Romanya'yı Ayağa Kaldıran 15 Yaşındaki Alexandra Macesanu Cinayeti Ardından İçişleri Bakanı İstifa Etti

 > 
273PAYLAŞIM

Romanya'yı sarsan 15 yaşındaki Alexandra Macesanu cinayetinin ardından, İçişleri Bakanı Nicolae Moga istifa etti. Kaçırılıp tecavüz edilen kız çocuğu, polisi üç kere aramasına rağmen 19 saat sonra operasyon düzenlenmiş, halk cinayetten hükümeti sorumlu tutmuştu.

Romanya'yı Ayağa Kaldıran 15 Yaşındaki Alexandra Macesanu Cinayeti Ardından İçişleri Bakanı İstifa Etti
Romanya'yı Ayağa Kaldıran 15 Yaşındaki Alexandra Macesanu Cinayeti Ardından İçişleri Bakanı İstifa Etti

Euronews'ten Hüseyin Koyuncu'nun haberine göre, Romanya'da 15 yaşındaki Alexandra Macesanu cinayetinin ardından, halk yaşanan olaydan ötürü geç müdahalede bulunan polisi ve hükümeti sorumlu tuttu.

İçişleri Bakanı Nicolae Moga, Başbakan Viorica Dancila ile görüşmesinin ardından istifasını sundu.

📷 AFP

Suçunu itiraf eden zanlı, bir cinayet daha işlediğini itiraf etti.

📷 AP

Alexandra Macesanu'yu öldürmekle suçlanan Gheorge Dinca, polise suçunu itiraf ederken aynı zamanda nisan ayından beri kayıp olan, 18 yaşındaki Luiza Belencu'yu öldürdüğünü de itiraf etti.

Polis, 65 yaşındaki zanlı Gheorge Dinca'nın evinde düzenlediği operasyonda deliller tespit etti.

Cumhurbaşkanı: 'Olanlar yolsuzluğun sonuçları'

📷 AFP

Bükreş'te olayı protesto eden birçok kişi, ellerinde 'Yolsuzluk öldürür', 'Kanları sizin elinizde' yazan pankartlarla, olayla ilgili olarak hükümet ve polisi eleştirdi.

Cumhurbaşkanı Klaus Iohannis, olayla ilgili olarak "Bu trajedide hükümetin sorumluğu var. Ailelerini ve arkadaşlarını kamuda işe almak için yargıyı etkisiz hale getiren insanlardan bahsediyorum. İşte bu olanlar hükümetin yetersizliği ve yolsuzluğun feci sonuçları" dedi.

Romanya, AB ülkeleri arasında en çok yolsuzluğun olduğu ülke olarak biliniyor.

Romanya'da olayı protesto eden halk, yaşananlardan iki yıldır yargı alanında önemli reformlar yapan Sosyal Demokrat hükümeti sorumlu tutuyor. 

Hükümet, kendisine yakın olan siyasetçileri koruma, hakim ve savcıların yetkilerini kararnameyle azaltma ve yeni hakimler atama konularında eleştiriliyor. 

Romanya emniyet genel müdürü iki polis memurunun kovulduğunu açıkladı. Başbakan Viorica Dancila da tecavüz, çocuk istismarı ve cinayet gibi suçlara daha ağır cezalar getirmek için bir referanduma gitmeyi düşündüğünü açıkladı.

YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ
Görüş Bildir