Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

Savaşı Tüm Gerçekliğiyle Ortaya Koyan En Çarpıcı 18 Fotoğraf ve Hikayesi

439PAYLAŞIM

Kan, yıkım, gözyaşı... Tarihin tanıklık ettiği en ölümcül savaş olan İkinci Dünya Savaşı'nda çekilmiş en çarpıcı fotoğraflar ve hikayeleriyle karşı karşıyasınız.

1. Pearl Harbor baskınında, top atışı sonrası oluşan şarapnellerin denk geldiği, delik deşik olmuş bir sivil araç ve içindeki sürücüsü.

2. Mısır çölündeki yaralı Alman askeri ve onun başında yardımın gelmesini bekleyen bir nöbetçi asker.

3. Naziler tarafından tamamen yerle bir edilmiş Varşova gettosundan bir kare. Bu alanda yaklaşık 300 bin Yahudi hayatını kaybetmiştir.

4. 27 Aralık 1944. Hitler Gençliği üyesi bir grup genç, makineli tüfeğin nasıl çalıştığıyla ilgili eğitim alırken.

5. 3 Mart 1939. Anneler, zehirli gaz saldırıları için bebeklere özel olarak tasarlanmış maskeleri denerken.

6. 1945, Tokyo. Atılan kundak bombası sonrası tamamen ortadan kalkan bir mahalle.

7. 1945, Almanya. ABD birlikleri tarafından ele geçirilen Alman bir gencin tepkisi.

8. Eylül 1939, Polonya. Patates toplamak için çıktığı tarlada SS birliklerinin makineli tüfek saldırısı sonucu hayatını kaybeden küçük kız ve başında ağlayan 10 yaşındaki ablası.

9. Alman sniper tarafından vurulan ABD askerinin bedeni. Son anında dahi tüfeğini ve bombasını elinden bırakmamış.

10. Nisan 1945, Almanya. Bir uçak fabrikasındaki tamamlanamış savaş uçakları.

11. 14 Eylül 1945, Buchenwald. Tahliye edilen toplama kampındaki bir Rus esir, tutsaklara çok kötü davranıp onları sürekli döven bir gardiyanı ifşa ederken.

12. Connecticut, ABD. Saldırılarda kullanılacak mermileri tetkik eden bir kadın, Avrupa'da savaşan kocasının fotoğrafının yanında poz verirken.

13. Auschwitz'deki bir gaz odasının duvarı...

14. Ocak 1943, Stalingrad. Kamuflajları ve kar yığınları içinde çatıda siper almış Rus askerleri.

15. 1945, Saarbrücken. Bir Alman askeri, muhtemelen ölmüş bir ABD askerinin konservesini yerken.

16. Haziran 1944, Normandiya. Savaşın seyrini değiştiren çıkartmanın ardından bölgeyi bir tepeden izleyen iki küçük çocuk.

17. 1941, Amsterdam. Anne Frank'in son fotoğrafı.

Naziler tarafından ele geçirildikten sonra toplama kampında tifodan ölen 15 yaşındaki genç kız. Yakalanana değin tuttuğu günlükler, onu İkinci Dünya Savaşı'nın belki de en bilindik ikonu haline getirmişti.

18. 1942. Alman işgali altındaki Rusya'daki bir toplama kampına gönderilmiş yetim çocuklar.

Tabelada "Tellere yaklaşan ya da tutsaklarla konuşmaya çalışanlar vurulacaktır" yazıyor. Tabii onlara tutsak denebilirse.

Onedio IQ'yu Facebook'tan takip etmeyi unutmayın!

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
hakan-duman

Bazı yanlış tespitler var,resimlerle ilgili fakat çok önemli olduğunu düşünmüyorum.. Tarlada ağlayan kız ve ölmüş annesidir.. A.Frank ın son fotosu değildi galiba emin değilim..Öldürülmüş Abdli asker değil Rus asker..Fotolar etkileyici.. Auschwithz deki o fotodan yakın tarihten Bosna savaşında kızların tutulduğu kamplardan daha korkunç görüntüler izledim maalesef..kendi kanı ile kendilerine türlü sadistlikleri yapan Sırpların figürlerini çizmişler duvalara.. ve ahşap merdivenlerde kırılmış parçalanmış saplanmış el tırnaklarını gördüm hala duruyor Boşnak bölgesinde kalmış olan binalardakiler..

dersim-ezo

Türkiyenin doğusundan neden hiç resim yok?

emrec

Fotoğraflar 2.Dünya savaşından

Gizli Kullanıcı

İch glaube, du brauchst Ferien

Gizli Kullanıcı

Almanya Rusya'ya savaş açmasıyla birlikte de; Stalin, Volga Almanları'nın Almanlarla işbirliği yapmasından endişe ederek Volga Alman Otonom bölgesindeki Almanları sürgün etti ve onlara birlikte Koreliler(Kuzey Koreli) ve Ukraynalıların bir kısmı Orta Asya ve Sibire sürgün edilmiştir ve yarısı yolda ölmüştür, 1944 Orta Asyaya Türkler(Ahıska), Kırım Tatarları, ve Çeçenler sürgün edilmiştir ve bunların yine yarısı yolda ölmüştür, Kırım Tatarlarının 419 bin'den 190 bini hayata kalmıştır ve askere 88 bini gitmiştir ve bunlardan 37 bini savaşta ölmüştür, Türkler ise 110 binden 28 bini yolda ölmüştür ve bunlardan 46 bini askere katılmıştır ve askerde ölenlerin(Türk) sayısıda 26 bindir yani 26 bin Türk savaşta ölmüştür, Ahıskadan Sürgün edilenlerin etnik olarak %90 Türktü(Ahıska) ve %10 Kürt, Hemşin(Müslüman Ermeni), Rum, Batumlu(Türk)

Gizli Kullanıcı

2 Dünya savaşında Almanyaya karşı savaşırken Annemin amcası ölmüştür ve bir amcasıda sakat kalmıştır ancak annemin babası sağ kurtulmuştur bir küçük kardeşleride yaşı küçük olduğu için askere almamışlar ancak sürgünde açlıktan ölmüş :(

sifresini-unutan-davinci

8-13 ve 18 yuregimi parcaladi diyecek soz bulamiyorum

Görüş Bildir