Ricky Martin'i Kıskandıran Tarkan'ın Dünyaca Ünlü Yıldızları Sollayıp Ödülleri Topladığı Muhteşem Dönem

40PAYLAŞIM

Ah 90'lar... Bol ritimli şarkıları, kendine özgü dansları ile 90'lar, Türkçe pop için unutulmaz bir dönem! Tam da bu dönemde çıkış yapan Tarkan, uzun saçları ve ilginç danslarıyla kısa sürede dünya çapında bir üne sahip oldu. Öyle ki çıkış yaptıktan sadece 7 yıl sonra müziğin Oscar'ı sayılan World Music Awards'tan ödülle döndü. Gelin, Tarkan'ın dünyaca ünlü yıldızları solladığı bu döneme yakından bakalım!

Megastar Tarkan 1972 yılında Almanya'da dünyaya geldi. 14 yaşındayken ailesiyle birlikte Türkiye'ye yerleştikten sonra, müziğe olan ilgisinin sonucunda Karamürsel'de müzik eğitimi almaya başladı.

1992 yılında ilk albümü olan "Yine Sensiz"le müzik dünyasına adım attı. İyi ki de attı!

Ardından çıkarttığı "Aacayipsin" ve "Ölürüm Sana" albümleriyle dünya listelerine girmeyi başardı.

Aacayipsin albümündeki "Şıkıdım" şarkısı, 2006 yılında "Shikidim" adıyla İngilizce olarak yayınlandı ve birçok dilde coverleri yapıldı.

Avrupa'da birçok turneye katılan Tarkan, gittiği her yerde coşkuyla karşılandı.

Ölürüm Sana albümündeki "Şımarık" ise "Kiss Kiss" olarak dünya müzik listelerinde büyük ses getirdi.

Bilboard tarafından düzenlenen listede en iyi çıkış yapan 100 şarkıcı arasında birinci sırada olmayı başardı. Tabii ki bu şarkıya da pek çok farklı dilde cover yapıldı.

1998 yılında "Tarkan" adıyla derleme bir albüm piyasaya sürdü.

Tarkan bu kendi adını taşıyan albümle Kolombiya, Almanya, Hollanda, Fransa, İsveç ve Lüksemburg'da Altın Plak ödülü kazandı.

Avrupa'da bazı müzik dergilerinde Tarkan için "Türkiye'nin Rick Martin'i" deniliyordu.

Türk basınındaysa Tarkan'ın Ricky Martin'in memleketi olan Porto Rico'da ondan daha çok sattığına dair haberler çıkmaya başlamıştı bile. Hatta Ricky'nin Tarkan'ı içten içe kıskandığı bile konuşuluyordu. Evet yanlış duymadınız, Tarkan ve Ricky Martin aynı cümlede. İşte başarı öyküsü...

Vee gurur kaynağımız World Music Awards! Ricky Martin'li, Celine Dion'lu, Will Smith'li gecede bir de Megastarımız vardı...

1999 yılında Monako'da düzenlenen ve müziğin Oscar'ı sayılan World Music Awards'ta, "En Çok Satan Türk Kayıt Sanatçısı" Tarkan oldu. Gecede söylediği "Şımarık" ile Cher, Ricky Martin, Janet Jackson gibi isimleri oynatmayı başardı. Daha ne olsun!

Müzik piyasasına adım attıktan kısa bir süre sonra listelerde dünyaca ünlü yıldızları sollayıp bir numaraya ulaşmak kolay değil... Bravo Megastar!

Nice başarılara!

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
ez-karademir

hallaluya tarkan

lunea

superstar

Görüş Bildir