Prof. Dr. İbrahim Emiroğlu '15 Yaşındaki Çocuklar Evlenebilir, Adet Olmak Hastalık, Laiklik En Büyük Tehlike...' Dedi İddiası

 > 
5.7bPAYLAŞIM

Güzelbahçe Müftülüğü tarafından Mevlid-i Nebi Etkinlikleri Haftası’nda öğrencilere verilen “Peygamberimiz ve Gençlik” adlı konferansta kullanıldığı iddia edilen ifadeler tepki çekti. Programa katılan Dokuz Eylül Üniversitesi İlahiyat Fakültesi Felsefe ve Din Bilimleri Bölümü / Mantık Anabilim Dalı Başkanı İbrahim Emiroğlu'nun "çocukların evlenebileceğini, kızların âdet görmesinin tedavi edilmesi gerektiğini, laikliğin en büyük tehlike olduğunu" söylediği öne sürülüyor. 

Eğitim-İş Sendikası, İzmir Milli Eğitim Müdürlüğü’ne ve 9 Eylül Üniversitesi Rektörlüğü’ne suç duyurusunda bulundu.

Cumhuriyet'te yer alan habere göre, sendika tarafından yapılan açıklamada, "22 Kasım 2018 tarihinde Güzelbahçe Atatürk Kültür Merkezi'nde düzenlenen ‘Peygamberimiz ve Gençlik" adlı konferansta İslam dini ile ilgisi olmayan, peygamberin ahlakı ile uyuşmayan, ortaçağ zihniyetini barındıran iddia ve söylemlerle ilgili olarak suç duyurusunda bulunduk. Dinle ilgisi olmayan ve gençlerimizi kindar yetiştirmeyi hedefleyen her türlü uygulamanın takipçisi olmaya devam edeceğiz" dendi.

.

Suç duyurusu dilekçesinden: "Büyük ayrımcılık ve nefret söylemleri içermektedir"

İlçedeki ortaokullardan 7. ve 8. sınıflardan 30'ar, liselerden ise 40'ar öğrencinin, ikişer öğretmen eşliğinde katılımının istendiği belirtilen suç duyurusu dilekçesinde, konferansla ilgili şu bilgiler verildi:

"Etkinlikte konuşmacı Prof. Dr. İbrahim Emiroğlu (DEU İlahiyat Fakültesi Felsefe ve Din Bilimleri Bölümü / Mantık Anabilim Dalı Başkanı) tarafından yapılan anlatımlar, Türkiye Cumhuriyeti Anayasası ve Temel Hak ve Özgürlükler kapsamında oldukça sıkıntılı olup din, felsefe ve cinsiyet üzerinden büyük ayrımcılık ve nefret söylemleri içermektedir."

Suç duyurusu dilekçesinden: "Kızlar tesettüre girsinler, edepli olsunlar"

Suç duyurusu dilekçesinden aynen aktarmaya devam ediyoruz: 

"Prof. Emiroğlu tarafından;

  • Kızlar âdet olur, âdet olmak bir hastalıktır ve mutlaka tedavi olmaları gerekir. 15 yaşındaki kızlar evlenebilir. Kızlar tesettüre girsinler, edepli olsunlar

  • LGBTİ masum gibi gösteriliyor, tedavi olmaları lazım.

  • Laiklik en büyük tehlikedir’ gibi ifadeler kullanılmıştır."

Aileler de tepkili

Cumhuriyet gazetesi, çocuklarının bu etkinliğe zorla götürüldüğünü öğrenen velileri,  şikâyet için gittikleri okul yöneticilerinden "Bizim ilgimiz yok, toplantıyı müftülük düzenledi" yanıtını aldığını aktardı. 

Habere göre, etkinliği izleyen bir öğrencinin konferansta aldığı notlar da şöyle:

"Kızını dövmeyen dizini döver. Devrimciler hayvani bir hırsla hareket ederler, sadece bir hevestir. Komünizm büyük bir tehlikedir. Gençlerin dinden uzaklaşmasının temel nedeni laikliktir.Ergenlik yaşı düştü. Aileler 14 yaşındaki kızlarına mini etek giydirip dışarı çıkmasına izin veriyor. Bu olaylar yaşanırken yanımızda din kültürü ve ahlak bilgisi öğretmenimiz ve müdür yardımcımız da vardı."

Prof. Dr. İbrahim Emiroğlu yaşanan olay sonrası Dokuz Eylül Üniversitesi Rektörlüğü tarafından görevinden alındı.

Bu Haber ile İlgili Linkler

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ
Görüş Bildir