Pandemi Sürecinde Otizmli Çocukların Ailelerinin Yaşadığı Kaygılar ve Mansur Yavaş'ın Bir Annenin İsyanına Cevabı

1bPAYLAŞIM

Otizm Eylem Planı devreye girsin artık!

Tüm dünyayı etkisi altına alan ve artan vaka sayısıyla önlemlerin devam etmesi gerektiğini gösteren Koronavirüs kapsamında uzun süre evlerimize kapandık, şimdilerde sosyal mesafe kurallarına dikkat ederek normalleşmeye çalışıyoruz.

Sokağa çıkma yasakları, sosyal mesafenin korunarak hayatın devam ettirilmesi, maddi ve manevi yardımlar, çok karmaşık hale gelse bile pek çok insana ulaştırılan maskeler derken Türkiye Koronavirüs'le başa çıkmayı öğrendi.

Ancak uzun yıllardır devam eden ve bir türlü çözüme kavuşamayan bir sorun özellikle pandemi sürecinde daha da derinleşti: Otizmli çocukların ailelerine bir şey olduğu takdirde gidecek yerleri yok...

Her alanda bütün bireylerle eşit ve aynı haklara sahip olması gereken otizmli bireylerin bağımsız olarak toplumsal yaşama katılamadığı acı bir gerçek. Eğitim ve sosyal yardımların eksik kaldığı, istihdamın neredeyse hiç düzeyinde gerçekleştiği, ailelere psikolojik desteğin noksan bırakıldığı ülkemizde farkındalık çalışmaları meyvelerini verse de, toplumsal hayatta yerini alamayan otizmli çocukların aileleri kaygılarıyla yaşamaya devam ediyor. Özellikle pandemi sürecinde bu sorun daha da derinleşti, çünkü virüs nedeniyle ailelerine bir şey olduğu takdirde otizmli bireylerin gidecekleri bir yaşam merkezi yok!

Otizmli çocukların eğitim hakkı için savaşan, kendi tecrübesinden yola çıkarak Twitter hesabında yaptığı paylaşımlarla otizmli bir bireyin ebeveyni olmayı anlatan Sedef Erken Türkiye Otizm Anneleri Topluluğu adına bu açıklamayı paylaştı.

"Yarın ölsek ne çocuklarımıza bakabilecek biri var ne de kalabilecekleri bir yer var."

Ülkemizde yetişkin otizmli bireyler için açılmış bir tane merkez olduğunu ve yığınlar halinde bakımın insan hakları ihlaline yol açtığını ifade eden otizmli anneler, acil çözüm bekliyor.

Açıklama ve çözüm çağrısının ardından otizmli çocukların aileleri Twitter'da yaşadıkları zorlukları anlattılar.

twitter.com

Endişelerini dile getirdiler.

twitter.com

Giderek daha da derinleşen sorunun özellikle bu dönemde çözülmesi gerektiğini ifade ettiler.

twitter.com

Ve seslerinin duyulmasını istediler.

İşte o sesi ilk olarak Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Mansur Yavaş duydu ve konu ile ilgili çalışacaklarının sinyalini verdi.

Mansur Yavaş'ın bu adımı elbette bütün diğer icraatları ve sosyal paylaşımları gibi çok güzel, gerçekten de geleceğe dair umut verici ancak burada adım atması gereken tek mekanizma devlet. Atılacak adımların takipçisi olacağız.

Dio İçerik Altı Banner
BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
sacretstate

Bu kadar iş yapmayıpta şişirilen biri daha yoktur heralde🎈

galatacimbm1905

???

lucidum

Yavrum SacretState, RTE haberinin altına yazacağın yorumu Mansur Başgan'ın haberinin altına yazmışsın. Bir daha haberleri karıştırma, olur mu?

galatacimbm1905

Abi çalınıp çırpılmaya, değer görmemeye o kadar alışmışız ki bu adam konuştukça '' Acaba köprüyü geçene kadar ayıya dayı mı diyor? '' diye düşünmekten kendimi alamıyorum. Kralsın Mansur Yavaş!

Gizli Kullanıcı

Chp den beklenir valla dereyi gecene kdr hersey deneyinleyerek gorucez milletcek..

galatacimbm1905

AKP sağ olsun. Muasır medeniyetlerin zirvesine taşıdı(!) bizi. CHP başa geçip de inşallah bizi çekmez diplere(!)

lucidum

Kes sesini AK-İT Sefa Merve.

arsenic

Ya bu Nasıl düzgün bir adam kardeşim? Şu 18 yıldır ne iğrenç cümlelere, ne seviyesizliklere, ne hırsızlık ne din tüccarlığına maruz kalmış biri olarak, Mansur Yavaş tüm o bademlerin arasından ay gibi parlıyor. Umarm geleceğin Başkanı olur, o kadar çok isterim ki böylesi düzgün, ahlaklı ve eğitimli birinin ülkeyi yönetmesini. Yolu açık olsun.

ugur.gencoglu.7

bu adam yakışır başkanlığa

Gizli Kullanıcı

Ezgi: Melih beyin secimlerden iftiraflarla ve partisine zarar gelmemesi icin biraktigini cumle alem biliyor , iyi ve serefli biri olmasaydi koltugunda israr ederdi , ayrica dinazorda sensin , ankaraya hic gitmedim ama dekor olarak cok hoslardi.

spect-surfer

AKP kadar, anket yaptıran ve anketleri analiz edip, politikasına yön veren, verebilen bir parti yok. Melih Gökçek ve diğer belediye başkanları seçimden bir buçuk yıl önce istifa ettirildi. Söz konusu belediye başkanları başarılı olsaydı, halk tarafından sevilseydi, kazanma potansiyelleri olsaydı görevlerinden ayrılmaları istenmez ve 2019 da tekrar aday olurlardı. Seçim sonuçlarıda zaten bu durumu gösteriyor; İstanbul’da eski başbakan, Ankara’da eski bakan ile seçim kazanılamadı.

arsenic

Bu Sefa Merve denen gerzek troll, abuk subuk şeyler yazıyor kasıtlı, cvp vermeyin bence şu mala.

Gizli Kullanıcı

Oglum madem isim seciyorsun neden reklamdan arakliyorsun:))

Gizli Kullanıcı

Terbiye sinirlarinizi asmayin , kendi sahsi dusuncelerimi belirtiyorum , dusunce ozgurlugumuz var sonucta, sizde terbiye sinirlqri icinda beyan eein gucumun yettigince cevaplamaya calisirim objektif olarak.

galatacimbm1905

Kral yanlış yazmışsın. '' Objektif olarak '' değil, ''Objektif(!) olarak'' diye yazmalıydın.

lucidum

Ulan AK-İT Sefa Merve, adam milyonlarca doları çöpe attı. Ülkeyi tek başına krize sokan bir adam. Biraz haberleri oku. MAKARNA VE KÖMÜRÜNÜ ALMAKLA UĞRAŞIRKEN KAÇIRMIŞSIN O HABERLERİ. HAYSİYETSİZ.

Görüş Bildir