Saçlarını Boyadıktan Sonra Cildinin Gösterdiği Alerjik Reaksiyonla Tanınmaz Hale Gelen Genç Kız

-

18 yaşındaki genç, saçını siyaha boyadıktan sonra alerjik reaksiyon gösterdi ve yüzü tanınmaz hale geldi. Detayları sizler için The Sun'dan derledik.

Kaynak: https://www.thesun.co.uk/fabulous/842526...

18 yaşındaki genç Georgina Paraskeva'nın yüzü, geçtiğimiz Kasım ayında saçını boyadıktan sonra iki katına kadar şişti.

Genç kız iki günlüğüne görme yetisini kaybetti ve saç boyalarında sıklıkla bulunan parafenilendiamin maddesine gösterdiği ciddi alerjik reaksiyonu düşününce kendisini hayatta olduğu için şanslı sayıyor.

Yaşadıklarını ise diğer insanların da potansiyel risklerin ve alternatiflerin farkında olmasını sağlamak amacıyla anlatıyor.

"Dürüst olmak gerekirse hayatımın en korkunç deneyimiydi. Şimdi o fotoğraflara bakmak çok korkutucu, kafam normalin iki katı olmuştu ve canavar gibi görünüyordum. Korkunç hissettiriyordu, kendime güvenim kalmamıştı. Dışarı çıkmaktan nefret ediyorum ve insanların bana baktığını hissediyordum. Bu nedenle evden dışarı çıkmama kararı aldım. Berbat bir durumdu."

Aslında Georgina daha önce bu boyayı kullanmıştı ve hiçbir sorun yaşamamıştı.

Yüzünde ve kafa derisinde herhangi bir alerjik reaksiyon görünmemişti. Ama saçını boyadıktan bir gün sonrasında akşam sevgilisiyle çıktığı yemekte kafa derisinde yanma ve kaşınma hissetti. Sonrasındaki iki gün ise yüzü yavaşça şişmeye başladı ve Georgina panikledi. Antihistamin kullanarak şişlikten kurtulmaya çalıştı. Doktora gittiği zaman yüzündeki su toplamış bölgenin rahatlaması için krem önerildi. Yüzü o kadar çok şişmişti ki, göz kapakları görmesini engelleyecek şekilde kapanmıştı.

Georgina'nın annesi 54 yaşındaki June Kellett ambulansı aradı ve Georgina tedaviye alındı.

"Bütün ailem bu boyayı kullanıyor ve ben de daha önce birçok kez problem yaşamadan kullandım. O akşam kafam oldukça normaldi ama sonraki akşam dışarı çıktığımda bütün kafam ateşler içindeydi ve kaşınıyordu. Kafa derimde şişlikler vardı. O haftadan sonra şişlik daha da kötüye gitti ve gözlerim de şişmeye başladı. Hatta açamadım bile. O zaman paniklemeye başladım. Hastaneye gittiğimde gözlerimde cam varmış ve ben de tamamen görme yetimi kaybetmişim gibi hissettim. İki gün boyunca hiçbir şey göremedim. Korkunçtu."

Hastaneden antihistamin ve steroid ile taburcu edildikten sonra Georgina'ya annesi ve sevgilisi baktı.

Bu yaşananların üstünden 3 ay geçti ve Georgina kimyasal saç boyalarından hala kaçınıyor ve saçlarına renk vermek için kahve granülleri kullanıyor. 

"Saçlarıma artık doğal ürünler kullanıyorum, renklendirmek için kahve granüllerini tercih ediyorum. Gerçekten de işe yarıyor. İnsanların bu tarz şeylerin olabileceğini ve olduğunu görmelerini istiyorum. Birçok insan saç boyasının içinde ne olduğunu bilmiyor ve bu gerçekten tehlikeli olabilir. Daha da kötü şeyler olmadığı için şanslı ve minnettarım. Bunu yaşadığımdan beri sürekli okuyorum ve görme yetimi komple kaybetmiş de olabilirdim. İnsanların bundan öldüğünü düşünmek gerçekten korkutucu. Artık cildimde kullandığım şeyler konusunda çok daha dikkatliyim ve her şeyi okuduğuma, kullandığım ürünlerin doğal maddeler içerdiğine emin olmaya çalışıyorum."

Boya markasının sözcüsü konuyla ilgili açıklamalarda bulundu.

"Ürünlerimizi kullanan insanların güvenliği bizim için en önemlisi, bu nedenle geçtiğimiz Kasım ayında Georgina Paraskeva bu olayı yaşadığında deneyimlerini dinlemek bizim için önemliydi. Ne yazık ki, o zaman Paraskeva ile iletişime geçemedik. Alerjik reaksiyonlar oldukça nadirdi ve saç boyalarının güvenli olduğu konusunda yoğun araştırmalar yapılır. Boyama işleminden 48 saat öncesinde alerji testleri uygulanması da mecburi. Bu testlerin nasıl yapılacağı konusundaki detaylar ise müşterilerin yaşayacağı sorunları en aza indirmek için ürünlerin içerisinde yer alıyor. Georgina Paraskeva eğer isterse müşteri yardım hattında bu konuyu konuşabiliriz."

Biz de Georgina'ya geçmiş olsun dileklerimizi sunarken, boya kullanımından önce alerji testi yapmanın önemini şiddetle vurguluyoruz!

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
birgaripnilmeselesi

Annemde de bu alerji var, kınada da saç boyasında da alerjik belirtiler gösterdiği halde beyazlarla gezmektense bir süre yaralarla gezmeyi tercih ediyordu sonra bir sefer bu kadın gibi şişti acile koştuk ve en sonunda bıraktı.

rebelgirl

Artık daha dikkatli olur.Bazen başımıza bir şey geldiğinde bunun kötü olduğunu düşünürüz ama iyi tarafı bunun bizi dikkatli olmaya itmesi.Daha kötüsü olmadan dikkatli olmak gerekiyor hangi konu olursa olsun.Mesela ben hiç dikkatli değilim ama benim gibi dikkatsiz biri için dikkatli olmakta zor.

Gizli Kullanıcı

"The age of men is over, the time of the orcs has come." Yapmazsam olmazdı.

Görüş Bildir