Pentagon'dan S-400 Açıklaması: 'F-35 Programında Pozisyonumuz Değişmedi'

 > 
12PAYLAŞIM

S-400 savunma sistemlerinin ilk bölümünün Türkiye'ye gelmesinin ardından ABD'den ilk açıklama geldi. ABD'nin Savunma Bakanlığı ve Genelkurmay Başkanlığı Pentagon'dan yapılan açıklamada, "Türkiye'nin S-400 teslimatını aldığının farkındayız, F-35'le ilgili pozisyonumuz değişmedi" denildi.

Euronews'in aktardığı habere göreAmerika Birleşik Devletleri (ABD) Savunma Bakan Vekili Mark Esper, F-35 programı hakkında pozisyonlarının değişmediğini ve Türk mevkidaşı Hulusi Akar ile telefonda görüşeceğini söyledi.

ABD daha önce Türkiye'nin S-400 hava savunma sistemlerini alması durumunda F-35 programından çıkarılacağını duyurmuştu.

Esper, 26 Haziran'da Belçika'nın başkenti Brüksel'de yaptıkları toplantıda Akar'a Türkiye'nin S-400 ve F-35 uçaklarına aynı anda sahip olmayacaklarını iletmişti.

'Planlı uçakların tamamı geldi'

Bu arada Milli Savunma Bakanı Akar, S-400 sisteminin teslimat sürecinin başlamasına ilişkin, "Bugün üç uçak planlıydı. Planlı uçakların tamamı geldi ve bugünkü faaliyetler tamamlandı. Önümüzdeki günlerde bu süreç devam edecek." açıklamasında bulundu.

ABD heyeti Ankara'ya geliyor

Karşılıklı açıklamaların ardından Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar ile ABD Savunma Bakanı Vekili Mark Esper telefonda görüştü. Görüşmeye ilişkin Milli Savunma Bakanlığı'ndan açıklama yapıldı. Verilen bilgiye göre, Suriye'de güvenli bölge oluşturulması konusunu görüşmek üzere gelecek hafta ABD heyeti Ankara'ya gelecek. Açıklamada şunlar kaydedildi:

"Görüşmede, Türkiye’nin uzun menzilli bölgesel hava ve füze savunma sistemi temini ile Suriye’de son dönemde yaşanan güvenlik konuları ele alındı.

Akar muhatabına, Türkiye’nin ciddi bir hava ve füze tehdidi altında bulunduğunu, bu çerçevede S-400 savunma sistemi alımının tercih değil bir zorunluluk olduğunu, Patriot teklifi konusundaki değerlendirmelerinin de devam ettiğini iletti.

F-35 savaş uçağı projesinin kendi yolunda ilerlemesi gerektiğini, Türkiye’nin projenin ortağı olduğunu vurgulayan Akar, Türkiye’nin F-35 ve S-400 sistemlerinin olası etkileşimi konusunda NATO’nun da dahil olabileceği çalışma grubu önerisinin hala geçerliliğini koruduğunu da aktardı.

Bu konuda Türkiye’nin duruşunun değişmediğini, F-35 konusundaki bütün yükümlülüklerin yerine getirildiğini ifade eden Akar, S-400 alımı ile stratejik duruşumuzda değişiklik olmadığını, iki ülke arasındaki ilişkilerin zarar görmesinin ne Türkiye’nin ne ABD’nin ne de NATO’nun çıkarlarına hizmet edeceğini vurguladı.

Suriye’nin kuzeyindeki güvenli bölgeyi oluşturacak tek  hazır, yetkin ve uygun gücün Türk Silahlı Kuvvetleri olduğunu belirten Akar, Suriye sınırından yapılan yoğun saldırılara karşı Türkiye’nin önlem almak zorunluluğunun bulunduğunu, halkımızın ve hudutlarımızın korunmasının birinci önceliğimiz olduğunu, sınırlarımızın hemen ötesinde güvenli barınak arayan terör örgütlerine izin verilmeyeceğini kaydetti.

Görüşmede ayrıca iki ülke arasındaki diyaloğun sürdürülmesi ve Suriye’de güvenli bölge oluşturulması konusunda önümüzdeki hafta bir ABD heyetinin acilen Ankara’ya gönderilmesi konusunda mutabakata varıldı."

Rusya'dan alınan S-400'lerin teslimat süreci bugün başlamıştı👇

Milli Savunma Bakanlığı Görüntüler Paylaştı: S-400 Teslimatı Başladı - onedio.com
Milli Savunma Bakanlığı Görüntüler Paylaştı: S-400 Teslimatı Başladı - onedio.com

Ayrıca bakınız📌

Teslimatı Başlayan S-400 Füzeleri Nedir, Özellikleri Nelerdir ve Ne İşe Yarar? - onedio.com
Teslimatı Başlayan S-400 Füzeleri Nedir, Özellikleri Nelerdir ve Ne İşe Yarar? - onedio.com
Dio İçerik Altı Banner
BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ
Görüş Bildir