Görüş Bildir
Haberler
Para ile Saadet Olmuyormuş! Ani Zenginlik Yalnızlık Getiriyor

Para ile Saadet Olmuyormuş! Ani Zenginlik Yalnızlık Getiriyor

Batuhan
17.10.2016 - 16:12 Son Güncelleme: 17.10.2016 - 18:17

Çoğu insanın hayalidir zengin olmak. Birçok iyi yönü olmasına karşın bir anda olan zengin hayatına geçiş, insanların üzerinde kötü etkiler bırakabiliyor. Zenginlere danışmanlık yapan bir şirketin kurucularından Dr. Stephen Goldbart'a göre, 'Birinin aniden zengin olması yaşamının her alanını derinden etkiler. Bazıları için acılı bir psikolojik deneyim olabilir bu.'

İçeriğin Devamı Aşağıda

30 yıldan fazla hosteslik yapan Sandy Stein sonunda zengin olmuş, ama beklediğini bulamamıştı. Şimdi 65 yaşında olan Stein 53 yaşındayken çantaya iliştirilen anahtarlık buluşuyla epeyce para kazanmıştı.

Birçok bakımdan rüyaların gerçekleşmesiydi bu gelişme. Ama Stein için özel hayatında yalnızlık getirecekti. Eşinden boşandı, çünkü Stein'e göre, şimdiye kadar evi geçindiren kocası onun ani başarısından rahatsız olmuştu. Bazı arkadaşlarıyla ilişkileri de bozuldu.

"Bazıları için acılı bir psikolojik deneyim olabilir"

Çoğu insan belki zengin olma hayalinden vazgeçmez, ama bu konuda rüyaları gerçek olanlar bunun yalnızlık getirdiğini ve dışarıdan göründüğü kadar her şeyin pembe olmadığını söylüyor.

Zenginlere danışmanlık yapan bir şirketin kurucularından Dr Stephen Goldbart'a göre, 'Birinin aniden zengin olması yaşamının her alanını derinden etkiler. Bazıları için acılı bir psikolojik deneyim olabilir bu.'

İnsanların 'ani zenginlik sendromu' ve kimlik krizinin yanı sıra ve yalnızlık ve öfke duygularına kapılabileceğini söylüyor Goldbart.

İlişkiler bozuluyor

İlişkiler bozuluyor

Çoğumuz yıllarca zengin olma hayali kurar, bunun yollarını ararız. Ama bu gerçekleştiğinde, etrafımızdaki insanların davranış değişikliğiyle yüzleşme konusunda hazırlıklı değilizdir.

Bu çok da fazla üzerinde düşünülen bir şey değildir. Arkadaşlar daha mesafeli davranmaya (ya da daha sıkı fıkı konuşmaya) veya aile mali işlerinize karışmaya ve hayatınıza daha fazla girmeye başladığında şok duygusu oluşur.

Para insanı değiştirir. Yeni zengin farkında olsun ya da olmasın, aşırı harcama yapmaya ya da daha önce ilgilendiği şeylerden kopmaya başlar. Bu ise eski arkadaşlarla arada sorun yaratabilir.

Arkadaş çevresi, ani zenginlikle baş gösteren ani değişikliklere uyum sağlamak istemeyerek ilişkilerini koparabilir; bu insanı yalnızlığa iter.

Peki, arkadaş ve aile çevresi size farklı davranmaya başladığında ne yapabilirsiniz?

Peki, arkadaş ve aile çevresi size farklı davranmaya başladığında ne yapabilirsiniz?

Peki, arkadaş ve aile çevresi size farklı davranmaya başladığında ne yapabilirsiniz? Çoğu kişi bu durumu şüpheyle karşılayacak, bu insanlar eskiden neredeydi diye soracaktır. Bu durumda geri çekilmek ve arkadaş çevresini daraltmak doğaldır. Çünkü kimin size içten, kimin para yüzünden yaklaştığından emin değilsinizdir.

'Dünyaları giderek küçülür; mali olarak kendileriyle aynı seviyedeki insanlarla sınırlıdır artık çevreleri' diyor Goldart.

Yeni arkadaş arayışı

Ani zengin olanlar yalnızlık duygusunun aynı zamanda önceliklerini değiştirdiğini ifade ediyor. San Diego'da yaşayan 28 yaşındaki İsviçreli Stephan Goss, yaşamını kendisi gibi serbest sürdüren yeni arkadaşlar aramaya başladığını ifade ediyor.

'Çoğu insan hadi yarın Meksika'ya tatile gidelim diyemez. Bunu yapamayacak insanlarla ilişkileri sürdürmek zorlaşıyor' diyor Goss. Eski arkadaşlarıyla bağları tamamen kopmasa da şimdi diğer girişimcilerle arkadaşlık ettiğini söylüyor.

Stein için durum böyle olmasa da ani zenginlik daha ileri yaştaki insanlar üzerinde daha az sarsıcı etkide bulunuyor. Goldart bunu, insanların ileri yaşlarda zengin olma ihtimalinin daha olası görülmesine bağlıyor.

Bu makalenin İngilizce aslını BBC Capital sayfasında okuyabilirsiniz

BBC Türkçe | Alina Dizik

İçeriğin Devamı Aşağıda

Peki siz zenginlik için yalnızlığı göze alabilir misiniz?

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
44
14
12
7
6
4
3
ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?
Yorum Yazın
Süleyman Usta

Zengin olup mutlu olamayan insan hayatında hiç açlık çekmemişdir. Annesinin sırtında hastaneye gitmemiştir. 5 kişi tek bir odada 15 yıl yaşamamıştır. Zengin ... Devamını Gör

aslı tek

bi zengin olalım bakalım yalnız mı kalıyoruz denemek de fayda var

gökhan gök

Zengin olayımda yalnız kalayım.