Görüş Bildir
Haberler
Salda Gölü Kıyısında Referandum: Statü Değişirse CHP'li Belediye Yetkilerini Kaybedecek

Salda Gölü Kıyısında Referandum: Statü Değişirse CHP'li Belediye Yetkilerini Kaybedecek

Salda Gölü kıyısında yer alan Kayadibi Mahallesi’nde yaşayanlar, referandum için sandık başına gidiyor.  Mahalle 'köy statüsü' kazanırsa CHP’li belediyenin göl çevresindeki tüm yetkileri İl Özel İdaresi’ne geçecek. Belediye Başkanı Mümtaz Şenel, referandumun kanunsuz olduğunu söyledi. 

İçeriğin Devamı Aşağıda

'Türkiye'nin Maldivleri' olarak bilinen ve millet bahçesi hazırlıklarının sürdürüldüğü Salda Gölü kıyısında bulunan Kayadabi Mahallesi halkı sandık başına gidiyor.  Referandum ile CHP’li Yeşilova Belediyesi’ne bağlı olan Kayadibi Mahallesi'nin statüsü belirlenecek.

Referandumda yurttaşlara ‘Yeşilova Belediyesi’nden ayrılarak köy statüsüne geçmek istiyor musunuz?’ sorusu yöneltilecek. Kayadibi Mahallesi CHP’li Belediye’nin Salda Gölü’ne sınırı ve yetkisi olan tek bölge. Referandum sonucunda mahallenin Yeşilova Belediyesi’nden ayrılma kararı çıkması halinde CHP’li Belediyenin Salda Gölü’ndeki yetkisi sona erecek. Kayadibi ve kıyısındaki idari yetkiler Burdur İl Özel İdaresi’ne geçecek.

"Referandum kararı Anayasa’ya aykırı"

"Referandum kararı Anayasa’ya aykırı"

BirGün'den İsmail Arı'nın aktardığı bilgiye göre, Yeşilova Belediye Başkanı Mümtaz Şenel, 'Kayadibi Mahallesi yedi yıl önce yine bir referandumla belediyemize bağlanmıştı. Şimdi de Kayadibi Mahallesi Muhtarı topladığı imzalarla Yeşilova Kaymakamlığı’na başvurdu ve Burdur Valisi’nin de onayıyla referandum kararı verildi. Muhtarın imza toplaması ve referanduma onay verilmesi birilerinin talimatıyla gerçekleşti diye düşünüyorum” dedi.

Referandum kararının hukuksuz olduğunu savunan Belediye Başkanı Şenel, “Anayasa’ya göre bir mahallenin veya bölgenin ayrılması sonucunda belediyenin nüfusu beş binin altına düşecekse bu ayrılma gerçekleşemez. Belediyemizin nüfusu beş binden biraz fazla ve ayrılan mahallenin nüfusu 580 civarında. Kayadibi Mahallesi belediyemizden ayrıldığı takdirde bizim nüfusumuz beş binin altına düşüyor ve bu hem Anayasa’ya hem de kanunlara aykırı. Mahallenin belediyemizden ayrılması durumunda Salda Gölü ile tüm bağlantımız kesilecek ve yetkimiz ortadan kalkmış olacak. Bu mahallede belediyemizin işlettiği bir otel de bulunuyor. Bu mahalle bizim için büyük öneme sahip” diye konuştu.

"Komşu köylerde çivi çakmak yasak ama gölün kıyısında beton atılıyor"

"Komşu köylerde çivi çakmak yasak ama gölün kıyısında beton atılıyor"
İçeriğin Devamı Aşağıda

Belediye bütçesine büyük gelir sağlayan ve kendilerine 27 yıl önce bedelsiz olarak verilen tesislerin millet bahçesi bahanesiyle ellerinden alındığını kaydeden Başkan Şenel, 'Salda Gölü kıyısında bir restoranımız vardı. Son yıllarda gelirimiz artmıştı. Burası biraz daha bilinir oldu, insanlar gelip gitmeye başladı ve bu da birilerinin iştahını kabarttı' ifadelerini kullandı.  “CHP’li belediye olmamız nedeniyle kıskaca alındık” diyen Şenel sözlerini şöyle sonlandırdı: 

“Belediye olarak kumsal üzerine bir şey yapılmasını istemiyoruz. Projenin gölden 4 -5 kilometre uzaklığa götürülmesini istiyoruz. Göle komşu köylerde çivi çakmak yasak ama gölün hemen kıyısında devlet beton da atıyor, kazık da çakıyor. Ne referandum için ne de millet bahçesi projesi için belediyenin fikri sorulmadı. Bunlar yukarıdan, Ankara’dan gelen, toplumdan ve halktan kopuk kararlar.”

"Muhtarlık gölün kenarındaki bozulmayı engelleyemez"

"Muhtarlık gölün kenarındaki bozulmayı engelleyemez"

Salda Gölü’ne Dokunma Platformu Derneği Başkanı Osman Şakar, bölgenin korunması gerektiğinin altını çizerek, şunları söyledi: “Kayadibi’nin mahalle olarak kalması gerektiğini düşünüyoruz. Köy statüsü ve bir muhtarlık gölün kenarındaki bozulmayı engelleyemeyecek. Göl kenarında yatırım ve işlem yapacak İl Özel İdaresi karşısında bir karşı duruş sergilenemeyecek. Kayadibi’nde yaşayan yurttaşların Salda Gölü’nün korunması için yanımızda olmasını istiyoruz' dedi. Şakar, 15 Aralık'ta basın açıklaması yapacaklarını da bildirdi.

Yorumlar ve Emojiler Aşağıda
BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
133
20
18
5
4
4
3
ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?
Yorum Yazın

bir yeri de mahvetmeyelim bırakalım doğal güzelliğiyle kalsın ama ne yazık ki birilerine rant lazım aç köpeklere doymazlara para lazım.

Uyuşuk adam

Yetkinizin olmadığı her alan için kanunu değiştiriyorsunuz statüyü değiştiriyorsunuz bunlar da yetmiyor tabi size sonumuz hiç iyi gözükmüyor...

can

Tayyipçi bir arkadaşım Kaz Dağları gündemdeyken arka arkaya Salda Gölü'nü ve Kaz Dağlarını gezmişti. Kendisine: "Buraların içine edeceklerini biliyorsun. 'O... Devamını Gör