Görüş Bildir
Haberler
Rapor: RTÜK Cezaların Dörtte Üçünü, Dört Kanala Kesmiş

Rapor: RTÜK Cezaların Dörtte Üçünü, Dört Kanala Kesmiş

Uluslararası Şeffaflık Derneği tarafından hazırlanan ve 2017-2020 yılllarını kapsayan rapora göre, RTÜK’ün son dört yılda haber programları kategorisindeki yayın durdurma kararlarının yüzde 73’ü, para cezalarının yüzde 69’u Halk TV, Tele1, FOX ve KRT TV’ye verildi.

İçeriğin Devamı Aşağıda
Reklam

Uluslararası Şeffaflık Derneği tarafından hazırlanan rapora göre, sayı olarak en fazla para cezasına Halk TV çarptırıldı. RTÜK, 2017 ile 2020 yılları arasında yayımlanan haber ve tartışma programları için Halk TV’ye 19, Tele1’e 13, Fox TV’ye 11 defa para cezası verdi. Dizi - film- eğlence programları kapsamında da toplam 21 para cezası ile en fazla cezası alan kanal Fox TV oldu.

Fox TV'ye 21 milyon TL ceza

Fox TV'ye 21 milyon TL ceza

BirGün'den İsmail Arı'ın haberine göre, RTÜK’ün son yıllarda muhalif televizyon kanallarına kestiği milyonlarca liralık cezaların da derlendiği raporda, en yüksek para cezasının 20 milyon 999 bin TL ile Fox TV’ye verildiği belirtildi. Halk TV’ye 594 bin TL, Tele1’e 302 bin TL KRT’ye ise toplam 74 bin TL para cezası kesildi.

Haber ve tartışma programları kapsamında da yine en fazla yayın durdurma cezası alan kanal Halk TV oldu. RTÜK, dört yıl boyunca Halk TV’ye beş, Tele1’e üç ve Fox Tv’ye ise iki defa yayın durdurma cezası verdi.

"RTÜK basın özgürlüğünün kısıtlanmasına aracı oluyor"

"RTÜK basın özgürlüğünün kısıtlanmasına aracı oluyor"
İçeriğin Devamı Aşağıda
Reklam

RTÜK verdiği cezalar ile yürütme erkinin medya üzerindeki hakimiyetinin araçlarından biri haline geldi” denilen raporda, “Özellikle haber ve tartışma programlarına verilen ceza sayıları karşılaştırıldığında, eleştirel medya organlarının, RTÜK baskısı altında yayın yaptıkları görülebilir. RTÜK basın özgürlüğünün kısıtlanmasına aracı olarak kurumsal saygınlığını yitirmektedir. Alınan kararların kıstasları ve değerlendirme süreçleri şeffaf, adil ve anayasal hak ve özgürlüklere saygılı bir biçimde yeniden oluşturulmalıdır” ifadeleri yer aldı.

Yorumlar ve Emojiler Aşağıda
Reklam
BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
90
45
12
4
3
2
0
Yorumlar Aşağıda
Reklam
ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?
Yorum Yazın
Pickle Rick

Goebbels Akp hükumetini görse diz çöker, tövbe eder.

Pasif Kullanıcı

Troller, dilinizdeki kıç kıllarını bir temizleyip de şu haberi okuyun hele.

Resho

Abi niye kessinler ceza yandaş medyaya, bir cebinden alıp diğer cebine koymanın mantığı ne?