Prof. Dr. Ercüment Ovalı'dan Koronavirüs İlacı Paylaşımı: 'Dornaz Alfa' İnsanların Hayatını Kurtarabilir, Acilen Klinik Testlere Alınmalı'

 > 
5.9bPAYLAŞIM

Dünya genelinde koronavirüse karşı etkili ilaç araştırmaları devam ederken bu alanda çalışmalar yapan Prof. Dr. Ercüment Ovalı'dan bir açıklama geldi. Ovalı "1 aydır laboratuvarda çalıştığımız bir ilacın ismini 23 Nisan'da açıklayacaktık ancak o kadar etkili duruyor ki insanların hayatını kurtarabilir." diyerek o ilacın ismini verdi ve klinik testlerinin acilen başlaması gerektiğini söyledi. Ovalı'nın açıklamaları bazı bilim insanlarının 'umut tacirliği' ve 'popülizm' eleştirisi yapmasına neden oldu. 

Ekibiyle birlikte 45 günlük karantinaya girmişti

Sağlık Bakanlığı'nın çalışmalarına onay verdiği Prof. Dr. Ovalı, ilaç çalışmaları için ekibiyle beraber 45 gün sürecek karantinaya girmişti.

Mayıs ayının ortalarında da klinik çalışmalara başlanması bekleniyordu.

Prof. Ovalı, bugün yaptığı paylaşımda tedavide etkili olabilecek ilacın 'Dornaz Alfa' olduğunu söyledi. 👇

Ovalı paylaşımında şu ifadeleri kullandı:

''1 aydır laboratuvarda çalıştığımız bir ilacın ismini 23 nisanda açıklayacaktık ancak o kadar etkili duruyor ki insanların hayatını kurtarabilir. İnsanların hayatından gün çalmak istemedik. Acilen Dornaz alfa hastaların tedavisinde klinik testlere alınmalı. Kahramanlarıma teşekkür ederim''.

Ovalı, bir başka paylaşımında projeye ilişkin sonuçları 23 Nisan'da açıklayacaklarını duyurdu 👇

📌 Ovalı'nın açıklaması sosyal medyada heyecan yarattı

Ovalı'nın tutumunun 'bilimsellikten uzak' olduğu eleştirileri de yapıldı 👇

Ercüment Ovalı kimdir?

1961 yılında Kırklareli Babaeski'de dünyaya gelen Ercüment Ovalı, Hacettepe Üniversitesi'nde başladığı eğitimini 19 Mayıs Üniversitesi'nde iç hastalıkları ihtisası, Marmara Üniversitesi Tıp Fakültesinde Hematoloji üst ihtisası ile tamamlamıştır.

2009 yılına kadar KTÜ'de transplant ünitesi sorumlusu olarak çalışmalar gerçekleştirmiş aynı zamanda Türkiye'nin ilk hücre işlem laboratuvarını açmıştır.

Günümüzde özel bir hastanenin Kemik İliği Nakli ekibinde Hematoloji Bilim Dalı Uzmanı ve aynı hastanenin Hücre Laboratuvarı Direktörü olarak görevini sürdürmektedir. 

2017 yılında Amerika'da kan ve kök hücreden yapay deri üreten Ovalı için, En İyi Deneysel Araştırma ünvanı ödülü verilmiştir.

2018 yılında aldığı bir ödülü de Eren Bülbül ve Mehmetçiğe adadığını açıklamıştı.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ
Görüş Bildir