Görüş Bildir
Haberler
Şehirlerden Çıkışlara 'Korsan Taksi' Kontrolü: Araçlarda Birinci Derece Akraba Dışında Kimse Olamayacak

Şehirlerden Çıkışlara 'Korsan Taksi' Kontrolü: Araçlarda Birinci Derece Akraba Dışında Kimse Olamayacak

İçişleri Bakanlığı'nın şehirler arası yolculukları kısıtlamasının ardından salgına karşı alınan önlemleri dinlemeyen vatandaşlar korsan taksilerle şehirler arası yolculuk yapmaya başladı. Özellikle İstanbul’da özel araçları olmayan çok sayıda kişinin ‘korsan taksilerle şehir dışına çıkmaya çalıştığı saptandı. Salgına karşı alınan önlemler kapsamında birinci derece akraba olmayan kişilerle yolculuklara korsan taksi muamelesi yapılacak.

İçeriğin Devamı Aşağıda

Hürriyet gazetesinden Nuray Babacan'ın haberine göre, Hükümet, başta İstanbul olmak üzere üç büyük şehirden Anadolu’ya geçişleri kontrol altına almak için ek önlemler uyguluyor. Özellikle İstanbul’dan yoğun şekilde şehirden ayrılma talepleri üzerine seyahate izin zorunluluğu getirilirken, korsan taksilerle çıkış yapanlara karşı da önlemler alınıyor.

Araçta sadece birinci dereceden akrabalar bulunabilecek

Araçta sadece birinci dereceden akrabalar bulunabilecek

İçişleri Bakanlığı, eş, dost, akraba bile olsa kendisine ait araçta ve birinci derece yakınları olmayanların şehir dışına çıkışına izin vermeme kararı aldı. 

Özellikle İstanbul’da özel araçları olmayanların, korsan taksilerle anlaşarak memleketlerine gitmeye çalıştıkları, bunun dışında eş, dost, akrabalarının araçlarını bu amaçla kullandıkları saptandı. Bu hareketliliği yavaşlatmak için kendi özel aracı olmayan ve araçta birinci derece yakınları bulunmayanların şehir dışına çıkışına izin verilmemesi kararlaştırıldı.

Denetimler 81 ilde de yapılacak

Denetimler 81 ilde de yapılacak

Kendisine ait aracı ve birinci derece yakını olmayanlarla seyahat denetimi, sadece büyük şehirlerin çıkışlarında değil, 81 ilin girişlerinde de denetlenecek. Seyahat iznini amaç dışı kullananlara ceza verilecek. Hükümet kaynakları da “Araçtakiler ‘Akrabam veya arkadaşım’ dese bile bunlara korsan taksi muamelesi yapıp ceza kesilecek. Sadece birinci derece yakınların araçlarının geçişine izin verilecek. Özellikle İstanbul’da sorun yaşanıyor. Büyük oranda çıkışlar engellenecek” açıklamasında bulundu.

"Büyükşehirlerden gelenlerin takibini sıkılaştırın"

"Büyükşehirlerden gelenlerin takibini sıkılaştırın"

Habere göre hükümete yakın kaynaklar, Türkiye genelinde görülen virüs vakalarının büyük bölümünün İstanbul’dan gelenler olduğunu ifade etti. Ayrıca Muhtarlar, kaymakamlar ve valiler tarafından büyük şehirlerden küçük yerleşim yerlerine gelenlerin takibinin daha sıkı yapılması ve izolasyon uygulanması kararlaştırıldı.

Yapılan çalışmalarda özellikle İstanbul’da tüm şehir dışı çıkışların durdurulması düşünüldü. Özel araçlarla ilgili uygulamada zorlanılacağı, özellikle kendi araçlarıyla yakın illere çalışmaya gidenler açısından sorun yaşanacağı ifade edildi. İstanbul başta olmak üzere büyük şehirlerde, özel araçların trafiğe çıkmasının yasaklanması şimdilik kaydıyla ertelendi.

Hükümette yapılan değerlendirmelerde, salgının 15 Nisan’a kadar yükselişte olacağı, bu nedenle alınan önlemlerin artarak devam edeceği de vurgulandı.

Hükümette yapılan değerlendirmelerde, salgının 15 Nisan’a kadar yükselişte olacağı, bu nedenle alınan önlemlerin artarak devam edeceği de vurgulandı.

Koronavirüs tedbirleri kapsamında şehirler arası yolculuklar izne tabi tutulmuştu👇

Yorumlar ve Emojiler Aşağıda
BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
57
27
12
6
4
4
3
ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?
Yorum Yazın
ador

Yani adam sevgilisiyle sehir degistiremeyecek mi ayni evde yasiyorlarsa?

Dawkins06

Sistemin BUG'ını söylüyorum. Adam evli , karısıyla şehir dışına çıkacak. Polis kimliklere bi bakıyor soyadları farklı, kimlikte bekar yazıyor.. Adam da diyor... Devamını Gör

Sefa Döner

Artık araban veya ehliyetin yoksa şehir dışına çıkamazsın demek , inşallah bu virüs bittikten sonra bu tarz kuralları kaldırırlar .

Marmarisliiii

Ehliyetin yoksa şehir dışında ne işin var zaten kardeşim 😂