Saniyede 100 Kuadrilyon İşlemle Dünyanın En Hızlı Süper Bilgisayarı TaihuLight ile Tanışın

-

Dünyada süper bilgisayar savaşları iyiden iyiye kızışıyor. Bu yarışta Çin de üzerine düşeni yaptı ve bir önceki süper bilgisayarın özelliklerini katlayan bir süper bilgisayar üretti. Detayları aşağıda bulabilirsiniz.

Yeni bir rekor kırıldı.

Çinli mühendisler ürettikleri yeni süper bilgisayar ile rekorları alt üst ettiler.

Yeni canavarın adı: The Sunway TaihuLight

Çinli mühendisler bir önceki benzerinin hızını tam olarak üçe katlayan yeni bir süper bilgisayar ürettiler. The Sunway TaihuLight isimli bu bilgisayar tüm bilinenleri unutturacak cinsten.

Yeni bir teknoloji ile üretildi.

The Sunway TaihuLight'ın yaratıcıları sadece bu bilgisayar için geliştirdikleri yeni çip teknolojisi ile bu akıl sınırlarını zorlayan hıza ulaştılar.

Çalışmayı Çin'in Wuxi şehrinde bulunan Ulusal Süper Bilgisayar Merkezi yürütüyor.

Ulusal Süper Bilgisayar Merkezi'nin direktörü Dr. Guangwen Yang çalışmaları yönetiyor.

Dr. Guangwen Yang yaptıkları atılımı kendi sözleri ile anlatıyor.

“Ürettiğimiz bu dünyanın en hızlı süper bilgisayarının temelinde tamamen ülkemizde üretilen işlemciler yer alıyor. Sunway TaihuLight, geniş ölçekli bilgisayar tasarımı ve üretiminde Çin'in geldiği noktayı göstermektedir."

TaihuLight'ın özellikleri baş döndürüyor.

TaihuLight'ın içinde 41 bin çip ve 26 işlemci çekirdeği bulunuyor. Bu da yaklaşık 10.7 milyon çekirdeğe karşılık geliyor.

Bu çekirdek sayısı ne anlama geliyor?

TaihuLight, bir önceki rekorun sahibi ve yine Çinli mühendislerin geliştirdiği Milky Way-2 isimli bilgisayarın saniyede 33,8 kuadrilyon işlem kapasitesini üçe katlıyor. Milky Way-2, yine Çin'de Savunma Teknolojisi Ulusal Üniversitesi'nde yer alıyor.

Amerika ne yapıyor?

Amerika'nın onaylanmış en hızlı bilgisayarı bir önceki en hızlı bilgisayar olan Milky Way-2'den 5 kat daha yavaş.

Obama geçen sene Milky Way-2'den 20 kat daha hızlı bir süper bilgisayar ürettiklerini açıklamıştı.

Ancak TaihuLight'ın açıklanmasına rağmen Amerika tarafından halen resmi bir açıklama yok. Dolayısıyla en hızlı bilgisayarlar halen Çin'de.

Türkiye'nin en hızlısı YTÜ Teknopark'ta bulunuyor.

Türkiye de süper bilgisayar için yatırımlar yapıyor; ama bu yatırımların sınırlı olduğu ortada. Ülkemizin en hızlı süper bilgisayarı saniyede 147 trilyon işlem yapabiliyor.

Süper bilgisayarların evrimi hakkında daha fazla bilgi için bu videoyu izleyebilirsiniz.

Bu videoda şu ana kadar üretilmiş süper bilgisayarlar hakkında bilgiler mevcut.

Onedio IQ'yu Facebook'tan takip etmeyi unutmayın!

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
streetkedisi

Derhal bunların anaları ne ninni okuyorlardı araştırılsın....

okyldz

İlerleyen yıllarda bu bilgisayarlar cebimize girecek kadar küçülebilir. Şimdiki akıllı telefonlar 20-30 yıl önce süper bilgisayardı.

delirium

Bizim bilgisayar kasası 9 yıllık.. Chrome açmak bile aşırı zahmetli artık.

iparla

günümüzde süper bilgisayar dediğimiz kavram, normal bilgisayarların paralel çalıştırılmasıyla elde edilen bir yapı. atıyorum 1000 tane bilgisayar (sunucu tipi tabiki) alıyorlar, bir odaya dolduruyorlar, uygun donanımlarla birbirlerine bağlıyorlar, üzerinlerine uygun yazılımları yüklüyorlar. işi 1 bilgisayar yapması yerine 1000 tane bilgisayar işliyor ve normal zamanda bitmesi gerekenden çok daha hızlı sürede tamamlıyor. bu hızlanma tabiki 1000 kata kesinlikle varamaz. çünkü işlerin parçalara ayrılıp, bilgisayarlara dağıtılması da bir iş. ayrıca her uygulama mükemmel şekilde paralelleştirilemiyor.

iparla

yani teknik açıdan GTA5 gibi bir oyunu süper bilgisayar üzerinde çalıştıramazsınız. GTA5 1 tane bilgisayarda çalışmak için yazılmış bir uygulama. Windows 10, Google Chrome, Microsoft Office (Word, Excel vs.) hepsi tek bir bilgisayar üzerinde çalışmak için tasarlanmışlar. Süper bilgisayar genelde birden fazla bilgisayardan oluşan bir kompleks. yukarıda bahsettiğim uygulamalar çalışmak için böyle kompleks bir sisteme uygun değil.

fafatara

Haberden anlayamadığım şeyi sayenizde kavradım teşekkürler.

tolciya

ama özetle ilerde tablet veya laptopların gelişmesi için bir yapı taşı olacak bu teknoloji bilgisayar geliştikçe kullandığı yazılım ve programlarda gelişiyor. belki de GTA 18 i bu pc de oynayacak hale gelicez ilk bilgisayarlarda bunun gibiydi

musa-evis

Böyle haberleri okuyunca moralim bozuluyor lan. Milletin ulaştığı hıza bak bir de bizim ulaştığımız hıza bak. Bizde 15 saniyelik videoyu 3 dk da izleyelim amk. :(

Görüş Bildir