Sedat Peker ve Mafya Gruplarıyla İlgili Yapılan Araştırmanın Sonuçları Sizi Biraz Düşündürebilir!

5PAYLAŞIM

Gerçekten ilginç veriler...

Kaynak: http://www.metropoll.com.tr/

Daha önce iktidara yakınlığıyla bilinen, il il gezip mitingler düzenleyen organize suç lideri Sedat Peker'in Türkiye gündemini sarsan iddialarını aylardır konuşuyoruz.

Yayınladığı videolardaki iddialar genci yaşlısı, zengini fakiri her kesimden insanın gündeminde. Peki bu insanlar gündemlerine aldıkları Sedat Peker ve mafya gruplarıyla ilgili ne düşünüyor?

Metropoll Stratejik ve Sosyal Araştırmalar Merkezi, Türkiye'nin Nabzı - Mayıs 2021 başlıklı kamuoyu araştırmasının sonuçlarında bu sorunun cevabını verdi bizlere. Biz de sizinle paylaşmak istedik.

Türkiye'nin Nabzı Mayıs ayı araştırması; Türkiye genelinde NUTS 2 sistemine göre 26 bölgeyi esas alan 28 ilde tabakalı örnekleme ve ağırlıklandırma yöntemi ile 24 - 26 Mayıs 2021 tarihleri arasında toplam 1719 kişi ile yapılmış. Araştırma; 0,95 güven sınırları içinde +/- 2,36 hata payı ile CATI (Bilgisayar Destekli Telefonda Anket) yöntemiyle gerçekleştirilmiş.

Sedat Peker'in kamuoyunda yarattığı etkinin değerlendirildiği ankette, "Mafya örgütlerinin birileri tarafından korunup kollandığına inanıyor musunuz?" sorusuna katılımcıların yüzde 61,2'si "Evet, düşünüyorum", yüzde 22,6'sı ise "Hayır, düşünmüyorum" cevabını vermiş.

Bununla birlikte de AKP seçmeninin yüzde 44,7'si, CHP seçmeninin yüzde 83,3'si, HDP seçmeninin yüzde 81,4'ü, MHP seçmeninin yüzde 50,3'ü, İYİ Parti seçmenin yüzde 84,6'sı, Saadet Partisi seçmeninin de yüzde 87,5'i mafya örgütlerinin korunduğunu düşünüyor.

"Mafyatik kişi ve grupların arttığını düşünüyor musunuz?" sorusuna da "Evet, düşünüyorum" diyenler yüzde 57, "Hayır, düşünmüyorum" diyenler ise yüzde 27,9 oranında.

"Mafya ile etkili mücadele ediliyor mu?" sorusu da katılımcılara yöneltilmiş. Mafyayla etkin mücadele edilmediğini düşünenlerin oranı yüzde 46,5, etkin mücadele edildiği görüşünde olanların oranı da yüzde 34,4 olarak belirtilmiş.

Araştırmaya göre Peker'in iddialarını tamamen veya çoğunlukla inandırıcı bulanlar yüzde 48, küçük bir kısmını inandırıcı bulanlar yüzde 18 ve hiç inandırıcı bulmayanlar yaklaşık yüzde 23 şeklinde.

Videolarını izleyenlerin eğitim gruplarına göre değerlendirmesi de yapılmış. Ortaokul mezunu ve altı eğitim düzeyindekilerin 18'i, üniversite ve üstü eğitim düzeyindekilerin de yüzde 38,9'u izlediği sonucu çıkmış.

Siz bu sonuçlar hakkında ne düşünüyorsunuz?

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
zhei

Sağı solu yok bu mafyacılığın. Edirne'de yıllardır tüm şehrin bildiği mafyalar CHP'li belediye başkanları tarafından korundu. AKP büyük mafya çıkartıyor içinden diğer partiler de ufak mafyacıkları ile şehirleri kendi malı gibi kullanıyor. Yarın kalkıp X partisi başa geçse değişen bir şey olmayacak, o partinin mafyaları güçlenecek sadece. HDP çözüm diyen gerizekalıların PKK-HDP yakınlığını görmezden gelmemelerini umuyorum. Dipnot: Partizanlık yapmayın muhalif biri olduğumu daha önce yapmış olduğum yorumlardan anlayabilirler. Ek olarak at gözlüklü kişiler lütfen yorumumu görmezden gelsin.

muhtelifmuhalif

Sp nin bildiklerinin fazlası malum kişinin çevresinde onun sayesinde nemalanan kitlede zaten var Çıkar çatışması oldu aynı feto da olduğu gibi kucak kucağa gezerlerken kavgaya tutuştular Yarın bir gün o yanında gezen sülükler de birer birer patlayacaklar Asıl şenlik o zaman kopucak Bu ülkenin kaynaklarını sömüren sömürülmesine göz yuman Görmezden gelen yolunu açan kim varsa Bildiğiniz tüm küfürlere benimkileride ekleyin

bernardo12

Ulan muhalefet 1 aydır sedat aşşağı peker yukarı peker kaldırdı sedat indirdi diye yaygara peşinde. AZ dürüst olun dürüst. Mafya sizden yana olsa methiyeler düzerdiniz.

blizzard

Yalan, iftira ve çarpıtmayı parti politikası haline getirmiş bir harekete biat eden meczup, çıkıp dürüst olun diyor. Senin muhalefet dediğin taraf halkın ta kendisi oluyor koçum. Hani Ak Saray'ı tavaf uğruna vaz geçtiniz saf var ya. Hatırladın mı?

bernardo12

Cahil, hayalperest.

blizzard

Hayalperestlik, mitleri dayanak olarak kullandığın denizaşırı bir ideoloji ile 2053 ve 2071 hedefi koymaktır. Cehalet ise bu hedeflere biat etmek.

barneypalney

katılımcıların %20 sinin mafyayla ilişkisi var heralde.

paradigmayalansoylemez

koyunlar kendini nasıl da belli ediyor.

Görüş Bildir