Rabia Naz Komisyonuna İfade Veren Polis: 'Siyah Aracı Hatırlıyorum'

 > -
Abone ol

TBMM Rabia Naz ve Şüpheli Çocuk Ölümleri Araştırma Komisyonu, 11 yaşındaki Rabia Naz Vatan’ın şüpheli ölümüyle ilgili tanıkları dinledi. İfadeyi alan polis memuru Mustafa Yazıcı ve görgü tanığı Mürsel Küçükal kan görmediğini söylerken, olay yerine ilk giden polis memurlarından Adem Artaç siyah aracı hatırladığını, “Bu çarpmış olabilir mi?” diye şüphelendiklerini anlattı. 

Hürriyet gazetesinden Umut Erdem'in aktardığı haberine göreTBMM Rabia Naz ve Şüpheli Çocuk Ölümleri Araştırma Komisyonu 11 yaşındaki Rabia Naz'ın şüpheli bir şekilde hayatını kaybetmesi hakkındaki soruşturması devam ediyor. Komisyon son olarak olay yerine ilk giden polis memurları da dahil tanıkları dinledi.

"Vücuttan boşalan kan nerede?"

Rabia Naz'ın akrabası Bahri Vatan komisyona verdiği ifadede "böyle bir şeye tevessül edecek bir çocuk değildi. Cıvıl cıvıl, pırıl pırıl aklıselim çocukcağızdı. Ha, oradan atlama şansı var mıydı? Zatıalilerinizin takdirine bırakıyorum. Böyle bir şey imkânsız gibi. Adli tıp raporlarında da öyle, bu darp olayı" dedi. 

Komşu Çiğdem Cebeci ise Rabia Naz'ın kayıp olan çantasının akşam bulunduğunu söyleyerek şöyle devam etti:

"Olayı ‘kaza’ olarak duymuştum. Çok neşeli, cıvıl cıvıl bir çocuktu. ‘Okul çantası kayıp, bulunamamış’ deniyordu. Saat on buçuk civarı, gece çantanın bulunduğu söylendi. Orada bir kargaşa oldu. Çantayı bir erkeğin elinde gördüm ama polis miydi, sivil miydi bilemem. Rabia Naz’ın oradan düşmüş olabileceğine inanmıyorum. Atardamarın kesildiğinden bahsediliyor. Bu vücuttan boşalan kan nerede?"

"Çocuğa araba çarpmış olabileceği yönünde ihbar aldık"

Olay yerine ilk giden polis memurlarından olan Tamer Orhan, 'çocuğa araba çarpma' ihbarı üzerine olay yerine gidip ilk araştırmayı bu yönde yaptıklarını anlattı. Orhan komisyona şu ifadeyi verdi:

"Saat beş buçuk sıralarında bir çocuğa araba çarpmış olabileceği yönünde ihbar aldık. Çocuğu ilk bulanlar, sırtüstü orada yatarken gördüklerini söylediler. Olay yerinde trafik kazasına yönelik çalışmayı bitirdikten sonra delil toplamak için hastaneye gittim. Hastaneden çocuğun yüksekten düşmüş olabileceği konusunda bilgi gelince yüksekten düşme ihtimalini araştırmaya başladık."

"Mürsel geldiğinde panik halindeydi"

İfadeyi alan polis memuru Mustafa Yazıcı ise verdiği ifadesinde, olayın tanığı olan Mürsel Küçükal'ın panik halinde olduğunu söyledi. Tanık Mürsel'in ifadesinde kan görmediğini söyleyen Yazıcı ifadesinde şöyle devam etti:

"Mürsel geldiğinde panik halindeydi. O yüzden zaten, garipsediğim için arkadaşlara söyledim. Grup amirine, hatta ilçe emniyet vekilimize, komiser yardımcıma söyledim. Dedim ki: ‘Bunun hâl ve hareketlerinden ben şüphelendim, siz de dinleyin bunu’ falan. Onlar da dinlediler daha sonra. Su almaya giderken bir kız çocuğunun inleme sesini duyduğunu söyledi. ‘Çocuğu ilk gördüğünde konuşabiliyor muydu? Sana cevap verdi mi?’ diye sordum, ‘Yok, cevap vermedi’ dedi. ‘Peki, hiç kan gördün mü veya başka bir şey gördün mü?’, onları sordum, ‘Yok’ dedi. Bir bayanı çağırmış, orada sara nöbeti geçiriyor, işte yüzünü falan yıkamışlar; sonra ambulans gelmiş, almış götürmüş."

"Siyah araç için 'uzun süredir burada' dedi"

Olay yerine ilk giden bir diğer polis memuru olan Adem Artaç ise şüpheli siyah aracın uzun süredir orada olduğunun söylendiğini şöyle aktardı:

"Olay yerinde üç şahıs vardı. Bunlar Mürsel Küçükal, Önder Dede, bir de Şermin Dede isimli yaşlı bayandı. Siyah aracı hatırlıyorum. O araç üzerinde de ‘Bu çarpmış olabilir mi?’ diye Ruhi Kalkan ile trafikçi arkadaş inceleme yaptılar ama ‘Hiçbir iz yok’ dediler. Sordular ‘Bu ne kadardan beri burada?’ Şermin Dede ‘Bu uzun süreden beri burada’ dedi."

Temmuz ayında TBMM'de Rabia Naz Vatan'ın ölümüne ilişkin araştırma komisyonu kurulması kararlaştırılmıştı👇

TBMM'de Oy Birliği ile Kabul Edildi: Rabia Naz Vatan'ın Ölümüne İlişkin Araştırma Komisyonu Kurulacak - onedio.com
TBMM'de Oy Birliği ile Kabul Edildi: Rabia Naz Vatan'ın Ölümüne İlişkin Araştırma Komisyonu Kurulacak - onedio.com

Komisyon olay yerinde canlandırma yapılmasını kararlaştırmıştı

Meclis'in Rabia Naz Komisyonu Tekrar Toplandı: 'Olay Yerinde Canlandırma Yapılsın' Teklifi - onedio.com
Meclis'in Rabia Naz Komisyonu Tekrar Toplandı: 'Olay Yerinde Canlandırma Yapılsın' Teklifi - onedio.com

Eynesil'in eski Belediye Başkanı Cafer Somuncuoğlu, komisyona "Rabia Naz’ın ‘Mavi Balina’ oyununu oynadığını duydum" demişti

Eynesil'in Eski Belediye Başkanı: 'Rabia Naz’ın Mavi Balina Oynadığını Duydum' - onedio.com
Eynesil'in Eski Belediye Başkanı: 'Rabia Naz’ın Mavi Balina Oynadığını Duydum' - onedio.com

Ayrıca bakabilirsiniz📌

Kimi Koruyorsunuz? Rabia Naz'ın Öldüğü Gün Bütün Haber Siteleri Olayı Trafik Kazası Olarak Paylaşmış, Belediye Başkanı Kaza Demiş! - onedio.com
Kimi Koruyorsunuz? Rabia Naz'ın Öldüğü Gün Bütün Haber Siteleri Olayı Trafik Kazası Olarak Paylaşmış, Belediye Başkanı Kaza Demiş! - onedio.com
BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ
Görüş Bildir