit gelişmenin alışıldık olmadığını belirtiyor.

Bert'ün durumunun da bu sebeple arka bacakların aşırı yorulmasından kaynaklandığının kesin olduğunu ekliyor. Ne diyelim, umuyoruz ki Bert en kısa zamanda sağlığına tekrar kavuşur ve bir destek almadan yürüdüğü eski yaşantısına dönebilir...

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
cesme-basina-tuneyen-adam

Yani kusura bakmada boyle bir ibne kaplumbaganin bacagi incinmis diye uzulmem

ierdogan

Johnny Turtle

rockirocka

Doğanın dengesini daha ne kadar bozacaklar acaba..

_orca_

Sikin sağolsun Bert.

erlik

Her şeyin fazlası zarar işte.

Görüş Bildir