Görüş Bildir
Haberler
Schengen'in Kaldırılmasının Faturası Ağır Olacak

Schengen'in Kaldırılmasının Faturası Ağır Olacak

Avrupa Birliği (AB), Schengen ülkelerinde sınır kontrollerine tekrar başlanmasının doğrudan maliyetinin yıllık 18 milyar euroya ulaşabileceğini bildirdi. 

İçeriğin Devamı Aşağıda

AB Komisyonu, sığınmacılar konusunda öncelikli eylem çalışmasını açıklandı. Buna göre, sığınmacı akını nedeniyle pek çok Avrupa ülkesinin uygulamaya geçici süre ara verdiği ve sınır kontrollerine başladığı Schengen sisteminin tekrar istikrara kavuşması büyük önem taşıyor.

Schengen’in kalkmasının özellikle ulaştırma sektörünü, turizm sektörünü, ortak iş piyasasını ve tüketici fiyatlarını etkileyeceği belirtildi. Sınır kontrollerinin sistematik olarak kalıcı bir şekilde yeniden uygulanması halinde bunun AB’de her gün farklı ülkede çalışmaya giden, yani bir ülkede ikamet edip bir başka ülkede çalışanlara ve karayolu taşıma hizmetlerine maliyetinin çok belirgin olacağı kaydedildi.

Komisyonun tahminlerine göre, AB üyesi ülkeler arasında sınır kontrolünü ortadan kaldıran Schengen Anlaşması'nın iptal edilerek yeniden pasaport ve sınır kontrolleri yapılmasının doğrudan maliyeti yıllık 18 milyar euroya ulaşabilir. Bundan ulaştırma sektörü dışında ticareti yapılan ürünlerin hacimleri ve maliyetleri de etkilenecek.

Birçok sektörü etkileyecek

Birçok sektörü etkileyecek

Mevcut sınır kontrollerinin, AB'nin ortak vize politikasının parçalanmasına neden olması halinde turizm sektörünün de büyük zarar göreceği ifade edildi. Schengen’in kalkması ve ortak vize uygulamasının son bulmasının, turizm sektörüne 10 ila 20 milyar euroya mâl olabileceği belirtildi.

Sınır kontrollerine yeniden başladılar

Schengen'in kalıcı şekilde kalkmasının, Avrupa'da ekonomik entegrasyonu, para birliğini, ticareti ve yatırımları da dolaylı şekilde etkileyeceğinin altı çizildi.

Schengen Anlaşması, 26 Avrupa ülkesi arasında pasaportsuz ve sınır kontrolsüz seyahate olanak sağlıyor. Sığınmacı akını nedeniyle başta Almanya ve Avusturya gibi ülkeler geçici olarak sınır kontrollerini yeniden başlattı.

Avrupa Birliği Konseyi Başkanı Donald Tusk, AB’yi etkisi altına alan sığınmacı krizinin kontrol altına alınamaması halinde, birlik içinde serbest dolaşımı öngören Schengen Anlaşması'nın çökebileceği uyarısında bulunmuştu.

AA

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
41
34
28
13
7
4
0
ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?
Yorum Yazın
methanci

3 milyar euro vermemek için 18 milyar euroyu gözden çıkarmışlar salicaksin tüm avrupaya 2 milyon mülteciyi başımızda ne dert ne tasa kalacak bırakın onlar uğ... Devamını Gör

gulay ak

sahi o iki milyonluk belayı başımıza kim sarmıştı!!

cnsfrd

AB yoktur. Almanya vardır.

Ahmet Ziya Boz

Oh iyi olsun.Sıkıntıyı sadece biz yaşamayalım.