Sabiha Gökçen'deki Kazaya İlişkin Ön Rapor Hazırlandı: 'İnişten 6 Dakika Önce Uçağa Yıldırım Düştü'

 > 
31PAYLAŞIM

Sabiha Gökçen Havalimanı'nda 3 kişinin hayatını kaybettiği uçak kazasına ilişkin ön rapor hazırlandı. Raporda, inişten 6 dakika önce uçağa yıldırım düştüğü ve pilotların oluşabilecek herhangi bir teknik problem acilen iniş yapmak istediği belirtildi. 

DHA'nın aktardığı bilgiye göre, savcılığa ulaşan ön raporda "Ses kayıtlarına göre inişten yaklaşık 6 dakika önce uçağa düşen yıldırım sebebiyle hava aracında herhangi bir sorun olma ihtimali nedeniyle pilotlardaki stresin arttığı ve bir an önce iniş yapılmak istendiği belirlenmiştir" denildi.

'Pist sonuna kadar fren yapılarak devam edilmiş...'

Raporda ayrıca "Taksi yolu civarında manuel frenleme yapılmadığından 6 saniye boyunca hava aracının hızında yavaşlama yönünde değişiklik meydana gelmemiş; hemen akabinde ivedilikle frenleme başlatılmış, pist sonuna kadar bu şekilde devam edilmiştir" ifadesine yer verildi.

İkinci pilot Türkçe bilmediği halde kule uyarıları sadece Türkçe yapılmış.

Raporda Operasyonel Uçuş Planı'nın Kaptan Pilot Mahmut Arslan tarafından imzalandığı, uçak ile kule arasında yapılan telsiz görüşmesine göre önceki iki uçağın pas geçtiği anlatıldı. Önceki uçaklardan birinin 600 feet altında 37 knot arka rüzgar bilgisini kuleye, verdiğinin anlatıldığı raporda, kulenin de bu bilgiyi kaza yapan uçağa Türkçe olarak verdiği fakat ikinci pilotun Hollanda vatandaşı olması ve Türkçe bilmemesi sebebiyle bu bilgiyi anlamadığına yer verildi. Ayrıca son telsiz görüşmesinde İngilizce olarak 270 dereceden 22 knot rüzgar bilgisi verilip iniş serbest bilgisi verildiği, uçağın pist başına indiği ve inişi takiben speedbrake (hız freni) ve autobrake'i (otomatik fren) otomatik olarak kullandığı ve thrust reverser'ları (ters itme) manuel olarak açıldığına yer verildi.

Bazı mağdurlar, kaza sonrasında 'üzerine ölü etiketi konulduğu' gerekçesiyle şikayette bulunmuştu.

Pegasus Kazası Mağdurları Davaya Hazırlanıyor: 'Üzerime Ölü Etiketi Taktılar' - onedio.com
Pegasus Kazası Mağdurları Davaya Hazırlanıyor: 'Üzerime Ölü Etiketi Taktılar' - onedio.com
Dio İçerik Altı Banner
BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ
Görüş Bildir