Görüş Bildir
Haberler
Sabah Yazarı Güngör Patronları Uyardı: 'Bitiniz Kanlandı İlla ki Hükümetin Bir Aksiyonu Olacaktır'

Sabah Yazarı Güngör Patronları Uyardı: 'Bitiniz Kanlandı İlla ki Hükümetin Bir Aksiyonu Olacaktır'

Enflasyondaki yükselişin gerekli kıldığı asgari ücrete zammı sonrasında diğer ücret zamlarında da beklenti yüksek. Alım gücü düşen çalışanlar bir yandan TÜİK'e göre değişmeyen işsizlik rakamlarına karşın işini kaybetmemek için mücadele veriyor.   

Sabah yazarı Dilek Güngör, asgari ücret artışı sonrası patronların işçilere baskı yaptıklarını belirterek, 'Patronların biti kanlandı, illa ki hükümetin bir aksiyonu olacaktır' ifadelerini kullandı.

İçeriğin Devamı Aşağıda

'İşten çıkarmalar başlamış'

'İşten çıkarmalar başlamış'

Güngör, 'Patronların biti kanlandı' başlıklı yazısında, 'Her asgari ücret artışı sonrasında aynı hikâye… Patronlar yine işçileri tehdit etmeye başladılar' dedi.

'Tekstilcisi de kafe işleteni de iplikçisi de sanayicisi de ufak ufak işten çıkarmalara başlamış' diyen Güngör, patronların 8-10 kişilik toplu işten çıkarmalar yaptığını belirtti.

Patronların işçilere '4 bin 253 lira 40 kuruşu sana bankadan yatırırım. Ama 750 TL'sini elden geri bana iade edeceksin. Yoksa karışmam, işten çıkarırım' dediğini söyleyen Güngör, bu konuda hükümetin işçiyi mağdur etmeyeceğini düşündüğünü ifade ederek şunları kaydetti:

'Bence de devlet denetlesin'

'Bence de devlet denetlesin'

Mecburen sesini çıkaramayıp, boyun eğmek durumunda kalıyor.

İşten çıkarma yapmadan önce bile zar zor siparişe yetişen fabrikalar, eleman sayısı azaldıkça iş yükünü daha az işçinin sırtına yüklüyor. Günde 8 saat değil 12-14 saat işçiyi çalıştırıyor.

Halbuki, asgari ücret zammı sonrasında işverenlerin yükünü almak için de devlet birtakım kolaylıklar getirdi. Patronları, işçi başına 450 TL'lik bir yükten kurtardı. Buna rağmen, kazandığını işçiye koklatmak istemeyen patronlar işten çıkarmalara tevessül etmeye başladı.

Diyebilirsiniz ki, devlet denetlesin.

Bence de…

Ama nasıl ispat edilecek?

'Bu patronlara karşı hükümetin bir aksiyonu olacaktır'

'Bu patronlara karşı hükümetin bir aksiyonu olacaktır'

Maaşının bir kısmını elden almaya bile razı gelen işçi denetim elemanına gerçeği nasıl söyleyecek?

İşte orası muamma…

Ancak bu konuda hükümetin işçiyi mağdur etmeyeceğini düşünüyorum.

Zira Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan asgari ücret açıklamadan önce 'Asgari ücret arttı diye işçi çıkarma gibi bir durumla karşılaşacağımızı da zannetmiyorum.

Biz alt gelir grupları başta olmak üzere milletimizin bütün kesimlerinin hayat şartlarını iyileştirmek için mücadele ediyoruz.

İstenmeyen durumların oluşmasını engellemek için elimizdeki araçları kullanırız. Kimsenin mağdur olmasına müsaade etmeyiz' açıklaması yapmıştı.

İlla ki, bu patronlara karşı hükümetin bir aksiyonu olacaktır.'

Yorumlar ve Emojiler Aşağıda
BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
8
5
3
2
2
1
1
ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?
Yorum Yazın
Bozkurt

4250 liraya Türk çalıştıracağına, 2000 liradan sigortasız yabancı uyruklu çalıştırır herif. Önünde yığınla seçenek var. Madem o kadar ekşın meraklısısınız, İ... Devamını Gör

Ali Efe

Bu dediğini Kazakistan yapıyordu işte. Keşke biraz örnek alsan.