Patentini Aldı: Facebook Telefonlarınızı Dinleyip, Geleceğinizi Tahmin Edebilir

 > 
308PAYLAŞIM

Kişisel veri gizliliğini ihlalden ABD Kongresi’ne hesap veren Facebook’un, kişilerin geleceğini tahmin edebilecek ve telefonlarını dinleyerek televizyonda ne izlediğini tespit edebileceği algoritmalar için patent aldığı öğrenildi.

Facebook’un 2012’den bu yana yaptığı patent başvurularından bazıları tartışma konusu oldu. Sosyal medya devinin dikkat çeken patent başvuruları arasında evlilik, işe başlama hatta ölüm gibi yaşamın önemli kilometre taşlarını ‘tahmine’ yönelik bir algoritmanın da yer aldığı ortaya çıktı.

Teknolojioku sitesinin aktardığı gelişmeye göre, bu algoritma paylaşım ve kullanım tarzından kişinin ne zaman evlenebileceğini, sosyo-ekonomik statüsündeki olası değişimleri dahi ‘öğrenmeyi’ amaçlıyor.

Telefonları dinleyerek televizyonda ne izlediğimizi tespit edebilecek

Facebook, mesajlar, paylaşımlar, kredi kartı tüketimi ve konumu yoluyla kullanıcının ‘geleceğini’ de tahmin edebiliyor. Bir diğer patent başvurusu ise çevreyi ‘dinleme’ ile ilgili olan. Bu algoritma da cep telefonunun mikrofonu yoluyla kişinin televizyondan ne izlediğini öğrenmeyi amaçlıyor.

Facebook: "Bu teknolojiyi kullanmayacağız"

Tartışma yaratan patentin alındığının öğrenilmesinin ardından gözlerin çevrildiği Facebook'tan açıklama yapıldı. Facebook, algoritmanın kişi değil ortam dinlemesiyle ilgili olduğunu belirtti. Açıklamada ayrıca bu teknolojinin kullanılmayacağı kaydedildi.

Zuckerberg kişisel verileri ihlalden ABD Kongresi'ne hesap vermişti

Facebook, elindeki verileri hoyratça kullandığı için büyük bir skandala imza atmıştı. Cambridge Analytica firmasının karıştığı skandalda üyelerin verileri izinsiz olarak toplanmış ve bunlar Brexit (İngiltere'nin Avrupa Birliği'nden ayrılma oylaması) ve ABD seçimlerinde kullanılmıştı. 

Facebook kurucusu Zuckerberg de kişisel verilerin güvenliğini ihlal nedeniyle ABD kongresi ve AB’ye hesap vermiş, “hata yaptığını” kabul edip özür dilemişti.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ
Görüş Bildir