Pegasus Kazası Mağdurları Davaya Hazırlanıyor: 'Üzerime Ölü Etiketi Taktılar'

 > -
Abone ol

Sabiha Gökçen Havalimanı'nda Pegasus Hava Yolları'na ait uçağın pistte çıkması sonucunda, 3 kişi hayatını kaybetmiş 177 kişi ise yaralanmıştı. 

Olayın ardından, bir kaza mağduru, kaza sonrasında üzerine 'ölü, dead' etiketi yapıştırıldığını ve olayı yargıya taşıyacağını söyledi. Arif Yılmaz adlı yolcu, "Etiketi görünce ne hissettiğimi anlatmam inanın çok zor. Tüm bu yaşadıklarımı yargıya taşıyacağım" dedi. 

"Yaralı halde 40 metrelik yamacı tırmandık"

Pegasus kazasından sağ kurtulan yolcular kaza sonrasında yaşadıkları şoku anlattı. 

Habertürk'ün haberine göre, uçağın yolcuları arasında yer alan 47 yaşındaki elektrik elektronik mühendisi Okan Abdi, kazanın ardından büyük bir panik yaşandığını söyledi ve şu ifadeleri kullandı:

"Biz bu sırada ölmediğimizi anlayınca uçakta açılan bir yarıktan çıktık. İlk dakikalarda yardıma gelen kimseyi görmedik. Ağır yaralı olmadığımız için bazı yaralı yolculara yardım ettik. Ancak çok ciddi bir şok içerisindeydik. Bu sırada bir hostes ‘uçakta yangın çıktı uzaklaşın’ dedi. Hostes bağırınca yaralı bir yolcuya da yardım ederek 40 metrelik yamacı çıkmaya başladık. Tüm bunlar 20 dakikalık bir süreçti."

"Ring aracı bir türlü hareket etmedi"

Abdi, sözlerini şöyle sürdürdü:

"Pist sonunda 4 ring aracı vardı. Bu araçlara yolcuları alıyorlardı. Ben ve Arif bir ring aracına bindik ama bu araç bir türlü hareket etmiyordu. Sağ ayağımda büyük bir ödem vardı. Alnımda da çarpmanın etkisiyle bir kanama vardı. Arif’te de benzer yaralar vardı. Burnu darbe almıştı ve kanıyordu. Bu sırada ‘Bizi neden burada tutuyorsunuz. Ambulans çağırın. Burada ağır yaralılar var’ dedik. Hatta bir ağır yaralının yüzü kanıyordu. Bir kişi tampon yapmaya başladı. Arif bu esnada şoktaydı. Ben nispeten daha iyiydim. Onu sakinleştirmeye başladım."

"Arif, 'Ben öldüm mü?' diye sordu"

Abdi, sağlık birimine gittikten sonra yaşadıklarını ise şöyle anlattı:

"Benim yaramı görünce alıp alnıma çok büyük bir sargı bezi sardılar. Ben de rahatsız olup çıkarmalarını istedim. Bu esnada yaralıların üzerine etiket astıklarını da gördük. ‘Birinci derecede yaralı’ gibi ibareler yazılıydı. Arif ise tabi hâlâ kazanın şokunu yaşıyordu. Büyük bir travma içerisindeydi. Sinir krizi yaşıyordu. Yere çömelmiş ağlıyordu. Bu sırada bana ‘Okan ben öldüm mü’ dedi. Böyle deyince etikete baktım ve ‘Ölü, Dead’ ibarelerini gördüm. İnanılmaz bir şeydi. Bir travma yaşarken ki hâlâ şoktayken bunu yaşadık. ‘Hemen çıkar at, ne ölmesi bak biz uçaktaydık. İndik hep beraber buraya geldik’ dedim. Arif tabi çıkardı bu etiketi ama yanına aldı”

Etiket kanıt olarak duruyor

Abdi, etiketin şu anda kanıt olarak durduğunu ve yaşadıkları travmadaki acil müdahalede yapılan ihmaller nedeniyle konuyu yargıya taşıyacaklarını söyledi.

Olayı yaşayan Arif Yılmaz ise şunları söyledi:

"Bazı şeyleri hatırlayamıyorum. Etiketi görünce ne hissettiğimi anlatmak inanın oldukça zor. Olayda ağır yaralı değildim. Burnumda bir darbe hasarı vardı. Sonuç itibariyle bu tür kazalar sonrasında gerekli acil önlemler neyse bunlar artık iyice dikkate alınıp yerine getirilmeli"

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ
Görüş Bildir