Görüş Bildir
Haberler
RTÜK'ten Kanallara 'Yangın' Uyarısı: Abartılı Ses ve Görüntülere Yer Vermeyin

RTÜK'ten Kanallara 'Yangın' Uyarısı: Abartılı Ses ve Görüntülere Yer Vermeyin

Radyo ve Televizyon Üst Kurulu (RTÜK), orman yangınlarına ilişkin TV kanallarına, “Yayıncı kuruluşlarımız haberlerinde halkı yanlış yönlendirebilecek üsluptan sakınmalı ve abartılı ses ve görüntülere yer vermemeli' uyarısını yaptı.

İçeriğin Devamı Aşağıda
Reklam

RTÜK Başkanlığı’ndan, Türkiye’nin pek bölgesindeki orman yangınlarına ilişkin yayınlar için yazılı açıklama yapıldı.

Televizyonlarda haber ekiplerinin yangınlara ilişkin canlı yayınlar yaptığının ve gelişmeleri izleyicilere aktardığını belirtildiği açıklamada şu ifadeler kullanıldı: 

“Ancak, can ve mal kaybına yol açan orman yangınlarına ilişkin olarak yapılan yayınlarda, zarar gören bölge halkı başta olmak üzere milletimizi olumsuzluğa sevk edebilecek içeriklerin ortaya konulduğu görülmektedir. Toplumsal hassasiyetin oluştuğu bu durumlarda yayıncı kuruluşlarımızın sorumluluk bilinci içinde haberlerini titizlikle ele alması şarttır.

6112 sayılı Kanun’un 8. maddesinin ilgili bendinde ‘Yayın hizmetleri, … gerçeklik ve doğruluk ilkelerini esas almak ve toplumda özgürce kanaat oluşumuna engel olmamak zorundadır; soruşturulması basın meslek ilkeleri çerçevesinde mümkün olan haberler, soruşturulmaksızın veya doğruluğundan emin olunmaksızın yayınlanamaz; haberin verilişinde abartılı ses ve görüntüye, doğal sesin dışında efekt ve müziğe yer verilemez; görüntülerin arşiv veya canlandırma niteliği ile ajanslardan veya başka bir medya kaynağından alınan haberlerin kaynağının belirtilmesi zorunludur’ hükmü yer almaktadır.

Yayıncı kuruluşlarımız bu amir hükmü özenle dikkate alması, haberlerinde halkı yanlış yönlendirebilecek üsluptan sakınmaları ve abartılı ses ve görüntülere yer vermemeleri gerekmektedir. Bilhassa çocukların ekran başında olabileceği saatlerde korku ve endişe uyandırıcı görüntülerin servis edilmemesi son derece önemlidir.__Yayınlarda, orman yangınlarına dair resmi yetkililer dışındaki açıklamalara ve kulaktan dolma bilgilere riayet edilmemesi, özellikle sosyal medya üzerinden korku ve panik oluşturabilecek asılsız haberlere yer verilmemesi sağlıklı bilgi akışı açsından kaçınılmazdır. Bu minvalde yayıncı kuruluşlarımızdan bu ve bunun gibi afet durumlarında özel itina beklediğimizin altını çizerek, aksi durumun çeşitli yaptırımları doğuracağını hatırlatırız.”

Yorumlar ve Emojiler Aşağıda
Reklam
BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
119
63
12
4
4
3
2
Yorumlar Aşağıda
Reklam
ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?
Yorum Yazın
Barney

gerizekalı rtük yanıyo her yer yanıyo. insanların da içi yanıyo. ev gitmiş, yılların emeği birikimi gitmiş, çiftlikler gitmiş, hayvanlar gitmiş, tarlalar git... Devamını Gör

Anne Shirley

haberimizde olmasın ki ordakilerin acılarını, çaresizliklerini bilmeyelim yanlış politikalarını eleştiremeyelim.

Murat Yusuf Birlik

Halk ayaklanmasını bunlarla engelleyemezsiniz ama. Yandaş medyada biryere kadar.