13 Maddede Saçlarının Her Teline Türküler Yakılan Kadın: Medusa

 > -

Mitolojinin Bergen'i. Bahtsız kadını. Acıyla yoğrulmuş bir hayat hikayesi var. Kaderin çelmesine takıılmış ve düşmüş bir kadın Medusa.
Biz de onun hikayesini bilmediğiniz yönleriyle sizlere 13 maddede anlatmak istedik.

1. "Best Model of Olimpos" birinciliği vardı kendisinin.

Kainatın, Tanrılar tarafından bölüşüldüğü çağlarda, Medusa adında güzelliğiyle herkesi kıskandıran, aynı zamanda bütün tanrıları kendisine aşık eden bir kız yaşarmış. Medusa o kadar güzel bir kızmış ki yeryüzünde güzelliğiyle ona rakip olabilecek başka bir kadın bulmak mümkün değilmiş. Bu yüzden derlermiş ki; yeryüzünde bütün kadınlar bu güzelliği yüzünden Medusa'yı kıskanırmış.

2. Sonuçta tacını bir önceki yılın güzellik kraliçesi olan Athena taktim etmişti.

İşte bu güzel Medusa kendisine Tanrılara adamış ve iki kız kardeşi ile birlikte baş Tanrı Zeus'un en sevdiği kızı zeka Tanrıçası Athena'ya ait bir tapınakta yaşarmış. Phorkus ve Keto'nun kızları olan bu üç kız kardeşten Medusa'nın haricinde diğer ikisi ölümsüzmüş. Kendi tapınağında yaşayan bu güzel kızı gören Athena da kızın güzelliğinden etkilenmiş ama kendisini daha güzel ve çok daha zeki bulduğu için de pek fazla önemsememiş.

3. "Abi bizim hatunun etrafında dolaşan bir kız var görsen o kadar güzel ki, saçlarının bir teline koparmayacağım fırtına yok şu denizlerde."

Athena, Baştanrı Zeus'un kardeşi olan denizlerin efendisi büyük Poseidon ile birlikteymiş. Güçlü ve ölümsüz, büyük Tanrı Poseidon da karısı  Athena'nın tapınağında yaşayan bu güzeller güzeli kızın farkındaymış ama Tanrılar katında bir ölümlüye aşık olduğu için küçümsenmekten korktuğu için de gizliyormuş ona olan ilgisini.

4. "Yok aşkım ne Medusa'sı? Benim gözlerim senden başkasını görür mü?"

Bir gün Athena her şeyi bilen baş Tanrı Zeus'un izniyle öğrenmiş Poseidon'un, Medusa'ya karşı ilgisini. Poseidon bunu şiddetle reddetmiş ve Tanrıça Athena'ya da yeryüzü ve gökyüzünde ondan daha güzel ve alımlı hiçbir canlının olmadığı üzerine yeminler etmiş. Athena da Poseidon'un bu söylediklerine inanarak olayı çok fazla büyütmemiş.Poseidon Athena'ya öyle demiş demesine ancak yine de bir türlü çıkaramıyormuş aklından dünyalar güzeli Medusa'yı.

5. "Gazoz var. İçer misin Medusa?"

Medusa tutkusu yüzünden Poseidon aklını kaçıracak gibi oluyormuş. Sonunda denizlerin büyük tanrısı bu tutkusuna yenik düşmüş ve bir gün gizlice girdiği sevgilisi Athena'nın tapınağında, güzeller güzeli Medusa'ya zorla sahip olmuş. Dünyalar güzeli Medusa harap bir halde tapınakta kalmaya devam ediyormuş ama bu olayı Athena'nın duyması da fazla zaman almamış.

6. "Saçını başını yolucam o kadının, bırakın beniii!"

Athena, güçlü Poseidon'un bu yaptığı karşısında kendisini aşağılanmış hissetmiş. Bu hissi önce derin bir kıskançlığa, sonra da büyük bir sinire dönüşmüş. Öyle hiddetlenmiş ki Medusa'yı çok acı bir şekilde cezalandırmaya karar vermiş ve kendi kendine demiş ki "Öyle birden öldürmeyeceğim onu ve kardeşlerini, onlara da önce büyük acılar çektirmeliyim. Tıpkı benim çektiğim gibi."

7. "Yılan kadın. Nasıl girersin kocamla aramıza!"

Ve bu sinirle Medusa ve kız kardeşlerini birer ifrite çevirivermiş. Dünyalar güzeli Medusa ve kız kardeşlerinin artık yüzleri o kadar çirkinmiş ki kimse bakmaya tahammül bile edemiyormuş. Medusa'nın gören herkesi bir mecnuna çeviren, en ufak bir yelde bile bütün telleri havalanan o güzelim saçlarının her bir teli bir yılana dönüşmüş.

8. "Erkek falan yok sana. Kimse bakamayacak artık o güzelim suratına."

Bununla da yatışmayan Athena'nın siniri Medusa'ya yine de bakmaya çalışan herkesi o bakışların taşa çevirmesini sağlamış ve o da bunun üzerine dünyanın en kuzeyindeki Hyperborea'ya sürülmüş.

9. "Ya yok bu kadın ölmeden bu Olimpos'da bana rahat yok anacığım."

Gel zaman git zaman Athena bu cezayla da yetinmemiş ve Medusa'yı öldürmek için Argos Kralı Akrisios'un kızı Danae'nin, Zeus'tan olma oğlu Perseus'la yani üvey kardeşiyle işbirliği yaparak Medusa'nın kafasını kesmeye karar vermiş.

10. "Nöleceksinn Medusa."

Perseus üvey kız kardeşinin bu isteğini hemen yerine getirerek ışıltılar saçıp insanların gözlerini kamaştıran keskin kılıcını savurduğu gibi zavallı Medusa'nın yılan saçlı kafasını bedeninden ayırıvermiş.

11. "Kafası olmasa hala güzel kadın aslında."

Perseus, Graeae'nin ona verdiği ayna ile Medusa'ya bakabilmiş ve böylece kafasını taşa dönüşmeden kesebilmiştir. Bazı kaynaklar ise Hermes'in (Merkür) ona verdiği orak ve Athena'nın verdiği ayna ya da kalkan ile onu öldürdüğünü söyler.

12. Şu mitolojide annesiz büyüyecek bir attan daha üzücü ne olabilir ki?

Ancak Athena'nın bilmediği bir şey varmış. Güzel Medusa, Poseidon'un kendisine zorla sahip olduğu gece denizlerin kudretli Tanrısından hamile kalmış. Perseus'un gözleri kamaştıran kılıcı Medusa'nın kafasını bedeninden ayırdığı anda Poseidon'un Medusa'nın rahmine bıraktığı çocukları Pegasus ve Chrsyar, Medusa'nın cansız bedeninden dışarı çıkıvermişler.

13. Anneleri öldü, şimdi de çocuklarıyla uğraş tabi ya Athena tabi.

Athena, denizler tanrısı Poseidon'dan olma bu iki kardeşi kendisine köle yapmaya karar vermiş. Kardeşlerden Chrsyar'ın iyi bir savaşçı olacağını düşünen Athena onu kendisine, kanatlı beyaz bir at olarak doğan Pegasus'u da Korinthos şehrinin kralı Glaukos'un oğlu Bellerophone'e vermiş.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
gizli-kisi

ben baştanrı zeusun oğluyum güçlerimi yeni keşfediyorum yunan mitolojisi gerçek inanmayanlar için söylüyorum zeus babam olduğunu çok kez kanıtladı ama annemin kim olduğunu bilmiyorum tek sıkıntı o bu yazılanlardaki saçma şey athena benim kardeşim ve poseidon amcamız öyle olmasa bile athena bakire bir tanrıça

maide.bozkurt

öff yine içimdeki feminist dışarı çıktı.yani abi sen kadınsın niye hemcinsine saldırıyorsun zeki olduğun kadar azıcık da mantıklı olsaydın uçkuruna sahip olamayan kocana ceza verirdin işte ama nerdeeee bi de türk kadınlarına derler "benim kocam yapmaz" diyen tek salak kadın milleti diye.hani al işte koskoca tanrıça .yine de aynı zihniyet

mazot

Persephone kaynaklarını değiştir diye kaç defa yorum, mesaj attım hâlâ aynı kaynaktan yazıyorsun. Her gün bir hikâye anlatıyorsun fakat hikâyelerin yarısı yanlış. Hatta bu mitos tamamen yanlış. Hiç biri doğru değil desem yeridir.

benimpersephone

Arkadaşım neden anlamıyorsun, tamam Athena'nın bakire bir tanrıça olduğunu ben de biliyorum. Poseidonla Athena eş değil belki tamam ama bunun dışında nerede yanlışlık var söyler misin?

mazot

Medusa çirkinlikleriyle meşhur Gorgonlardandır. Güzellik kraliçesi Athena değil Troya Prensinin seçtiği Afrodite'dir Poseido'nun eşi Amphitrite'dir. Medusa'yı öldüren Zeus'un Danae'den olma oğlu Perseus'tur (Konu içerisinde konudur.) Pegasus'a hamile kalmaz toprağa düşen kandan var olur (mitolojide birçok örneği bulunur.)

Gizli Kullanıcı

bu yunan mitolojisi daha çok ilgimi çekmeye başladı şimdi gerçekten de yazık olmuş medusaya poseidona yapacağını yapsaydı keşke neyse galeri güzel olmuş eline sağlık :D

Gizli Kullanıcı

ben de severdim ama tanrıların hepsi böyle ama poseidon karadenizli olabilir :D-dalgalardan ötürü- bu arada sen de annem gibi çıktın haa hep karadeniz hep karadeniz :D yalnız dalgası çok güzel be karadenizin süper eğlenmiştik giresunda :D

enda

bunu dinleyin lan :D çok güze hem ifritsin hem de peri!

donnie-darko

bu şarkı yukarıda yazılanlardan daha iyimiş :D

enda

aynen dinle güzel parçaaaa :D

Gizli Kullanıcı

şarkı hakikaten güzelmiş sağolasın :D

enda

eyvallah fıstık :)

hukumran

müzik çok iyi ama altyapı eksik kalmış...

benimpersephone

Şarkı gerçekten çok güzelmiş:)

enda

senin kadar anlamıyorum müzik işinden :D

enda

aynen bebek ben de seviyorum :D

Başlıklar

Fırtınahamilekadınlar
Görüş Bildir