Görüş Bildir
Haberler
Prof. Ceyhan: 'Yerli Aşıda Bilimsel Açıdan Sakıncalı Bir Durum Var'

Prof. Ceyhan: 'Yerli Aşıda Bilimsel Açıdan Sakıncalı Bir Durum Var'

Prof. Dr. Mehmet Ceyhan, acil kullanım onayı başvurusu yapılan yerli Kovid-19 aşısı TURKOVAC'ın henüz yeterli sayıda kişiye uygulanmadığını söyledi. Ceyhan, 'Böyle bir aşının Faz-3 çalışmasının minimum 30-40 bin vaka üzerinde yapılması gerekir. Henüz bilimsel bir açıklama yok, sonuç açıklanmadı. Bunlar bilimsel anlamda yeterli değil' dedi.

İçeriğin Devamı Aşağıda

Hacettepe Üniversitesi Tıp Fakültesi Çocuk Enfeksiyon Hastalıkları Bilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Mehmet Ceyhan TURKOVAC aşısının acil kullanım onayı başvurusuna ilişkin, Türkiye’nin de dünyanın da yeni aşılara ihtiyacı olduğunu söyleyerek, “Türkiye’nin kendi ürettiği aşının elinde olması bir güvencedir, aşı yapılmasını kolaylaştırır, destek olur. ‘Milli aşı olursa yaptıracağım’ diyen, başta sayılarının çok olduğu söylenen; ama geldiğimiz noktada öyle olmadığı görülen bir grup insan var. Belki onların da aşı olmasına yardımcı olabilir. Bu yüzden bu çok önemli bir gelişmedir” dedi.

"Henüz bilimsel bir açıklama yok"

"Henüz bilimsel bir açıklama yok"

Prof. Dr. Ceyhan, aşının Faz-3 çalışmasındaki vaka sayısının az olduğuna dikkat çekerek, şunları söyledi:

'Ancak diğer taraftan böyle bir aşının Faz-3 çalışmasının minimum 30- 40 bin vaka üzerinde yapılması gerekir. Oysa bakanlığın açıklamalarından 2 bin vakayı daha yeni bulduğumuzu öğrendik. 2 farklı Faz-3 çalışması yürütülüyor. Biri direkt başlangıçta aşılamada kullanılıyor, diğeri daha önce 2 doz Sinovac yaptıranlara 3’üncü doz TURKOVAC yapılıyor.

Bu her ikisinde de bizim anladığımız kadarıyla henüz bilimsel bir açıklama yok, sonuç açıklanmadı, bunun yayın haline getirilip bir yerde yayımlanması lazım. Sadece beyanlar var, ‘biz etkili gördük’ şeklinde beyanlar. Bunlar bilimsel anlamda yeterli değil.'

"Bilimsel açıdan sakıncalı"

"Bilimsel açıdan sakıncalı"
İçeriğin Devamı Aşağıda

Prof. Dr. Ceyhan, bilim dünyasında güvenirliğin kaybedilmemesi için çok dikkatli olunması gerektiğini belirterek, şöyle konuştu:

'Yarın geniş çaplı çalışmalarda söylediğiniz gibi bir etki çıkmazsa o zaman bilimsel anlamda büyük bir problem olur o. Çünkü bilimin uluslararası kuralları vardır. Bu ruhsatlandırmalar, acil kullanım onayları bu kurallar ile yapılır, her ülkede değişmez kurallardır bunlar.

Bunu Rusya birkaç defa yapmaya çalıştı, bütün dünya tepki gösterdi, geri adım atmak zorunda kaldılar. Türkiye’de bizim gördüğümüz kadarıyla yeterli sayıda kişiye uygulanmadı aşı. Bu veri ile acil kullanım onayı alıp yaparsanız kanun açısından bir engeli yok; ama bilimsel kurallar açısından bu ciddi sakıncalı bir durumdur. Bilim dünyasında güvenirliğimizi kaybederiz, ürettiğimiz diğer ürünlere bakış da değişebilir. Bu yüzden bu konuda çok dikkatli olmamız lazım.'

Yorumlar ve Emojiler Aşağıda
BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
34
29
7
7
4
2
0
ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?
Yorum Yazın
Sonütücü99

Ülkede bilimin b si yok ki. Okunmuş suya aşı derler bizimkiler

Halil Değerli

Bunların yerli ve milli dediği herşey YALAN.... .... Kendileri dahil... .... 🤪😡😠

Barney

diğer aşıları kaldırdık sadece yerli aşı var derlerse ben çok net aşı karşıtı olurum kusura bakmayın. belki vatan haini de derler ama burada güvenmediğim bu ... Devamını Gör